Sve govori da se ovogodišnji šampionski tanjir lako može naći u rukama igračice čije se prezime završava na „ić“, ili na „va“. Razlog je jednostavan. U prvih deset igračica na svetu nema nijedne iz Zapadne Evrope, niti iz Australije, već se tu nalaze dve Srpkinje, pet Ruskinja, jedna Slovakinja i dve Amerikanke.

Sve govori da se ovogodišnji šampionski tanjir lako može naći u rukama igračice čije se prezime završava na „ić“, ili na „va“. Razlog je jednostavan. U prvih deset igračica na svetu nema nijedne iz Zapadne Evrope, niti iz Australije, već se tu nalaze dve Srpkinje, pet Ruskinja, jedna Slovakinja i dve Amerikanke. Ako sestre Vilijams ne pronađu neku magičnu formulu u zadnji čas, ili, nekim čudom Marion Bartoli iznova ne bude inspirisana prisustvom Pirs Brosnana u kraljevskoj loži, Vimbldonom će se najverovatnije oriti ili srpska ili ruska pobednička beseda.
Među devojkama koje spadaju u uži krug favorita je i Svetlana Kuznjecova, trenutno četvrta igračica na svetu. Za razliku od dugonogih lepotica manekenskog tipa koje sada vladaju teniskim terenima, nju niste mogli zapaziti po njenim fizičkim atributima. Njen uspeh i popularnost počiva isključivo na njenoj izvanrednoj, kompletnoj igri i borbenosti, kako u singlu tako u dublu.

Važniji rezultati nepotpunog 1. kola

Muškarci: Rodžer Federer – Dominik Hrbati 6:3, 6:2, 6:2; Markos Bagdatis – Stiv Darsis 6:3, 6:2, 6:7, 6:3; Fernando Gonzales – Robi Đinepri 7:6, 7:5, 7:5; Huan Karlos Ferero – Sem Kveri 2:6, 6:4, 6:4, 6:4; Robin Soderling – Kevin Kim 7:5, 0:6, 6:3, 6:4;

Žene: Ana Ivanović – Rozana de los Rios 6:1, 6:2; Serena Vilijams – Kaja Kanepi 7:5, 6:3; Vera Duševina – Marija Kirilenko 6:3, 6:3; Nikol Vajdišova – Suzana Ondraškova 6:2, 6:2;

Iako ima samo 22 godine, Svetlana ostavlja utisak daleko zrelije osobe. Staložene, mirne, sigurne. Bez trunke arogancije ili pretencioznosti. Naprotiv, čak neke fine skromnosti. Zato verovatno nije ni čudo što ova šampionka US opena 2004. uživa nepodeljene simpatije u teniskom svetu i što nema nikoga ko bi mogao da kaže nesto negativno o njoj. Ona odiše nekom toplinom, jednostavnošću, velikodusnosću, finim duhom i humorom. Upravo zbog toga, američka teniska štampa ju je izabrala za igračicu koju najviše voli da intervjuiše.

Furiozna pobeda Ivanovićeve na otvaranju

Najbolja srpska i svetska teniserka Ana Ivanović uspešno je započela takmičenje na ovogodišnjem Vimbldonu.

Ivanovićeva je u prvom kolu odradila lakši trening protiv Paragvajke Rozane de los Rios (6:1, 6:2), obavivši ceo posao za samo 57 minuta igre. Ivanovićeva, koja u Londonu slovi za prvog favorita turnira, u drugom kolu će odmeriti snage sa Francuskinjom Natali Deši, koja je eliminisala Kineskinju Juan Meng, rezultatom 6:7, 6:3, 6:0. Od ostalih tenisera iz Srbije, Viktor Troicki i Janko Tipsarević su se bez problema plasirali u drugo kolo kada je reč o dubl konkurenciji, pošto su savladali izraelsko-američku kombinaciju Harel Levi-Džim Tomas (6:3 ,6:1, 6:3). Novak Đoković je takođe izlazio na teren, ali njegov susret protiv Nemca Mihaela Berera nije završen do zaključenja ovog izdanja.

Ona je imala sedam godina kada je u St. Peterburgu, gde je živela, prvi put uzela reket u ruke. Iako je njenim roditeljima rečeno da ne treba ništa da očekuju, jer je kasno startovala da bi se razvila u vrhunsku igračicu, oni su naprosto to mišljenje ignorisali i Svetlana je nastavila da trenira. Sa 13 godina prešla je u Španiju, gde je njen otac vodio biciklistički kamp i počela da se usavršava na akademiji Sančez-Akal u Barseloni. Interesantno je da ju je oduvek impresionirao i motivisao muški a ne ženski tenis, što se jasno vidi i u načinu njene igre. Tokom mladosti njeni heroji su bili Malivai Vašington, Marselo Rios i Evgenij Kafelnikov. „To je možda čudan izbor, ali ja sam njih volela“, kaže Svetlana smejući se. I, kasnije je došao Marat Safin, koga je naprosto obožavala.
Što se tiče žena, teško je reći da li ima uzora, ali joj je jedna od najboljih i najdražih prijateljica Serena Vilijams.
– Mi šaljemo jedna drugoj SMS poruke. Nekada izlazimo zajedno. Ona me uči da govorim sleng i pokazuje mi neke plesačke pokrete. Ja se divim afroameričkom narodu i njihovoj kulturi.
Iako i dalje živi i trenira u Barseloni i ima stan u Monte Karlu, ona kaže da joj nedostaje Rusija. „Kada odem tamo ja se osećam kao da letim. Naprosto ne mogu da objasnim to osećanje. Uživam da čujem ruski narod kada govori i da odem na tržnicu da kupim rusku hranu. Iako živim u Barseloni volela bih da kupim stan i u Moskvi. Meni toliko nedostaje moja zemlja, da sam prosto bolesna“. Kaže da prati sve sto se događa u Rusiji, da je politika jako interesuje i da sada umesto ruskih klasika, koje je čitala u mladosti, redovno čita rusku štampu.
Po njenom mišljenju najveća zasluga za uspeh ruskog tenisa pripada Borisu Jeljcinu, koji je mnogo učinio da ga promoviše i da ga pomogne. I pored njega Kurnikovoj, koja ga je dodatno učinila popularnim. To je bilo divno, tim više što su svi ruski igrači počeli ni izčega i postali kraljevi i princeze . Ona daje primer Marije Kirilenko, trenutno 19. igralice na svetu, koja je svakodnevno provodila po šest sati (tri u odlasku -tri u povratku) u vozu i metrou da bi trenirala samo po dva casa.
– Ni moja porodica, takođe, nije imala mnogo. Možda 300 dolara mesečno. Zimi sam vežbala u balonu čak i kada je bilo 0 stepeni jer nije bilo novca da se obezbedi grejanje. Jedino je porodica mogla da vam pomogne. I još uvek je tako – priča Svetlana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari