Lisac je Luk de Jong: Na jednom meču nadmašio Makaja, Robena, Romarija i Gakpoa, a odmakao Kežmanu 1Foto: EPA-EFE/Olaf Kraak

Holandski viceprvak PSV jednom je nogom u plej-ofu za Ligu šampiona pošto je u Ajndhovenu u prvoj utakmici trećeg kola kvalifikacija savladao Šturm s 4:1.

Utakmicu će kao posebnu u svojim karijerama pamtiti dvojica iz pobedničkog tima.

Isak Babadi, holandsko krilo kome je postojbina Sijera Leone, načeo je austrijski tim u 4. minutu. Sa 18 godina i 124 dana postao je peti najmlađi strelac „filipsovaca“ u evrokupovima.

Tu listu sa 17 godina i 191 danom predvodi Marokanac Mohamed Iataren iz 2019. Sledi sa 17-193 Belgijanac Zakarija Bakali iz 2013, a onda i brazilski as Ronaldo sa 17-356, koji je 1994. u porazu protiv Bajera u Leverkuzenu s 5:4, u prvoj utakmici prvog kola Kupa UEFA, bio trostruki strelac.

Lisac je Luk de Jong: Na jednom meču nadmašio Makaja, Robena, Romarija i Gakpoa, a odmakao Kežmanu 2

Do kraja prvog poluvremena Šturmovu mrežu je dvaput zatresao kapiten PSV-a Luk de Jong (22. i 32. minut), napadač starog kova, klasična „devetka“, koji se prošlog leta posle tri godine vratio u klub sa iskušenja na Pirinejima (igrao dve sezone u Sevilji i zatim u Barseloni).

S ta dva pogotka pomakao se napred u klupskoj istoriji, a crveno-beli dres je nosio i od 2014. do odlaska u Španiju.

U evropskim kupovima je sa 16 golova pretekao Kodija Gakpoa, sada igrača Liverpula, i proslavljenog Brazilca Romarija, koji su dali po 15. Uspešniji su Holanđani Hari Lubse (1968-80) sa 17 i Vili van de Kojlen (1964-81) sa 29.

Među holandskim golgeterima De Jong je s ukupno 33 pogotka, budući da je mreže rešetap i u Tventeu, Borusiji iz Menhengladbaha i Sevilji, izbio na prvo mesto, nadmašivši Roja Makaja i Arjena Robena sa po 32.

I sve to u svojoj 100. utakmici u Evropi.

U istoriji kluba je njegov četvrti najbolji strelac svih vremena sa 132 gola. Van de Kojlen je neprikosnoven sa 334, a prate ga Belgijanac Luk Nils (1994-2000) i Norvežanin Halvar Torensen (1981-88) sa po 133.

Obojicu će De Jong da nadmaši možda i pre svog 33. rođendana 27. avgusta, kao što je u završnici prošle povratničke sezone nadmašio Mateju Kežmana, strelca 129 pogodaka od dolaska iz Partizana u leto 2000. do odlaska u Čelsi četiri godine kasnije.