Kroz pustinje Južne Amerike: Šestoro srpskih trkača u izazovu od 500 km u Atakami i na Andima 1Foto: Nemanja Knežević

Biljana Cvijanović, Stefana Cerovina, Aleksa Jovanović, Milko Babić, Marko Vozab i Marko Tomić se spremaju za trku svog života u najsurovijim uslovima prirode.

Njih šestoro su u srpskom timu, jednom od 16 iz celog sveta, koji će se krajem novembra boriti i sa sobom do krajnjih granica izdržljivosti na 500 kilometara dugoj trasi kroz Atakamu do Anda.

Izazov da se ta razdaljina pređe za samo 36 sati deo je svetski popularne trke „The Speed Project“.

Trka kreće iz čileanskog grada Ikike na samoj obali Tihog okeana. Čim se odatle uputi prema unutrašnjosti pustinje, nadmorska visina dostiže 800 metara.

Osim što će trkači morati da ulože dodatni napor pri trčanju uzbrdo, tu im na ruku neće ići ni temperatura jer će varirati od oko 40 stepeni Celzijusa tokom dana, do 7 stepeni ispod 0 u toku noći. Kako budu napuštali peščane dine i izrazito suve pejzaže bez vegetacije i hlada, moraće da brinu o svojoj bezbednosti dok budu trčali uz magistralni put ka gradu Kalama na visoravni, koji je trgovinsko i rudarsko središte za okolne rudnike bakra.

Kroz pustinje Južne Amerike: Šestoro srpskih trkača u izazovu od 500 km u Atakami i na Andima 2
Foto: Nemanja Knežević

„Na putu od Kalame do cilja u San Pedru trčaćemo kroz takozvane Suve Ande. Možda i najveći izazov je upravo trčanje u tom predelu na nadmorskoj visini od 2200 do 3500m. Ovde će najveća opasnost za ekipu biti promena u gustini vazduha, imajući u vidu da visinska bolest nastupa najčešće na visinama većim od 2500m i da je UV zračenje značajno veće. Osim toga, tu su i nepoznati geografski predeli, činjenica da ćemo u ovih regiji biti u najtoplije doba drugog dana… Biće ovo jedno izazovno, ne samo trkačko, već i životno iskustvo i test“, kaže Aleksa Jovanović, kapiten Adidas Runners Belgrade i BURT trkačkih klubova.

The Speed Project je jedna od najzahtevnijih štafetnih trka svih vremena. Pravila ne postoje. Pobeda je stići do cilja za najkraće moguće vreme.

Do sada je ovakva trka održana 10 puta, ali je ruta bila od Los Anđelesa do Las Vegasa. Ove godine, prvi put se ovakva trka održava u Čileu. Pored trkača, deo ekipe je i tim podrške koji je podjednako važan u ovom podvigu. Oni će obavljati logistički deo posla, upravljati pratećim vozilima, pripremati hranu, raditi na oporavku trkača i nositi se sa izazovima koji se budu našli pred celim timom kako bi takmičari bili fokusirani „samo“ na trčanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari