Košarka je u Srbiji više od sporta. Ne zovemo se bez razloga zemlja košarke. Ipak, jedan igrač se mnogo razlikuje od svih ostalih, a to je Ljubodrag Duci Simonović. Neponovljiv na terenu, a još zanimljiviji kao čovek, za neke i pomalo kontroverzan.
Ljubodrag Duci Simonović rođen je 1. 1. 1949. u Vrnjačkoj Banji. Odigrao je 109 utakmica za košarkašku reprezentaciju Jugoslavije. Osvojio je zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu u Ljubljani 1970.
Igrao je sedam puta za najbolju selekciju Evrope. Bio je učesnik Olimpijskih igara u Minhenu 1972. U znak protesta zbog zataškavanja doping-afere sa Portorikom napustio je Igre, nakon čega je izbačen iz reprezentacije.
Magistar je pravnih nauka i doktor filozofije. Objavio je knjige „Pobuna robota“, „Profesionalizam ili socijalizam“, „Olimpijska podvala ‘božanskog barona’ Pjera de Kubertena“, „Sport, kapitalizam, destrukcija“, „Filozofski aspekti modernog olimpizma“ (u engleskoj verziji „Philosophy of Olympism“), „Olimpizam i novi svetski poredak“ (na ruskom), „Novi svet je moguć“ (u engleskoj verziji „A New World is Possible“), „Priče iz rupe“ i „Ustaj radniče!“ – piše na sajtu ljubodragsimonovic.com.
Ipak, ovo je samo delić onoga što se može reći o jednom od najboljih košarkaša Crvene zvezde, ali i cele bivše Jugoslavije.
Bio je prvi moderan bek u istoriji naše košarke. Odlikovala ga je fenomenalna tehnika, atletski je bio građen sa perfektnim šutem, imao je pobednički mentalitet, a svemu tome mora da se doda i vrhunska inteligencija, sportska i ljudska.
Iako je to danas nezamislivo Ljubodrag je uspeo da bude vrhunski košarkaš i jedan od najboljih studenata na Pravnom fakultetu u Beogradu.
– Uvek sam želeo da što više naučim, da što više znam. Dakle da se razumemo. Ja nisam studirao prava radi titule, nisam se odlučio za postdiplomske studijeda bih osvojio neku titulu, već da bih što više znao. Učio sam uvek i danju i noću. Opet kažem ne da bih dobio šesticu ili desetku, već da bih nešto naučio, Eto to je tajna moga uspeha – rekao je pre pola veka za Yugopapir Ljubodrag Simonović.
Simonović o ulozi sporta u kapitalizmu
Postao je jedan od najvećih protivnika savremenog sporta, od trenutka kada je novac preuzeo primarnu ulogu. Zbog toga i ne gleda više sportska takmičenja i na svoj originalan način se bori protiv kapitalizma.
– Đoković je, kao i Jokić, cirkuski gladijator i kao takav najamnik kapitalističkih korporacija koje vladaju svetom. Njegova uloga je da depolitizuje i zaglupi potlače radne „mase“ i da omogući opstanak vladajućeg poretka. Zato dobija toliki novac. Isto je sa njegovom teniserskom bratijom i sa drugim sportistima u svetskom šou-biznisu, koji je najvažnije političko oruđe kapitalista za držanje radnika u pokornosti. Još je Kuberten tvrdio da je „sport najjeftinija duhovna droga koja drži radnike pod kontrolom“. Zato se svuda po svetu dižu stadioni, sportske hale i teniski tereni. Daj potlačenima kost koju će da grizu da se ne bi borili za humani svet. To je zlatno pravilo sporta – izjavio je u septembru 2023. godine za sajt serbiantimes.
Sport će uvek imati svoje heroje, ali takav kakav je Ljubodrag-Duci Simonović teško da može da se rodi još jednom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.