Crvena zvezda i Partizan dobili su od Fudbalskog saveza Srbije novčanu pomoć u iznosu od oko 2,5 miliona evra kako bi dobili UEFA licencu za takmičenje u evrokupovima, saznaje nezvanično Danas.
Ovo prema informacijama do kojih je došao naš list nažalost nije prvi put da FSS spasava večite rivale u poslednji čas i finansijski ih pomaže da se ne bi ponovila bruka iz 2014. godine kada je Crvena zvezda zbog dugovanja bila suspendovana iz evrokupova na godinu dana.
Upravo je od te sezone postala praktično standardna praksa da FSS u martu priskače u pomoć večitim rivalima, pošto se u tom mesecu obavlja poslednja finansijska provera od strane UEFA koja utiče na davanje ili uskraćivanje evrolicence za Ligu šampiona i Ligu Evrope.
Ove sezone je zbog svetske pandemije virusa kovid 19 UEFA provera bila odložena za leto, a oba večita rivala po staroj navici imali neisplaćena dugovanja prema bivšim igračima i klubovima iz kojih su ih prethodno dovodili.
Suma od oko 2,5 miliona evra, koliko je FSS izdvojio za večite, postala je prema našim saznanjima vid standardnog iznosa na koji su dva najveća srpska kluba navikla da dobijaju godišnje od srpske „kuće“ fudbala.
Poređenja radi, Crvena zvezda je 2014. suspendovana iz evrokupova zbog sume od 840.000 evra.
Večiti rivali su se na „jaslice“ Saveza navikli tokom cele prethodne decenije, još od rukovodostva Tomislava Karadžića, a praktično je samo varirao iznos za koji su „prosili“.
Nije tajna da je Savez još od 2014. pod ogromnim pritiskom političkog vrha države da ne sme da se ponovi scenario izbacivanja nekog od dva najveća kluba iz Evrope, zbog čega se praktično ni ne postavlja pitanje da li može da se svake godine novčano pomaže večitima, već samo koliko tačno treba da im se da pojedinačno.
Upravo zbog ovog pritiska u Savezu vlada „zid ćutanja“ po ovom pitanju pošto nema dileme da su time svesno zanemarana prava svih ostalih domaćih klubova.
Godinama unazad svedoci smo da se uprave Zvezde i Partizana zahvaljuju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću za svaki plasman u Ligu šampiona ili Ligu Evrope, a razlozi za toliku poniznost verovatno leže u neograničenim količinama novca na koje su sponzori iz redova državnih preduzeća, kao i FSS, praktično prinuđeni da im daju.
Sadašnja uprava Crvene zvezde nasledila je od prethodne ogroman dug od preko 50 miliona evra, koji je za pola decenije uspela da smanji za oko 20 miliona, ali još uvek nedovoljno da bi klub mogao da potpuno bude na zdravim nogama.
Crveno-beli su se hvalili da su u dve godine učešća u Ligi šampiona uspeli da zarade upravo 50 miliona evropskih novčanica, ali je prema poslednjem izveštaju revizora za prošlu godinu dug i dalje oko 32 miliona.
Uprava Partizana takođe je nasledila minus u kasi, ali je umesto da ga smanji uspela da ga duplira za poslednjih pet godina.
Tako prema poslednjem izveštaju Agencije za privredne registre duguju čak 31 milion evra i ukoliko ne uspeju da se ove sezone plasiraju u Ligu Evrope jedini prihod moći će da im bude (prinudna) prodaja igrača.
Predsednik Partizana Milorad Vučelić javno je prethodnih godina molio Aleksandra Vučića da im se obezbedi novac za dobijanje evrolicence i crno-beli su svake sezone uspevali da u poslednji čas dobiju od UEFA zeleno svetlo za takmičenje.
Kako stvari trenutno stoje, utisak je da ni na „Rajku Mitiću“ ni u Humskoj niko ne razmišlja šta će biti ako jednog dana neko zaveže vreću s novcem iz koje su navikli da zahvataju, a koja za sada deluje kao da je bez dna.
Crvena zvezda je pre šest godina videla kako to izgleda, ali izgleda da iz njenog primera niko ništa nije naučio.
Od UEFA 4,3 miliona evra
UEFA je u vidu pomoći zbog pandemije korona virusa za nacionalne saveze izdvojila 236,5 miliona evra. FSS će tokom ove i naredne sezone iz Niona dobiiti u nekoliko rata ukupno 4,3 miliona evra. Iako je taj novac, sudeći po saopštenju UEFA, prvobitno namenjen za pomoć i edukaciju juniorskih kategorija, ženskog fudbala i sudija, nije isključeno da će upravo deo tog novca zaršiti u kasi večitih rivala kako bi pokrili deo dugova za koje su sami odgovorni što su ih napravili.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.