OFK Beograd danas igra u Srpskoj ligi – grupa Beograd, gde je na polusezoni zauzeo osmo mesto, sa bodom manje od Crvene zvezde, ali one iz Malog Mokrog Luga
Kao uspomenu na prethodne uprave ima dug od pet miliona evra i stadion koji je zbog nerešenih imovinskih pitanja na relaciji država-grad-klub u raspadanju
Gradske vlasti nisu dozvolile OFK Beogradu da postavi reflektore koje je dobio kao donaciju FSS
OFK Beograd se nikada nije oporavio od „slučaja Vračar“, utakmice protiv Crvene zvezde u prvom kolu Superlige 2015. godine u kojoj je na poluvremenu vodio 2:0, pa na kraju izgubio 2:6. Posle toga su usledili medijski natpisi da je meč namešten, pokrenuta je i policijska istraga, došlo je do saslušanja mnogih u klubu, igrači su trpeli veliki pritisak, a epilog te sezone je bilo ispadanje u Prvu ligu Srbije. Mnogi i danas još uvek veruju da je to rezultat takozvanog džentlmenskog dogovora Zvezdan Terzića i Slaviše Kokeze, koji je te sezone postao prvi čovek FSS, kako ovaj prvi navodno ne bi više imao „svoj“ klub u Superligi.
Tačno je da OFK Beograd cele te sezone nije igrao najbolje što može, a tačno je i da su sudije bile prilično drske u odlukama za protivnike… Iz Prve lige Srbije nije bilo realno moguće napraviti transfer od koga bi klub mogao da živi, pa su usledili i finansijski problemi, potom i odlasci najboljih igrača, a na kraju te sezone i sunovrat u treću ligu. Klub je u jednom momentu bio na ivici gašenja zbog skoro dvogodišnjeg kašnjenja plata svim zaposlenima, a omladinska škola spala je u jednom trenutku na sedam igrača koje nije imao ko da trenira. Terzić je po odlasku iz kluba po mišljenju jednih ostavio iza sebe nesposobne ljude, koji su samo umeli da izvršavaju njegove naloge, pošto je prethodno oterao one koji su osamdesetih i devedesetih napravili od OFK-e stabilnog superligaša. Po mišljenju drugih napravio je sistem u kome je klub zavisio samo od njegove sposobnosti, kao Tito sa Jugoslavijom, pa se njegovim odlaskom sve raspalo.
Ovako za Danas objašnjava genezu propadanja OFK Beograda jedan od članova kluba koji je u protekle tri i po godine bio svedok svih dešavanja na Karaburmi. Nije prvi sa kojim smo razgovarali o „romantičarima“, a koji je izričito zamolio da mu se ne objavljuje ime. „Previše je u sve to umešana politika, jedni su samo hteli da ugrabe Omladinski stadion jer je u pitanju dobra građevinska lokacija blizu centra, a i tu bi trebalo da prođe krak novog mosta preko Dunava, budućeg auto-puta ka Vršcu, pa će i eksproprijacija biti unosan posao. U klubu postoje i oni koji tvrde da je bivši advokat i suvlasnik picerije „Orao“ Miloš Tešić, a koga su doveli veterani bliski struji Ilije Petkovića, pokušao da u vreme svog mandata u Izvršnom odboru OFK Beograda prigrabi za sebe stadion kao dobru građevinsku lokaciju, te da je zbog toga i smenjen. Drugi zaista hoće da pomognu klubu koji ima ogromnu tradiciju i sramota je da se takmiči u trećoj ligi uz Brodarac, Stepojevac i IMT, a u proteklih 15 godina punio je tribine na evropskim mečevima protiv Galatasaraja i Atletiko Madrida. Treći hoće da pomognu, ali i da tu imaju neki svoj interes od nekog budućeg transfera kada se klub oporavi“, objašnjava dalje naš sagovornik svoje razloge zašto želi da u javnosti ostane anoniman.
OFK Beograd danas igra u Srpskoj ligi – grupa Beograd, gde je na polusezoni zauzeo osmo mesto, sa bodom manje od Crvene zvezde, ali one iz Malog Mokrog Luga. Kao uspomenu na prethodne uprave ima dug od pet miliona evra i stadion koji je zbog nerešenih imovinskih pitanja na relaciji država-grad-klub u raspadanju. „Omladinski“ stadion izgrađen je 1957. godine i tada ga je država Jugoslavija dala klubu na upotrebu u trajanju od 50 godina. Do isteka tog ugovora prestale su da postoje tri države (SFRJ, SRJ, SCG), a u katastru se, prema nezvaničnim informacijama Danasa, uopšte nije moglo utvrditi u čijem je zapravo vlasništvu. Prethodne uprave su nekako uspele da „nateraju“ Grad Beograd da prihvati ingerencije, pošto pravno nije bilo moguće prebaciti vlasništvo na klub. Međutim, gradske vlasti su odlučile da budu maćeha OFK Beogradu, pa tako klubu nije bilo dozvoljeno da postavi reflektore koje je dobio kao donaciju FSS. Uprkos dobijanju svih potrebnih dozvola i dogovora sa gradskim čelnicima, na stadion su sutradan došli komunalni inspektori i napisali krivične prijave svima koji su radili na postavljanju reflektora. Od tada se niko više nije ni usudio da preduzima ozbiljnije radove na stadionu, čekajući da se pronađe neko rešenje, koga još uvek nema ni na vidiku.
Prošlog leta je posle turbulentnog perioda OFK Beograd dobio novu upravu, na čelu sa advokatom Nino-Došen Majkićem. NJegov glavni zadatak je da restartuje klub, odnosno da krene da ispočetka gradi ekipu koja bi u roku od četiri godine trebala da se vrati u Superligu.
– Grad Beograd ne utiče na klub, ni ne pokušava to da radi, ali je u svakom slučaju neophodna obostrana saradnja. Sa gradom moramo da pronađemo zajednički jezik i verujem da ćemo naći rešenje oko svih bitnih pitanja, a ne samo oko stadiona. OFK Beograd ima dužu tradiciju i od Crvene zvezde i Partizana i zbog toga zaslužuje određeni respekt. Glavni zadatak ove uprave je da stabilizuje klub, pa da naredne sezone pokušamo da napadnemo ulazak u Prvu ligu Srbije, a onda za tri, četiri godine da ponovo budemo u Superligi – priča za Danas generalni sekretar OFK Beograda i bivši fudbalski sudija Zdravko Jokić.
OFK Beograd, kao i svi klubovi Srpske lige, ima sa igračima potpisane samo amaterske ugovore.
– Zaustavljanje odlaska igrača je sada naš glavni cilj. Samo tako možemo formirati ekipu koja će se domoći višeg ranga takmičenja. Tek kada uđemo u Prvu ligu Srbije moći ćemo da potpisujemo profesionalne ugovore. Do tada smo na vetrometini, pa nam tako igrači uvek mogu otići bez pravog obeštećenja, kao što nam je Zvezda letos uzela omladinskog reprezentativca, golmana Miloša Čupića – dodaje Jokić.
Pošto klub sada ne može da živi od transfera fudbalera, jedan od prioriteta nove uprave je i pronalaženje finansijskih sredstava za servisiranje tekućih potreba. U tom cilju planira se saradnja sa jednim klubom sa Malte koji bi ulagao sredstva u omladinsku školu. Među glavne izvore finansija spadaju i transferi nekadašnjih igrača OFK Beograda za koje kao matični klub ubira naknadu zagarantovanu propisima FIFA. Međutim, prema nezvaničnim saznanjima FSS još uvek na račun kluba nije prebacio oko 200.000 evra, koliko „romantičarima“ odavno treba da pripadne od transfera Branislava Ivanovića iz Čelsija u Zenit.
– Od prelaska Aleksandra Kolarova iz Mančester Sitija u Romu smo dobili nadoknadu. Međutim, na takve prihode ne smemo da računamo unapred, već nam oni zavise samo od eventualnih budućih transfera. Pravu stabilnost imaćemo tek kada napravimo nove igrače koji će vredeti na tržištu – zaključuje Jokić.
OFK Beograd u prethodnim godinama nisu napustili samo igrači, treneri, članovi uprave.. Napustili su ga i navijači, koji su digli ruke od kluba koji je ponirao ka dnu. Nova uprava je letos pokrenula i formiranje novog kluba navijača. U cilju toga radi se na pokušaju oživljavanja brenda „romantičara“. Tako je danas OFK Beograd jedini klub Srpske lige koji ima svoje brendirano vino, kao i razne druge suvenire. Da li će i to moći da pomogne da se na Karaburmu ponovo vrati „romantika“ – vreme će pokazati.
Nova uprava neće da „prlja ruke“
Iako je javna tajna da su mnogi mečevi u Srpskoj ligi ishod dogovora između klubova, a ne potpuno ravnopravna borba na terenu, nova uprava OFK Beograda je prema nezvaničnim saznanjima Danasa zauzela kurs da ne želi ni sa kim da pravi takozvane dilove. Međutim, u upravi kluba postoji i struja koja ovakav stav naziva „elitističkim pristupom“ sa kojim je navodno nemoguće doći do Prve lige Srbije, a potom i Superlige. „Pogledajte Proleter u Superligi, pa Radnički Niš… Pola utakmica najjačeg takmičenja je sumnjivo, a onda samo zamislite šta se sve dešava u nižim rangovima koje malo ko prati, a većina medija ni ne izveštava o tome“, navodi jedan od sagovornika Danasa.
Ilija Petković: Moramo da vaskrsnemo klub
Jedna od zamerki onih koji su tokom poniranja ostali u klubu odnosi se i na to da legende kluba nisu dovoljno iskoristile svoj uticaj kada je to bilo najneophodnije.
– Nije za vaš članak da vam sada pričam šta su uzroci katastrofe OFK Beograda. Mi sada treba svi zajedno da gledamo kako da vaskrsnemo klub. Sada se vodi rovovska bitka za opstanak i svi moramo biti maksimalno posvećeni tome. Igrači se ne mogu zadržati na časnu reč i neophodna je profesionalizacija. Bez obzira na trenutno stanje, „Omladinski stadion“ je naša prednost. Dok drugi igraju u nižem rangu na igralištima, mi igramo na stadionu sa dugom tradicijom. Sa ljudima iz gradske uprave sjajno sarađujemo i oni imaju razumevanje za klub – priča za Danas predsednik Skupštine OFK Beograda Ilija Petković.
Kako pronaći 1,6 miliona evra godišnje?
OFK Beograd je bio veliki sistem sa 60 zaposlenih čiji su troškovi na godišnjem nivou bili od 1,6 do 1,8 miliona evra. Na plate i doprinose zaposlenih trošeno je oko 600.000 evra (50.000 mesečno), aneksi za oko 35 fudbalera godišnje su sa porezima koštali oko 400.000 evra, a oko 200.000 evra su koštali troškovi za struju, vodu, grejanje, održavanje kompleksa sa apartmanima za fudbalere… Ostatak novca trošen je na letnje i zimske pripreme, putovanja na utakmice i karantine, premije za pobede, organizaciju utakmica, ishranu fudbalera prvog tima i omladinske škole, osiguranje zaposlenih, igrača i imovine, stanarine za prvotimce, preglede i lečenja, kancelarijske i troškove ekonomata… Računica je veoma jasna koliko je potrebno za povratak OFK Beograda na stazu stare slave, a na novoj upravi je da u godinama koje slede pronađe sredstva za ovoliki godišnji budžet, koliki u proseku imaju superligaši poput na primer Radničkog iz Niša.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.