Ronaldo i Mesi nisu usamljeni: Forbs objavio listu najbogatijih fudbalera sveta 1Foto: EPA-EFE/STR

Svet fudbala ove godine su obeležili vrtoglavi saudijski ugovori i dolasci velikih imena u američku fudbalsku ligu. Ipak, šačica zvezda – uključujući Ronalda, Mesija i Nejmara – zadržala je svoju poziciju na vrhu finansijske liste.

Kako bi nagovorio Nejmara da prvu francusku ligu zameni saudijskom, klub Al Hilal morao je da plati kraljevsku cenu. 31-godišnji Brazilac navodno je dobio vilu s osobljem, niz luksuznih automobila, pristup privatnom avionu, kao i bonuse za pobede i objave na društvenim mrežama. Uz to, dobio je i dopuštenje da živi sa svojom devojkom, što inače islamski zakon ograničava. Sve to, uz procenjenih 80 miliona dolara kompenzacije (112 miliona dolara ukupne zarade), Nejmar će dobiti igranjem ove sezone, piše Forbs.

Al Hilal to može da priušti. On je jedan od četiri kluba nad kojim je u junu kontrolu preuzeo saudijski Fond za javne investicije, a on je ključan za astronomske sportske ambicije Saudijske Arabije. Zemlja želi da izazove zemljotres u svetskom fudbalu i postane nova destinacija za vrhunske talente. Saudijci nisu sramežljivi oko trošenja neverovatne količine novca za zvezde.

U ovogodišnjem letnjem transferu, izveštava Dilojt (Deloitte), saudijski klubovi potrošili su tek nešto ispod milijarde dolara za 94 inostrana igrača. U taj iznos ne ulaze vrtoglavi iznosi ponuđeni igračima koji su odbili da odu iz svojih evropskih klubova, uključujući 1,1 milijardu dolara težak paket za Kilijana Mbapea (Kilijana Mbappea) za samo godinu dana ili trogodišnji ugovor vredan 1,6 milijardi dolara ponuđen Lionelu Mesiju, koji je ipak svoj talent odlučio da iskoristi na Floridi.

Procenjuje se da će 11 najplaćenijih svetskih fudbalera ove sezone pre poreza i isplata agentima zaraditi 995 miliona dolara, a petorica od njih zaradiće devetocifrene iznose. U odnosu na prošlu godinu, kada su desetorica fudbalera ukupno zaradila rekordnih 652 miliona dolara, ovo je porast od neverovatnih 53%. Igrači saudijske Pro lige zauzeli su četiri mesta na Forbesovoj rang listi, a njihova ukupna zarada premašuje polovinu novca za čitavu godinu, najviše zbog lukrativnih igračkih ugovora, piše Forbs.

Kristijano Ronaldo, koji je bio prvi na listi najplaćenijih fudbalera u 2021, ponovo je na prvom mestu, sa očekivanom zaradom od 260 miliona dolara. Njegova odluka da pređe u saudijski Al Nasr ranije ove godine, nakon burnog razlaza s Mančester junajtedom, pokrenuo je egzodus ka Kraljevstvu. Projekcija je da će Ronaldo zaraditi 200 miliona na terenu, ali veruje se da njegov dogovor uključuje platu za igranje, kao i finansijske podsticaje od komercijalnih poslova koje vodi klub. I dok je Al Nasr verovatno kupio deo njegovih prava na lik, Ronaldo ipak i dalje drži bogati portfolio reklamnih ugovora (uključujući Najki (Nike) i Džejkob (Jacob&Co)), zarađujući tako još 60 miliona dolara godišnje.

Saudijci su notorno netransparentni oko svojih poslovnih aktivnosti, pogotovo kada je reč o iznosima koji deluju poslovno nelogično. Forbes je razgovarao s više od 10 industrijskih insajdera kako bi precizirao procene, a postoji snažan konsenzus da bi neki javni izveštaji o fudbalskim platama mogli da budu prenaduvani. Moguće je da je razlog tome pokušaj ublažavanja reputacijske štete igranja u zemlji koju redovno optužuju da sportom želi da skrene pažnju s kršenja ljudskih prava. Drugo objašnjenje je da se astronomske plate koriste kako bi još više igrača privukli da igraju u slabijoj konkurenciji u Saudijskoj Arabiji.

Zasad Saudijska Arabija može da ispiše kakve god čekove želi, zahvaljujući velikim finansijskim resursima. Istovremeno, regulativa u Evropi sprečava klubove da troše više nego što zarađuju, što znači da velikih pet evropskih liga ne može ravnopravno da se takmiče sa Saudijcima. Treba priznati da mnogi igrači odlaze u Saudijsku Arabiju kad su već pri kraju karijera, što znači da će zadržavanje interesa za ligu zahtevati određenu dozu kreativnosti.

“Svi još prate Ronalda, Benzemu i sve te vrhunske igrače,” kaže Rosi Bidl (Rossi Biddle), vlasnik firme za sportski marketing Ekstra tajm FC (XtraTimeFC). “Ali, ti momci igraće još samo par godina, a šta onda? Hoće li ponovno da odu u vodeće evropske klubove i preuzmu ostarele igrače? Ili ćemo uskoro videti ugovore poput onog Mesijevog?“

Kako bi privukli 36-godišnju argentinsku legendu u američku fudbalsku ligu, Inter Majami navodno je s Mesijem dogovorio udeo u zaradi od partnera lige Adidasa i Epl TV-a (Apple TV), kao i opciju kupovine akcija Inter Majamija kada Argentinac ode u penziju. Zajedno s godišnjom zaradom van terena od 70 miliona dolara, koja je porasla nakon argentinskog osvajanja Svetskog prvenstva i njegovog prelaska u SAD, Mesi će tokom 2023. ukupno zaraditi 135 miliona dolara, što ga čini prvim igračem američke fudbalske lige koji je završio u top 10 još od Dejvida Bekama (Davida Beckhama), kojem je to pošlo za rukom 2012. (MLS dozvoljava da tri igrača u rosteru budu „odabrana“, što im omogućava da imaju plate koje prevazilaze ograničenja lige).

Naravno, Mesi i igrači u Saudijskoj Arabiji, Benzema iz Al Itihada (106 miliona dolara) i Sadio Mane iz Al Nasra (52 miliona dolara), nisu jedini koji naplaćuju supervelike čekove. Mbape, koji je skliznuo s prošlogodišnjeg prvog na ovogodišnje četvrto mesto, predvodi igrače iz Evrope sa procenjenih 120 miliona dolara zarade. Tri igrača Premijer lige su na listi, uključujući saigrače iz Mančester Sitija, Erlinga Halanda (Erling Haaland – 58 miliona dolara) i Kevina De Brujnea (Kevin De Bruyne – 39 miliona dolara), kao i Liverpulovog Mohameda Salaha (53 miliona dolara). Hari Kejn (Harry Kane), u prvoj sezoni u Bajernu iz Minhena, i Barselonin Robert Levandovski (Robert Lewandowski) zatvaraju Top 11, sa projektovanom ukupnom zaradom od 36 odnosno 34 miliona dolara respektivno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari