I pošto se na Centralnom terenu Vimbldona od 2009. može igrati u dvoranskim uslovima, ispod pokretnog krova i pod svetlošću reflektora, dnevni program mora da se završi do 23 časa po londonskom (ponoć po srednjoevropskom).
Rigidan propis, koji se kolokvijalno naziva „policijski čas“, još jednom je na svojoj koži osetio i četvorostruki uzastopni osvajač Novak Đoković, kad je, kao i njegov protivnik u osmini finala Poljak Hubert Hurkač, pokupio svoje stvari posle prva dva seta, tik ispred predviđene vremenske granice (nastavak meča u ponedeljak popodne), jer je glavni sudija procenio da naš as ne može da ostvari konačnu pobedu u preostalih 25 minuta.
Iz istog razloga je prekinut i Đokovićev susret s ljutim rivalom Špancem Rafaelom Nadalom 2018, u najdužem vimbldonskom polufinalu ikada – 6:4, 3:6, 7:6 (11:9), 3:6, 10:8 – i tada posle podviga našeg asa u taj-brejku, a morali su da se povinuju i Australijanac Nik Kirjos i Francuz Igo Imber u prvom kolu 2021. i domaći ljubimac Endi Marej i Grk Stefanos Cicipas u drugom kolu onomad.
Zašto na najuglednijem turniru „belog sporta“ postoji „fajront“, a na Australijan openu, recimo, gde je pokretni krov napravljen i ranije, može da se igra i do prvih petlova u Melburnu?
Razlog je taj što se vodi računa o miru stanovnika koji žive u stambenoj četvrti u neposrednoj blizini vimbldonskog kompleksa.
Budući da je Vimbldon sportski spektakl na koji se slegne nekoliko hiljada ljudi, a pogotovo 15.000 srećnika za uzbuđenja na Centralnom terenu, procenjeno je da bi graja od njihovog odlaska kućama u kasne sate narušila spokoj „lokalaca“, a da je 23 časa kao poslednji rok da se raziđu primereniji.
Naravno, vodilo se računa i o saobračajnim vezama javnim prevozom, a naročito metroom.
Englezi su nepokolebljivo Englezi, ali su jednom načinili izuzeće od svog pravila.
Bilo je to na Marejevom meču s Kipraninom Markosom Bagdatisom u trećem kolu 2012.
Pošto je najbolji britanski teniser svih vremena gazio ka pobedi u četvrtom setu, sudija je dozvolio da prekorači vreme za dva minuta da bi osvojio i poslednji gem – 7:5, 3:6, 7:5, 6:1.
Marej, s druge strane, ima i iskustvo igranja do pred zoru i to baš u Australiji ove godine, jer je njegov susret s domaćim igračem Tanasijem Kokinakisom u drugom kolu završen u 4.05 časova, posle 5 sati i 45 minuta ogorčene borbe.
Rekord ipak drže Bagdatis i domaća legenda Lejton Hjuit – igrali su do 4.33.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.