Ivana Španović imala je daljinu za prvo svetsko zlato u svojoj blistavoj karijeri, posle bronzi iz Moskve 2013. i 2015. godine, ali srpska skakačica završila je kao prva ispod pobedničkog postolja, kao žrtva bizarnog podilaženja Međunarodne atletske federacije moćnim sponzorima i(li) još većeg uticaja SAD na moderni svet, pa će se o njenoj tragediji iz Londona pričati i raspravljati dokle god je ljudi i Kraljice sportova.
Aktuelna evropska šampionka doskočila je u šestoj seriji preko sedam metara, što je bilo verovatno bolje od rezultata i prvakinje Amerikanke Britni Ris, odnosno jači domet od Ruskinje Darije Klišine (7,00) i Amerikanke Tijane Bartolete (6,97), ali je zbog traga otkačenog papira sa takmičarskim brojem (na leđima), ostavljena na preskočenih 6,96 metara, što joj je bilo nedovoljno da nastavi višegodišnju seriju uspeha na velikim takmičenjima.
– Nepravda. Iz Srbije sam. Znam da je zlato moje, kad-tad – objasnila je na svom Instagram profilu ogorčena osvajačica trećeg mesta na poslednjim Olimpijskim igrama, prošlog leta u Rio de Žaneiru.
Uzaludni su bili pokušaji njenog tima da je vrate tamo gde joj je mesto – na tron, jer su organizatori odbili momentalno uloženu žalbu Atletskog saveza Srbije.
– Komisija je odbila žalbu. Ivana Španović je žrtva elektronske greške. Sramotno suđenje ženskog skoka u dalj na prvenstvu sveta u Londonu i odluka doneta isključivo na osnovu video snimka, bez uzimanja u obzir elektronskih uređaja – besan je bio i predsednik ASS Veselin Jevrosimović.
Da IAAF nije napravila pokretne reklame od atletičara, a njena marketinška agencija pre par godina dobila bitku sa takmičarskom komisijom i za 2018. odložila ukidanje nošenja ovog sada obaveznog dela opreme, odnosno još ne važi suludo pravilo da sporni papir mora biti zakačen zihernadlom (a ne, recimo lepljivom trakom), jedna vrsna sportistkinja bi i u Velikoj Britaniji naplatila svoj ogroman trud i silna odricanja.
– Ovo je zaista velika nesreća. Slučaj s kakvim se nisam ni ja sreo, a svačega sam se nagledao u karijeri. Međutim, ako ćemo iskreno, sve je tu prilično jasno i po pravilima. Prosto, gleda se zadnji trag u pesku, a kako je taj broj sastavni deo njene opreme, sve je odrađeno po pravilima. NJen je posao da se taj broj zašije kako treba, i baš zato je ovo jedna velika, ali lična nesreća – smatra legendarni srpski skakač u dalj Nenad Stekić.
Milorad Čavić je bio bolji od svih na Ol u Pekingu 2008, ali mu je učinjena jedna od najvećih sportskih nepravdi ikada, jer je najsjajnija kolajna data za stotinku sporijem Amerikancu Majklu Felpsu, pošto je ovaj „napao“ mernu ploču, a naš as do nje stigao „klizeći kroz vodu“, pa zato sada savršeno razume kako se oseća njegova zemljakinja.
– Posto rečeno, smatram da je Ivana Španović doživela veću nepravdu od moje u Pekingu. Ovo je velika sramota i skandalozno za Svetsku atletsku federaciju (IAAF) – poručio je putem društvenih mreža Čavić, dok je jedan od najboljih vaterpolista sveta svih vremena Aleksandar Šapić razočarano rekao „Ako je ovo 6,91 onda sam ja Frano Lasić“ (pevač, prim. aut).
Ni nekada čuveni američki sprinter Majkl DŽonson nije ostao imun na „pobedu“ novca nad ljudskim talentom i naporima.
– Sponzori, dolari… sve je u novcu. Ali da pored sve te moderne tehnologije sportisti imaju te papirne brojeve zakačene na sebi…. to je besmisleno. Ime im piše i napred i pozadi – razume Ivanine suze njen trofejni kolega.
Sporni papirPapir od koga se pravi startni broj je hidrofilan, lako upija vodu, ali i gubi mehanička svojstva i brzo se cepa. Obično se obloži tankom PVC folijom sa obe strane, a na sportsku opremu kači isključivo zihernadlom, jer nisu dozvoljeni drugi načini. Bez obzira na opasnost od povređivanja i spadanja tokom trke ili skoka, što se desilo Španovićevoj.
Bolan oproštaj Bolta’]
Jusein Bolt u suzama je otišao u sportsku penziju. Najbrži čovek svih vremena, osvajač gomile medalja i jedan od retkih nikada dopingovanih atletičara nije pomogao štafeti Jamajke u trci na 4 puta 100 metara, jer je kada je došao red na njega, posle samo nekoliko koraka, povredio zadnju ložu i srušio se na stazu. Da oproštaj od atletike bude gorči, 31-godišnji div sa Kariba završio je kao drugi u trci na 100 metara, iza Amerikanca DŽastina Getlina.
Dudaš bez plasmana’]
Srpski reprezentativac Mihail Dudaš nije uspeo da završi takmičenje u desetoboju na Svetskom prvenstvu u Londonu. Prvi dan takmičenja završio je kao osmi, ali mu je diskvalifikacija iz trke na 110 metara prepone pokvarila plasman i na kraju ga naterala da odustane, zbog povrede noge koju je tom prilikom zadobio.
– Trebalo je da se nađem u borbi za medalje, zbog čega a mi je odustajanje još teže palo – kaže univerzalac iz Novog Sada, koji je isto prošao i na OI u Riju, tada zbog povrede lakta.
Goran Obradović: Plašili smo se ovoga’]
– Baš da bi se osigurali da ne dođe do ovoga, poslednjih godina uvek sam joj ja kačio broj i stavljao minimum četiri ili pet zihernadli. Međutim, to ovoga puta nije bilo moguće, jer je bila pet metara daleko od mene, a ja nisam mogao nikako da joj priđem. Taj broj se nije praktično ni otkačio, on se pocepao i taj deo je ostavio neki trag – objašnjava Ivanin trener, uz odbijanje da učestvuje u teorijama zavere.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.
– Baš da bi se osigurali da ne dođe do ovoga, poslednjih godina uvek sam joj ja kačio broj i stavljao minimum četiri ili pet zihernadli. Međutim, to ovoga puta nije bilo moguće, jer je bila pet metara daleko od mene, a ja nisam mogao nikako da joj priđem. Taj broj se nije praktično ni otkačio, on se pocepao i taj deo je ostavio neki trag – objašnjava Ivanin trener, uz odbijanje da učestvuje u teorijama zavere.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.