Utakmica koja će se pamtiti i po vodopadu na stadionu: Posle plesa više sile nije bilo kiše golova, ali je Nemačka načela i dotukla Dansku 1Foto: EPA-EFE/CHRISTOPHER NEUNDORF

Svega je bilo u drugoj utakmici osmine finala na 17. evropskom prvenstvu u Nemačkoj.

Viša sila je poslala dve reprezentacije u svlačionicu na 25 minuta, a i na terenu je prevlast odnela jedna od sila svetskog fudbala.

U utakmici za koju smo se potajno nadali, jer nada umire poslednja, da njen učesnik može biti i Srbija, Nemačka je savladala Dansku u Dortmundu, ali ne kao od šale jer je i skandinavski tim imao trenutke bolje igre.

Nemačka – Danska 2:0 (0:0)

Stadion u Dortmundu. Gledalaca: 60.000.

Sudija: Oliver (Engleska).

Strelci: Haverc iz penala u 53, Musijala u 68.

NEMAČKA: Nojer, Kimih, Ridiger, Šloterbek, Raum (od 81. Henrihs), Andrih (od 64. Džan), Kros, Sane (od 88. Anton), Gundogan (k) (od 64. Filkrug), Musijala (od 81. Virc), Haverc. Selektor: Nagelsman.

DANSKA: Šmajhel (k), Andersen, Vestergor, Kristensen (od 81. Braun Larsen), Bah (od 81. Kristijansen), Dilejni (od 69. Nergor), Hejbjerg, Mele, Skov Olsen(od 69. Poulsen), Eriksen, Hejlund (od 81. Vind). Selektor: M. Julmand.

Nagoveštaj raznih dogodovština bio je na radost domaćih navijača gol Šloterbeka već u 4. minutu, ali mu je poništen pošto je prethodno Kimih u grozdu igrača na malom prostoru načinio prekršaj u danskom šesnaestercu.

U 35. minutu nad stadionom je počelo da seva i da biju gromovi.

Engleski sudija Oliver je iz predostrožnosti povukao timove s igrališta, a nedugo zatim ih je poslao u svlačionice.

Krenula je kiša kao iz kabla pa je pod tom silom vode popustio i jedan kraj krova.

Utakmica je nastavljena kad se nebo smilovalo, a i uprkos tolikoj količini padavina za kratko vreme igralište je izdržalo u perfektnom stanju.

U drugom poluvremenu prvo se zatresla nemačka mreža. I gol u tom 48. minutu je poništen. Utvrđeno je da se danski igrač našao u ofsajdu.

Samo pet minuta kasnije penal za domaćina.

Rukom je u svom šesnaestercu igrao odbrambeni igrač Danske Andersen, upravo strelac nesuđenog pogotka.

Oliver je odluku doneo posle gledanja VAR-a.

Haverc je još jednom hladnokrvno nadmudrio protivničkog golmana, budući da je strelac s bele tačke bio i na otvaranju protiv Škotske (5:1).

Utakmica koja će se pamtiti i po vodopadu na stadionu: Posle plesa više sile nije bilo kiše golova, ali je Nemačka načela i dotukla Dansku 2

Nedugo zatim najistureniji nemački napadač je mogao da udvostruči prednost.

Izbio je sam ispred golmana, bocnuo je loptu pred njim, ali ona nije išla u gol.

Podsetila je ta prilika na onu koju je Haverc snalažljivije iskoristio u poslednjoj utakmici Lige šampiona 2021, kada je jedinim pogotkom na meču doneo Čelsiju titulu prvaka Evrope u engleskom finalu s Mančester sitijem.

Što Havercu nije pošlo za rukom iz igre, jeste Musijali u 68. minutu.

Nemačka „desetka“ je dobila dubinski pas od 40 metara. Šloterbek je izbacio Musijalu da s leve strane sam nastavi prodor u brisani prostor ka protivničkom golu. Egzekucija je bila prisebna i tačna.

Nadalje nije bilo većih uzbuđenja ni pred jednim golom, osim što je Nemcima na izdisaju meča poništen još jedan gol zbog ofsajda.

Četvrtfinale

Pobednik A – Nemačka (Štutgart, 5. jul, 18)

Pobednik C – Pobednik D (Hamburg, 5. jul, 21)

Pobednik E – Pobednik F (Berlin, 6. jul, 21)

Pobednik G – Švajcarska (Diseldorf, 6. jul, 18)

Polufinala su u Minhenu 9. jula i u Dortmundu dan kasnije, oba u 21 čas.

Finale je na Olimpijskom stadionu u Berlinu 14. jula u 21.

Najnovije informacije o dešavanjima na Evropskom prvenstvu u fudbalu čitajte na stranici EURO 2024.