„Zlatnu generaciju“ činili su: Dražen Dalipagić, Dragan Kićanović, Ratko Radovanović, Peter Vilfan, Zoran Slavnić, Mirza Delibašić, Skroče, Krešimir Ćosić, Krstulović, Jerkov, Rajko Žižić i Andro Knego.
Svetsko prvenstvo u košarci u Manili 1978. je u potpunosti obeležila Jugoslavija.
To je bilo prvo Svetsko prvenstvo održano u Aziji.
Na njemu je učestvovalo 14 ekipa, a u drugu fazu takmičenja su odmah prošli Filipini kao domaćin šampionata i SSSR, kao svetski šampion.
Prvenstvo su obeležile brojne zvezde, a sve najjače reprezentacije su ih imale makar po jednu: Jugoslavija Dražena Dalipagića, Brazil Oskara Šmita, Italija Dina Menegina, SSSR Sergeja Belova.
Ipak najveće zvezde bile su u ekipi Aleksandra Nikolića koji se vratio na klupu Jugoslavije.
„Zlatnu generaciju“ činili su: Dražen Dalipagić, Dragan Kićanović, Ratko Radovanović, Peter Vilfan, Zoran Slavnić, Mirza Delibašić, Skroče, Krešimir Ćosić, Krstulović, Jerkov, Rajko Žižić i Andro Knego.
Jugoslavija je krenula silovito, slavivši ubedljivo protiv Senegala (99:64), Južne Koreje (121:85) i Kanade (105-95), da bi dalje padali Filipini (117:101), Italijani (108:76), moćna selekcija SAD (100:93), SSSR (105:92), Brazil (91:87) i Australija (105:101), da bi na kraju momci predvođeni selektorom Aleksandrom Nikolićem zabeležili desetu pobedu na turniru u finalu protiv SSSR 82:81, nakon produžetka (73:73 je bilo u regularnom delu susreta).
Na samom početku produžetka, već kod podbacivanja, desio se ključni trenutak meča. Radovanović se iskusno postavio i praktično naterao gorostasnog centra Tkačenka da napravi petu ličnu. Posle je već bilo lakše. I dalje se igralo koš za koš, da bi na kraju poenima najboljih – Kićanovića i Dalipagića – “plavi” poveli sa 82:79. Sovjeti uspevaju samo da ublaže na konačnih 82:81.
Treći je bio Brazil koji je u borbi za bronzu savladao selekciju Italije sa 76:75.
Za MVP je proglašen Dražen Dalipagić.
U najbolju petorku šampionata, po izboru akreditovanih novinara, ušli su Dražen Dalipagić, Dragan Kićanović, Oskar Šmit (Brazil), Marsel De Souza (Brazil) i Vladimir Tkačenko (SSSR). Profesor Aleksandar Nikolić najavio je da se povlači sa mesta selektora. U tom trenutku Jugoslavija je bila prvak sveta, Evrope i olimpijski vicešampion. Jugoslavija je bila i jedina evropska zemlja koja je imala direktne tv prenose. Za ostale to je bilo skupo.
Prvenstvo je sem košarke „obeležio“ i tajfun „Dženi“ koji je pretio Manili, pa samim tim i šampionatu jer nije bilo sigurno da li će se prvenstvo uopšte i odigrati, ali je na kraju tajfun mimoišao prestonicu Filipina, a Jugoslavija je osvojila svoje drugo zlato u istoriji zemlje.
Konačan plasman:
- JUGOSLAVIJA
- SSSR
- BRAZIL
- Italija
- SAD
- Kanada
- Australija
- Filipini
- Čehoslovačka
- Portoriko
- Kina
- Dominikanska republika
- Južna Koreja
- Senegal
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.