Da je Jokić bio u Manili: Košarkašima Srbije i Svetislavu Pešiću olimpijska medalja 1Foto: EPA-EFE/CAROLINE BREHMAN

Košarkaši Srbije su uzeli olimpijsku medalju, bronzu kojom su zaceljene rane od poraza protiv Amerikanaca u polufinalu, a u trenersku riznicu je uz titule svetskog (2002) i evropskog prvaka (2001) stavlja i selektor Svetislav Pešić.

U meču za treće mesto savladana je Nemačka, koja je bila dužnik iz finala Mundobasketa prošle godine u Manili – 93:83 (30:21, 16:17, 26:25, 21:20).

Upadljiva prednost naše reprezentacije i u ovoj utakmici bio je NBA star Nikola Jokić, koji se sa 19 poena, 12 skokova i 11 asistencija upisao u olimpijsku istoriju kao četvrti koji je postigao tripl-dabl na jednom meču.

Igrao je skoro punih 38 minuta.

Da je bio u Manili, drugačija bi zvanja dve reprezentacije ponele na meč za medalju u pariskom „Bersiju“.

IV četvrtina

12.44: Nemci i očajnički pokušavaju trojkama ali bezuspešno. Na 76 sekundi do kraja Srbija blizu olimpijskoj bronzi – 93:83.

12.42: na manje od tri minuta do krajavođstvo Srbije sa 93:81.

Nikola Jokić sa 17 poena, 11 skokova i deset asistencija četvrti u istoriji olimpijskih igara s tripl-dablom.

12.26: Na pet minuta do kraja još jednom Bogdanovićevom trojkom i Marinkovićevim pogotkom iz protivnapada Srbija vodi sa 87:74.

12.33: Trojku pogađa i Jokić, koji je protiv Amerikanaca imao 0-6 – 80:67.

Da je Jokić bio u Manili: Košarkašima Srbije i Svetislavu Pešiću olimpijska medalja 2

12.32: Bogdanović se trojkom vratio u igru pošto je dobar deo treće četvrtine proveo na klupi zbog tri lične greške. Srbija vodi sa 77:67.

III četvrtina

12.29: Srbija u poslednju četvrtinu ulazi sa prednošću od devet poena – 72:63

12.22: Deset je razlike za Srbiju (67:57) na dva minuta do kraja treće deonice.

12:16: Nemci smanjuju na 64:51 s dve trojke uzastoce.

12.13: Sedam uzastopnih poena Avramovića začinjeni su Dobrićevom trojkom. Srbija vodi s 19 razlike – 64:45 na polovini treće četvrtine.

12.10: Trojka Avramovića u pravi čas pa i koš iz prodora iz otete lopte – 59:45. Nemci uzimaju tajm-aut.

12.06: Srbija serijom 6:0 na početku drugog poluvremena do prednosti sa 52:38. Sjajna blokada Petruševa nad Vagnerom.

12.03: Počelo je drugo poluvreme. Petrušev poentirao na asistenciju Jokića iza leđa – 48:38.

Poluvreme – 46:38 (30:21, 16:17)

II četvrtina

11.49: Zvečali su obruči od promašaja oba tima u poslednjem minutu prvog dela utakmice. Srbija otišla na poluvreme s vođstvom 46:38 (30:21, 16:17). U mirnijem ritmu nego što je bila atomska košarka protiv Amerikanaca u polufinalu dvocifren učinak imaju Micić (12 poena) i Jokić (10).

11.45: Na seriju naših promašaja Nemci nisu odgovorili svojim pogocima. Zatim je Marinkovićeva trojka odmah dobila revanš – 46:38 u poslednjem minutu prvog poluvremena.

11.42: 43:33 u 18. minutu. Čvršća igra, ravnopravnija, ali Nemci nisu uspeli da se značajnije primaknu.

11.31: Nemačku seriju s 5:0 prekinuo Micić – 39:28.

11.27: Srbija vodi s 12 razlike u 13. minutu – 35:23. Nemci promašili za trojku u tri svoja uzastopna napada. Bogdanović dovitljivo poentirao pod košem, a pošto je tada nad njim načinjen prekršaj, iskoristio je i dodatno slobodno bacanje.

11.24: Bogdanović se vratio u igru. Prve poene u drugoj deonici postigli Nemci iz slobodnih bacanja – 30:23.

I četvrtina

11.20: Kraj prve četvrtine koja je Srbiji pripala sa 30:21.

Utakmicu gleda legenda nemačke košarke i NBA Dirk Novicki.

11.13: Šreder načinio ličnu grešku u napadu, pošto se na svojoj polovini, vodeći loptu, odbio od odlično postavljenog Dobrića. Protest nemačke klupe kažnjen tehničkom. Srbija vodi 19:13 u 7. minutu.

11.11: Bogdanović dobio udarac u desni lakat. Preselio se na klupu, a umesto njega u igru je ušao Gudurić.

11.09: Na sredini prve četvrtine 16:10 za Srbiju.

11.06: Jokić je dvaput u svom stilu preuzeo na sebe da poentira tik ispod koša. Srbija posle prva tri minuta vodi sa 11:8.

11:02: Počelo je Bogdanovićevom trojkom, uzvratio je Obst.

11.00: Prva petorka Srbije Avramović, Dobrić, Bogdanović, Petrušev, Jokić.  Jokić nije igrao prošle godine, Dobrić je otpao zbog povrede skočnog zgloba u ranom delu finala.

10.52: Utakmicu je ceremonijalno na parketu najavio proslavljeni španski košarkaški centar Horhe Garbahosa, predsednik evropskog ogranka FIBA.

Najnovije informacije o dešavanjima na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. možete pratiti OVDE.