Fudbalska reprezentacija SrbijeFoto: Pedja Milosavljević/STARSPORT

Fudbalska reprezentacija Srbije je na žrebu u Cirihu saznala protivnike za Svetsko prvenstvo koje će se održati u Meksiku, Kanadi i SAD 2026. godine.

Rivali Srbije će biti Engleska, Albanija, Letonija i Andora, a može se reći da je to jedna od najtežih grupa iz evropske zone kvalifikacija za odlazak na šampionat.

Evropljani su poslednji krenuli u kvalifikacije, a na svim drugim kontinentima one uveliko traju.

Svetsko prvenstvo 2026. će biti prvo na kome će učestovati 48 reprezentacija, a nadamo se da će među učesnicima biti i fudbaleri Srbije.

Meksiko i Kanada će imati tri, odnosno dva grada domaćina (Meksiko Siti, Monterej i Gvadalahara odnosno Toronto i Vankuver), a SAD čak 11 (Los Anđeles, San Francisko, Sijetl, Dalas, Hjuston, Kanzas, Atlanta, Boston, Majami, Filadelfija i Njujork).

Proširenje na 48 timova odobreno je 10. januara 2017. godine, kada je odlučeno da turnir uključuje 16 grupa po 3 tima i ukupno 80 utakmica na prvenstvu umesto pređašnih 64, pri čemu bi prva dva tima iz svake grupe prolazila u osminu finala.

Međutim, kasnije je ovaj format zamenjen, a po prvobitnom planu maksimalan broj utakmica za svaku reprezentaciju ostao bi isti kao i pre, odnosno na koti sedam, ali bi svaki tim odigrao jednu utakmicu manje u grupi nego ranije.

Turnir bi ipak bio završen u roku od 32 dana, kao i pre. Kritičari tog formata su tvrdili da bi upotreba grupa od tri tima sa dva tima koja idu dalje značajno povećala rizik od dosluha između reprezentacija.

Ovo je navelo FIFA da sugeriše da se izvođenje jedanaesteraca može koristiti za izbegavanje nerešenih rezultata u grupnoj fazi, iako bi čak i tada postojao određeni rizik od dosluha i pojavila bi se mogućnost da timovi namerno izgube u „raspucavanjima“ kako bi eliminisali rivala.

Kako bi se pozabavila ovim problemima, FIFA je nastavila da razmatra alternativne formate, a proces se završio 2023. godine najavom da će format takmičenja biti ipak sledeći: 12 grupa od po 4 tima.

To će značiti da će dalje prolaziti po dve najbolje reprezentacije iz svake grupe, te osam najboljih trećeplasiranih, pa da će 32 ekipe formirati šesnaestinu finala Mundijala. Onda će se nastaviti ustaljenom praksom do kraja takmičenja po sistemu eliminacija.

Zato će za sve reprezentacije biti pravi prestiž da se pojave na prvom Mundijalu ovakvog tipa u istoriji, ali mesta za sve jednostavno neće biti.

Iz Evrope će 16 selekcija izvaditi „vizu“ za Mundijal, iz Južne Amerike 6 (+1 će ići u baraž), iz Severne, Centralne Amerike i Kariba 6 (+1 će se naći u baražu), iz Azije 8 (+1 će otići u doigravanje), iz Afrike 9 (+1 će ići u plej of) i iz Okeanije će se naći 1 predstavnik na Mundijalu (+1 će ići u baraž).

Evropa (UEFA)

Dvanaest prvoplasiranih reprezentacija iz isto toliko kvalifikacionih grupa će obezbediti učešće na Svetskom prvenstvu u fudbalu, dok će 12 drugoplasiranih selekcija sa četiri najbolje plasirane selekcije iz Lige nacija koje već nisu obezbedile učešće na planetarnom prvenstvu preko baraža pokušati da izbore plasman na Mundijal, tako što će se igrati četiri turnira sa po četiri reprezentacije, a samo pobednici istih će obezbediti put Kanade, Meksika i SAD.

Fudbaleri Srbije biće u K grupi kvalifikacija.

Ko bi sve mogao da čeka fudbalere Srbije?

Južna Amerika (CONMEBOL)

Kvalifikacije za Svetsko prvenstvo u Južnoj Americi počele su još 2023. godine, a biće završene u septembru 2025. godine. U kvalifikacionoj grupi učestvuju sve zemlje sa ovog kontinenta, dakle njih 10, a igra se ukupno 18 kola (utakmica), dakle svaka reprezentacija igra devet utakmica kod kuće i devet na strani.

Posle 12 odigranih kola situacija na tabeli je donekle jasna, a do kraja kvalifikacija je ostalo da se odigra još šest rundi (po dve u martu, junu i septembru). Trenutno su najveće razočaranje kvalifikacija Čile i Peru koji se nalaze na samom dnu tabele. Prvih šest selekcija će ići direktno na šampionat, dok će sedma igrati baraž za Mundijal.

Afrika (CAF)

U toku je druga faza kvalifikacija u Africi. U devet kvalifikacionih grupa se nalazi po šest reprezentacija, a ukupno se igra po deset utakmica u svakoj grupi (svaka reprezentacija će odigrati pet mečeva kod kuće i pet u gostima).

Pobednici grupa će ići direktno na Svetsko prvenstvo 2026. godine, dok će četiri najbolje drugoplasirane selekcije otići u plej-of. U njemu će se odigrati dva polufinala, a pobednici istih će zaigrati u finalu plej-ofa.

Pobednik tog finala će otići u interkontinentalni baraž za Mundijal. Kvalifikacije na tlu Afrike koje su započete 15. novembra 2023. godine biće okončane nakon tačno dve godine.

Azija (AFC)

Trenutno je u toku treća faza kvalifikacija u Aziji, a u tri grupe je raspoređeno po šest selekcija. Iz svake grupe će po dve najbolje najbolje reprezentacije obezbediti plasman na Svetsko prvenstvo, a trećeplasirane i četvrtoplasirane selekcije će otići u doigravanje.

U četvrtoj fazi kvalifikacija će šest trećeplasiranih i četvrtoplasiranih ekipa iz treće faze kvalifikacija biti podeljene u dve grupe od po tri tima. Timovi će igrati jedan protiv drugog na jednom mestu po principu plej-ofa. Pobednici svake grupe kvalifikuju se na Svetsko prvenstvo, a drugoplasirani iz svake grupe prolaze u peto kolo kvalifikacija.

U petoj fazi kvalifikacija će se sastati drugoplasirani iz prethodne runde kvalifikacija i u dva meča će odredili azijskog predstavnika u plej-ofu među konfederacijama.

Okeanija (OFC)

U Okeaniji su kvalifikacije za odlazak na Mundijal došle u završnu fazu. Naime, trenutno se nalazimo u polufinalu plej-ofa gde će snage odmeriti Nova Kaledonija i Tahiti, te Novi Zeland i Fidži. Mečevi su na programu 21. marta 2025. godine, a pobednici ovih duela će se plasirati u veliko finale koje je zakazano za 24. mart naredne godine. Pobednik će obezbediti plasman na Mundijal, a poraženi će otići u dodatni baraž. Australija igra u AFC zoni kvalifikacija.

Severna, Centralna Amerika i Karibi (CONCACAF)

Dvadeset osam najboljih timova KONKAKAF na FIFA rang-listi decembra 2023. ušlo je u drugi krug, a pridružila su im se dva pobednika iz prvog kruga. Ekipe su žrebane u šest grupa po pet timova, a odigraće po dve utakmice kod kuće i dve u gostima. Šest pobednika grupa i šest drugoplasiranih u grupama plasiraće se u treći krug kvalifikacija.

U trećem kolu kvalifikacija će biti napravljenje tri grupe sa po četiri ekipe, a pobednici grupa će izvaditi „vizu“ za Mundijal 2026. godine. Tri drugoplasirane reprezentacije u toj fazi kvalifikacija će se rangirati i dve najbolje će otići u dodatni baraž za Svetsko prvenstvo.

Podsetimo, tri domaćina Mundijala 2026. godine su došla iz ove zone kvalifikacija.

Doigravanje među konfederacijama

Jedan tim iz AFC pridružiće se reprezentaciji iz CAF-a, CONMEBOL-a i OFC-a i dvema iz CONCACAF-a u međukonfederacionom plej-ofu. Timovi će biti rangirani prema FIFA svetskoj rang listi, pri čemu će četiri najniže rangirane ekipe igrati u dve utakmice u pojedinačnoj eliminaciji. Pobednici će se sastati sa dva najbolje rangirana tima u drugom setu mečeva na eliminaciju, a pobednici ovih duela će se kvalifikovati za Svetsko prvenstvo u fudbalu 2026. godine.

Izazov je veliki, na potezu je reprezentacija Srbije…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari