Zahtev studenata koji su blokirali rad fakulteta zbog tragedije u Novom Sadu u kojoj je stradalo 15 osoba da se Novak Đoković oglasi povodom njihovih zahteva i njegova kasnija podrška ponovo je dovela u centar pažnje značaj sportista u Srbiji.
Gest najboljeg tenisera sveta bio je glavna vest čak i na RTS-u, preneli su ga neki mediji u Evropi i pomogao je da se skrene pažnja na ono što se događa u Srbiji.
Ipak, istoričar Milan St. Protić smatra da je pogrešno tražiti od sportista da se izjašnjavaju o stvarima koje nisu usko vezane za ono čime se bave i da je to, donekle, odraz infantilnosti naroda.
– Mi previše očekujemo od tih ljudi. Oni su dobri u tome što rade. Novak Đoković je najbolji igrač tenisa svih vremena, ali nije za drugo. Ili Nikola Jokić, on je najbolji košarkaš na svetu, ali nije za drugo. Da su bili za nešto drugo oni bi to i radili. Onda mi prenosimo to da zato što neko dobro igra tenis ili fenomenalno igra košarku znači da se razume u sve i i da bi bio idealan da vodi ovu zemlju. To je odraz infantilnosti ove nacije. Jedno je to što je neko dobar sportista, glumac ili matematičar, ali to ne znači da su vični politici i naša očekivanja su suviše velika. Znamo da školovanje vrhunskih sportista nije bilo redovno i veliko je pitanje šta su od škole završili i kako, i kakvo je njihovo znanje van sporta kojim se bave. Pogrešno je tražiti da se izjašnjavaju ili im zamerati što su se izjasnili ovako ili onako – kaže Protić za Danas.
On dodaje da insistiranje Srpske napredne stranke da u svoje redove dovede sportiste nije izum trenutno vladajuće partije i da je vidljivo da im ova dugogodišnja marketinška akcija posustaje.
Tužni Janko.
On se ježio, a sada se ježimo mi, od gramzivosti, bahatosti i plitkosti ovog halapljivog i alavog nesrećnika. Najgori soj ljudi. Ne zaboravimo ih. Ritvit. pic.twitter.com/HAkVYgsGTo
— Vitraž (@vitrazmagazin) December 25, 2024
U 2024. SNS nije potpisao ugovore sa većim brojem sportista, pa su čak morali da u partiju učlane bivšeg slovenačkog rukometaša Renata Vugrineca, ali su uz njega dodali Stefana Mitrovića, još jednog u nizu vaterpolista. Ipak, u 2023. „SNS ekipi” u kojoj su se, između ostalih, već nalazili Radmilo Mišović, Zoran Slavnić, Đorđe Gagić, Ivica Kralj, Svetlana Kitić, Zoran Gajić ili Đula Mešter, priključili su se Željko Rebrača, Dejan Tomašević, Ilije Lupulesku, Ratko Radovanović i Janko Tipsarević.
Protić podsetio na pozitivne primere Rajka Mitića i Miloša Milutinovića
– To je stara priča, sportisti su i u Titovo vreme morali da se učlanjuju u Savez komunista, a oni koji to nisu činili imali su raznih problema. Recimo, Rajko Mitić i Miloš Milutinović, čuveni fudbaleri Zvezde, odnosno Partizana to nisu uradili, ali mnogi drugi jesu zato što se to od njih očekivalo i njihove karijere u dobroj meri su od toga zavisile. Tako je i danas – oni su vrhunski u tome što im je talenat i njihovo opredeljenje dalo, nisu baš vični drugim stvarima. Onda ta njihova uprošćena slika sveta neminovno ih vodi u zagrljaj vlasti, ko god to bio. Ovima koji su osrednji, ali i ovi koji su ozbiljne pare zaradili mogu da dobiju određene beneficije koje su im bitne. Nisam primetio da je neki sportista prvog reda pristupio vladajućoj stranci, to su, uglavnom, oni koji su bili prosečni ili ispodprosečni, a očekuju da kao članovi vladajuće nomenklature od toga imaju određene koristi, da li tako što dobijaju funkcije po savezima, klubovima ili imaju neke poslovne veze i interese koji zavise od vladajuće garniture – objašnjava Protić.
Na prethodnim izborima mnogi sportisti i sportski funkcioneri potpisali su podršku listi SNS, a jedno od najvećih iznenađenja bilo je i ime Nikole Jokića.
– Ono što ja vidim je da, ne samo sportisti koji su stekli određeni imetak ili ime u inostranstvu imaju dvostruku prirodu, dvostruki karakter. Na jedan način se ponašaju kad su u inostranstvu, u sredinama u kojima su igrali. Često imaju i njihova državljanstva i ponašaju se u skladu sa tamošnjim pravilima, propisima, zakonima i vrlo ih poštuju, a kad dođu ovde prilagode se ovdašnjim uslovima. Vole ovde da investiraju, naročito oni koji su zaradili ozbiljnije pare, zato što su u Srbiji uslovi za investiranje mnogo povoljniji i zavise od dobre volje vlasti, koja je prema njima blagonaklona, nego kad bi te pare uložili tamo gde su u najvećem delu karijere igrali. Kod sportista je to najvidljivije, ali je primetno i kod naših ljudi koji su dugo živeli na Zapadu pa se vratili ovde – na jedan način se ponašaju tamo, a na drugi način ovde. Najbanalniji primer je to da poštuju saobraćajne propise do granice sa Srbijom, a kako uđu ovde krenu da divljaju. To važi i za sportiste – zaključio je Protić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.