Slobodan Šarenac (RTS): Zajedništvo, smanjivanje sujete i podređenost kolektivu su najbitniji 1

Nikada nisam bio ljubitelj toga da imate 30 poena prosečno po utakmici, a reprezentacija na kraju zauzme na primer 16to mesto

Zagrevanje za Svetsko prvenstvo nastavljamo razgovorima sa novinarima koji godinama prate košarku. Oni su ti koji po službenoj dužnosti moraju da znaju šta se dešava i zato su odlični sagovornici za Specijalno izdanje Danasa „Mundobasket“.

Naš sagovornik je „prekaljeni as“ košarkaškog novinarstva Slobodan Šarenac sa Radio televizije Srbije.

Da li se može reći da je veliki broj ekipa izjednačena po kvalitetu?
„Izuzetno izjedančene. Preveliki broj otkaza košarkaša raznih ekipa doveo je do toga. Čini mi se da bi od igrača koji neće igrati na ovom Svetskom kupu mogli sastaviti još tri ili četiri odlične ekipe.“

Slobodan Šarenac (RTS): Zajedništvo, smanjivanje sujete i podređenost kolektivu su najbitniji 2Ko su favoriti za osvajanje medalja i zašto?
„Postoji više timova koji mogu do odličja. Amerika je glavni favorit, i veliko bi iznenađenje bilo da oni ne osvoje zlato. Srbija, Španija, Grčka, Litvanija, Francuska, Kanada, Australija, Nemačka, Argentina, su kandidati za preostale dve medalje, a redosled ovde napisan nije bitan niti konačan.“

Koja ekipa bi mogla da iznenadi?
„Verujem da neće biti iznenađenja. U startu je u grupi H najinteresantnije jer će u drugi krug ići dve ekipe, a tri su konkurenta- Litvanija, Kanada i Australija, i tu će otpasti jedan kvalitetan sastav koji bi lako mogao u četvrtfinale. Nigerija bi možda mogla biti najveće iznenađenje, a pod tim smatram samo plasman među osam najboljih, ukoliko se i to dogodi.“

Koji igrači mogu da naprave nešto veliko na SP?
„Predug je spisak takvih, ali najviše će napraviti samo oni koji se pored odličnih ličnih kvaliteta podrede timu. Nikada nisam bio ljubitelj toga da imate 30 poena prosečno po utakmici, a reprezentacija na kraju zauzme na primer 16to mesto. Dosta je košarkaša koji nastupaju u NBA i kvalitetom odskaču od ostalih, ali zajedništvo, smanjivanje ega i sujete te podređenost kolektivu su najbitniji.“

Srbija, gde smo dobri, gde slabiji?
„Ne pamtim da smo imali ovakvu situaciju sa velikim brojem visokih igrača. Mnogi teže takozvanoj “small boll” košarci, ili da kažem na našem jeziku što je bolje i pametnije – igranju sa nižom postavom. Možda je baš to naša šansa da preko visokih igrača ostvarimo dominaciju na parketu. Ipak, iskustvo nam govori da je uvek potrebno imati jaku spoljnu liniju. Ni ovoga puta nismo slabi, ali neodostatak Teodosića, Milosavljevića i nepozvanog Nedovića, treba pažljivo naodmestiti. Očigledno je da će Lučić i Simonović biti samo na pozicijama krila, a ne i krilnih centara, što su prilično radili u svojim karijerama.“

Koje ekipe nam ne leže?
„Ne postoje ekipe koje nam ne leže. Ne treba mi da se prilagođavamo protivniku, neka to oni rade prema nama, jer Srbija na ovaj Kup stiže kao vicešampion Sveta, Evrope i Olimpijskih igara!“

Šta je uspeh za Srbiju?
„Uspeh je osvojiti medalju. Košarkaši su nas navikli na to da često budu na postolju, pa se to očekuje i ovaj put. Ipak svaka sekunda je bitna i neki pogrešan korak može skupo da nas košta.“

Koja je najbolja košarkaška reprezentacija koju si gledao do sada?
„Američki Drim tim iz 1992. godine, a uživo njihova ekipa iz Londona sa Olimpijskih igara, u kojoj su bili Kobi Brajant, Lebron Džejms, Kevin Durent, Džejms Harden, Karmelo Entoni, Kris Pol…“

Izdvoj najdraže momente sa velikih takmičenja.
„Sva naša osvajanja medalja od 1995te pa do sada. Možda najveći trenutak OI u Riju kada smo na postolju imali obe naše repreznetacije, i u muškoj i u ženskoj konkurenciji.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari