Grci o Partizanu i Zvezdi: Razbacuju se državnim novcem, niko u Evropi ne dobija toliko para 1Foto: Srdjan Stevanović/Starsport

Dolazak Olimpijakosa na duel Evrolige sa Partizanom u „Beogradskoj areni“ poslužio je uredništvu popularnog grčkog dnevnika „Gazzetta“ da se pozabavi (su)finansiranjem beogradskih „večitih“ rivala.

„Funkcionisanje dva vodeća kluba u Srbiji, Partizana i Crvene zvezde, direktno je povezano sa državnim vrhom i podrškom koju dobijaju, gde država u velikoj meri učestvuje u budžetima klubova“, piše „Gazzetta“ u izdanju od srede i podseća da predsednik Srbije Aleksandar Vučić tokom čestih gostovanja na raznim televizijama otvoreno govori o novcu koji aktuelna vlast izdvaja za dva najpopularnija kluba u dva najpopularnija sporta, prenosi Sport klub.

„Imamo određenih uspeha u sportu. Partizan i Crvena zvezda su među najboljim klubovima Evrope. Ne postoji jedan klub u Evropi koji dobija više novca od države u poređenju sa Zvezdom i Partizanom. Nijedan“, citira atinski list Vučićeve reći i, potom, konstatuje da ovo dovodi u pitanje dugoročno održivo poslovanje dva srpska evroligaša koji, očigledno, zavise od novca poreskih obveznika.

List potom podseća da se ljuti rivali uporedo bore i za dobijanje licence za učešće u Evroligi, kao i da je bivši predsednik Crvene zvezde Nebojša Čović svojevremeno pokušavao klubu da obezbedi i status deoničara u vlasničkoj strukturi najjačeg evropskog takmičenja. Dodaje se i da je povratak Partizana na veliku scenu pod Ostojom Mijailovićem pratila i snažnija finansijska podrška države, koja je dovela i do povratka Željka Obradovića u Srbiju.

„Bilo kako bilo, Srbiju prethodne tri sezone u Evroligi predstavljaju dva kluba razbacujući se novcem i dovodeći zvučna imena u zemlju“, piše „Gazzetta“, konstatujući da ne samo košarkaški klubovi, već srpski sport generalno počiva na finansiranju iz budžeta.

Treneri KK Partizan i KK Crvena zvezda Željko Obradović i Janis Sferopulos
Janis Sferopulos i Željko Obradović, Foto: Srdjan Stevanović/Starsport

Partizan i Zvezda kao miljenici države

„Uprkos tome, ministar finansija Siniša Mali otkrio je u junu 2022. da Crvena zvezda duguje 771.000, a Partizan 5.442.000 evra. Ukupno, dva tima finansirana državnim novcem dugovala su državi 6,2 miliona evra“, piše u tekstu podsećajući da je Partizanu jednu vreme pretio bankrot sve dok prošlog oktobra nisu sanirani nagomilani dugovi iz prošlosti.

„Crvena zvezda je takođe imala velikih problema jer se 2020. govorilo o ukušno sedam miliona evra duga prema bivšim košarkašima, ali i na ime poreza“, navodi se i dodaje da je država posebno darežljiva bila u vreme pandemije kada je, citiramo, Crvenoj zvezdi uplaćeno 4,2 a Partizanu 1,7 miliona evra.

„Zapravo, Ostoja Mijailović otkrio je da su crno-beli dobili 3,8 miliona evra od države za sezonu 2021/22 u kojoj se Obradović vratio u Beograd“, piše list i konstatuje da je i Partizanov „vajld kard“ za sezonu 2022/23 finansirala direktno Vlada republike Srbije.

I to nije sve što je zanimalo grčke novinare, već i dva fajnal-fora Evrolige koje je Beograd organizovao u poslednjih šest godina.

„Da zaključimo, funkcionisanje dva kluba direktno je povezano sa državom Srbijom i podrškom koju im ona pruža. Niko u Srbiji sa sigurnošću ne može da kaže koliko tačno novca potiče iz državnog budžeta, ali zavisnost od te pomoći je konstantna i evidentna“, piše „Gazzetta“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari