Prevara donosi više novca od fer igre 1Foto: Lukas Coch/EPA

Teniseru Niku Lindalu zabranjeno je da se bavi tenisom narednih sedam godina zbog nameštanja mečeva 2013. godine.

Australijanac će takođe morati da plati 35,000 dolara, a ova kazna dolazi samo nekoliko dana nakon što su mediji objavili da je juniorski osvajač Australijan opena Oliver Anderson takođe umešan u sličnu prevaru. U oba slučaja problematični dueli odigrani su na nižerazrednim turnirima i pokazuju obrazac koji se po mišljenju nekih ponavlja mnogo češće nego što teniski zvaničnici žele da priznaju.

Nameštanje mečeva u tenisu odvija se na nekoliko dobro uigranih načina. Prvi je da igrač namerno izgubi meč ili preda zbog navodne povrede, što je i najočigledniji primer prevare koji se lako primeti. Sofisticiranije zaobilaženje pravila podrazumeva da se teniseri dogovore kako će se meč odvijati, pa se tako dešava da bolje rangirani igrač na terenu namerno izgubi prvi set, da bi se u nastavku duela vratio i opravdao ulogu favorita.

Upravo ovaj obrazac izabrao je juniorski osvajač Australijan opena Oliver Anderson – u meču protiv Harisona Lombea na australijskom čelendžeru namerno je dozvolio protivniku da mu oduzme servis pri rezultatu 4:4 u gemovima u prvom setu tako što je napravio duplu servis grešku. U nastavku je napravio preokret pobeđujući po setovima sa 6:0, 6:2.

Iako podaci Jedinice za zaštitu integriteta u tenisu (TIU), koja je formirana 2008. godine kako bi se borila protiv nameštanja mečeva, pokazuju da je u poslednjih osam godina kažnjen 21 igrač zbog prevara, među kojima njih šestoro doživotnom zabranom, pretpostavlja se da ovaj vid prevare u belom sportu mnogo učestaliji.

Teniseri koji su prethodnih meseci govorili o nameštanju mečeva uglavnom su kao razlog isticali malu zaradu odnosno to što jedino igrači koji se nalaze među najboljih 100 mogu da računaju da će im beli sport doneti ozbiljan novac, dok ostali ili uspevaju samo da pokriju troškove ili završavaju u minusu. Tako na čelendžerima koji nose male novčane nagrade igrači procenjuju da im se „isplati“ da namerno izgube meč i vrate se kućama sa kakvim-takvim novcem. Početkom prošle godine insajderski izvor tvrdio je za Bi-Bi-Si da postoje dobro organizovane grupe pojedinaca koji kontrolišu klađenje i koji prilaze teniserima sa ponudama za nameštanje mečeva. Kako je objasnio, sve isplate igračima su u kešu a novac koji zarade čuvaju na različitim računima kako bi im se što teže ušlo u trag.

U poslednjem pokušaju da zaustavi nameštanje mečeva Jedinice za zaštitu integriteta u tenisu pokrenuće mobilnu aplikaciju i obrazovni program kako bi teniseri bili bolje informisani o različitim vidovima prevara, saopštio je TIU.

Tipsarević nastavlja sa pobedama u Bangkoku

Nakon osvajanja čelendžera u Bangkoku i osvajanja poena koji su ga doveli do 118. pozicije na ATP listi, Janko Tipsarević nastavlja sa dobrim partijama u istom gradu. U drugom kolu turnira na kome je prvi nosilac, pobedio je nakon preokreta Belorusa Jegora Gerasimova, 327. na listi sa 2:1 (2:6, 6:3, 6:3). Tipsarević će u drugom kolu igrati protiv Francuza Dumbija, 266. na svetu, a osvajanje još jednog turnira dovelo bi ga na prag top 100 igrača.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari