Sezona punoletstva 1Foto: EPA/ TOLGA BOZOGLU

Osamnaest svećica na slavljeničkoj torti Evroliga će „ugasiti“ ove sezone, koja počinje večerašnjim mečevima, usred sukoba sa FIBA, čije su krajnje posledice još uvek u potpunosti nesagledive.

„Prozori“ koje je Međunarodna košarkaška federacija ustanovila tokom kvalifikacija za naredno Svetsko prvenstvo u Kini 2019. toliko su udaljili „zaraćene strane“ da gotovo niko iz FIBA neće biti na rođendanskom partiju Evrolige, na kojem će se među najvažnijim zvanicama nalaziti 16 ovosezonskih učesnika, zajedno sa košarkašima Crvene zvezde, kojima će ovo biti peta vezana sezona u najkvalitetnijem takmičenju na Starom kontinentu. Ako se uzme u obzir podatak da će se fajnal-for u maju organizovati u Beogradu, onda je simbolike sasvim dovoljno, kao i priznanja za doprinos srpske klupske košarke sveukupnom razvoju Evrolige.

Nemerljivo veći broj utakmica doveo je do prenapregnutosti mišića košarkaša, koji listom podržavaju novi sistem, gledajući Evroligu kao izolovano ostrvo, ali se ujedno žale i na broj utakmica, koji polako dolazi na nivo regularnog dela NBA lige od 82 duela – zaključno sa svim takmičenjima. Ekipe opravdano imaju zamerke na novac koji zarađuju od svake dobijene utakmice u prvoj fazi (37.000 evra), odnosno u plej-ofu (70.000 evra), dok pojedini klubovi poput Crvene zvezde i od prodaje TV prava ne mogu da zarade veću sumu od prošlosezonskih preskromnih 200.000 evra.

U takmičarskom pogledu, u odnosu na prethodnu sezonu, u kojoj su Turci imali četiri učesnika, španski klubovi su po brojnosti preuzeli primat, s obzirom na to da će imati čak pet predstavnika. Počevši od aktuelnog šampiona Fenerbahčea, svi klubovi su mahom izvršili temeljne kadrovske promene, a sada već tradicionalno u tome su prednjačili: Milano, Efes, Makabi, Baskonija, koji su uz Barselonu i Himki doveli osam i više igrača. Rekorderi su Baskijci sa dvanaestoricom novajlija; Makabi je angažovao 11, a Milano 10 pojačanja. Sedmorica učesnika promenili su i šefove stručnih štabova, dok je Crvena zvezda izvršila smenu generacija, nakon što je pod vođstvom sjajnog Dejana Radonjića pre dve sezone došla do četvrtfinala, a poslednje na trijumf od istog uspeha (16 pobeda u novom sistemu). Nerealno i neobjektivno bi bilo očekivati nešto slično u takmičarskoj 2017/18; trener Dušan Alimpijević biće najmlađi stručnjak među kolegama; sa 12 novajlija crveno-beli će predstavljati idealnu metu za bodove u gostima, dok je obavezujući minimalni evroligaški budžet od pet miliona evra i dalje samo „pusti sanak“ predsednika Nebojše Čovića i njegovih saradnika.

Zvezda će ponovo biti ubedljivo najsiromašniji učesnik; Žalgiris, kao klub sa najmanjim budžetom posle crveno-belih, nedavno je objavio da će za takmičarsku 2017/18 raspolagati sredstvima od 8,5 miliona evra, što je misaona imenica za poslednjeg trostrukog uzastopnog šampiona Srbije i ABA lige. Na vrhu liste najbogatijih i dalje bi trebalo da bude CSKA sa projektovanih 35 miliona, zatim Fenerbahče (30), koji će u naredne tri sezone dobiti od Doguš grupe 45 miliona evra, inače sponzora i same Evrolige, pa onda Real (25), Barselona(20)….

U skladu sa budžetom, nekako su poređani i favoriti za osvajanje Evrolige. CSKA je najveću promenu doživeo na mestu pleja; posle šestogodišnje saradnje Miloš Teodosić otišao je u NBA (LA Klipers), a na njegovo mesto klub je doveo povratnika iz Amerike Serhija Rodrigeza, takođe virtuoza s loptom. NJemu će u organizaciji igre pomagati Leo Vesterman, dok bi Vili Klajburn i Otelo Hanter trebalo da povećaju produktivnost, atleticizam i raznovrsnost centarske linije. Fener je pametno pazario: nosioce igre Bogdana Bogdanovića i Ekpea Juda trebalo bi da odmene centar NBA formata DŽejson Tompson, dokazani bekovi Sinan Guler i Bredli Vonamejker, odnosno krilni centar Nikolo Meli, dok je Marko Gudurić projekat za budućnost. Real, Olimpijakos i Panatinaikos, utisak je, takođe nisu srljali dovodeći bezbroj novajlija i možda bi to i trebalo da budu klubovi sa najstabilnijom formom, barem na početku Evrolige.

Nova pravila

Nova sezona Evrolige donosi i važnu novinu na parket – promenjeno tumačenje definicije „koraka“. Pravilo koje je prethodnih sezona (pogotovo prošle) prilično zbunjivalo i igrače i publiku ove sezone je adaptirano tako da „ubrza igru i pomogne napadačima“. Odredba FIBA o „koracima“ biće primenjena širom sveta, pa tako i u najjačim evropskim takmičenjima – Evroligi i Evrokupu. „Nova pravila daće veći prostor za manevar igračima koji su u driblingu i koji su u pokretu kad primaju loptu“, navedeno je. Ideja ovog tumačenja je da dozvoli „napadačima“ više okreta sa loptom, kao i druge prednosti u napadu na koš u odnosu na dosadašnju praksu.

Srpski igrači u Evroligi

Vladimir Štimac Efes

Vladimir Micov Milano

Marko Gudurić Fenerbahče

Nikola Kalinić Fenerbahče

Nemanja Nedović Unikaha

Dragan Milosavljević Unikaha

Dejan Musli Unikaha

Ognjen Kuzmić Real

Luka Mitrović Bamberg

Stefan Marković Himki

Nikola Milutinov Olimpijakos

Vasilije Micić Žalgiris

Raspored 1. kola

četvrtak

Efes – Real 19.00

CSKA – Milano 19.00

Bamberg – Makabi 20.00

Olimpijakos – Baskonija 20.00

Unikaha – Fenerbahče 21.00

petak

Himki – Valensija 19.00

Žalgiris – Crvena zvezda 19.00

Barselona – Panatinaikos 21.00

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari