Košarkaši Srbije znaju s kim bi u subotu igrali za koju olimpijsku medalju 1Foto: EPA-EFE/YOAN VALAT

Košarkaši Srbije igraju u 21 čas u pariskom „Bersiju“ u polufinalu protiv glavnog favorita za zlatnu medalju.

Pomrse li račune Sjedinjenim Državama, četvorostrukom uzastopnom olimpijskom šampionu, sastaće se s Francuskom.

Ostanu li Amerikanci na svom zacrtanom putu, rival će biti Nemačka.

U prvoj polufinaloj utakmici „galski petlovi“, domaćini, savladali su svetskog prvaka sa 73:69 (18:25, 15:8, 23:17, 17:19) i opet će, kao i pre tri godine u Tokiju, na finalni megdan.

Nemci su otresitije ušli u meč, a na početku druge četvrtine stekli su i deset poena prednosti (28:18).

Onda su Francuzi zbili redove i počeli da ih stižu. Na poluvreme se otišlo sa 33:33.

Domaćin, uz sve dragoceniju podršku publike, odmakao je u trećoj četvrtini na šest-sedam razlike, a u prvom delu poslednje deonice i na 11 (66:55).

Nemačka se nije predala u Parizu.

Izborila se za nadu u neizvesnoj završnici, a Franc Vagner je na 38 sekundi pre kraja trojkom smanjio na 70:68.

Iako Francuzi nisu iskoristili sledeći napad, Franc Vagner se s loptom otklizao u aut, dajući još jednu priliku rivalu na 12 sekundi do završetka.

Vembenjama je uz pokliče „Vembi, Vembi“ bio polovičan iz slobodnih bacanja.

Nemcima je preostalo nepunih 11 sekundi da organizuju napad za produžetak, a Francuzi su se opredelili da pri 71:68 prave prekršaj.