Najbolja muška rukometna selekcija bukvalno je iščupala bod protiv olimpijskog vicešampiona Islanda u startnom kolu B grupe Evropskog prvenstva u Austriji – 29:29 (11:15). „Orlovi“ su tek u infarkt foto-finišu, činilo se izgubljene utakmice, pogotkom Vučkovića anulirali konstantnu prednost „ribara“, posle čega je, sve vreme odlični, Darko Stanić odbranio sedmerac Gudjonsonu i doneo neopisivo slavlje saigračima i našim brojnim navijačima u Lincu.

Island – Srbija 29:29 (11:15)

Dvorana: Intersport arena. Sudije: braća Mete (Nemačka). Sedmerci: Island 4 (1 ), Srbija 5(4 ). Isključenja: Island minuta 12, Srbija 12 minuta.

Island: Gustafson (10 odbrana), Savarson, Gunarson 4, Palmarson, Halgrimson, Atlason 7, Sigurdson 9, Gudjonson 2, Stefanson 4 (1), Asgeirson, Peterson 2, Gudmunson (5 odbrana), Jakobson 1, Ingudarson 2, Geirson.

Srbija: Stanić (15 odbrana), Pejanović (4), Kojić 1, Nikčević, Marković 1, Toskić 3, Vilovski, Ilić 7 (1), Stojanović 2, Nenadić 1, Anđelković, Vučković 5, Lapčević, Šešum 3, Stanković 6, Perić.

A, od prvog sekunda do tog trenutka Islanđani su rutinski diktirali ritam igre, bez većih problema održavajući razliku, koja je varirala od najčešćih plus dva do najubedljivijih pet golova viška. U prvom poluvremenu levo krilo Sigurdson (devetostruki strelac), a u nastavku levi bek Atlason (7), najčešće šutevima iz munjevitih kontri, kažnjavali su neuigranost, tehničke greške i statičnost u napadu izabranika selektora Hasanefendića, koji je pokretljivu, automatizovanu, raznovrsnu i agresivnu odbranu protivnika dugo bezuspešno pokušavao da probije s dva pivotmena (u takvoj postavci Toskić je „glumio“ levo krilo, a Kojić umesto na svojoj – toj poziciji delovao na suprotnoj strani). Realizaciju je dodatno otežavala pametna fokusiranost rivala na našeg najboljeg šutera Ilića, pa je levi bek „orlova“ u početnih 30 minuta samo tri puta savladao inače sigurnog golmana Gustafsona, i to isključivo kao izvođač najstrože kazne.

Takav odnos snaga naterao je stručni štab Srbije da spas potraži u izmeni bekovske linije. I to mu se isplatilo. Ilić je ostao na parketu i počeo da poentira iz izrađenih akcija, ali ni to ne bilo dovoljno da uz sebe nije imao razgoropađeni i Islandu, reklo bi se, nedovoljno poznati tandem Stanković – Vučković. Prvi je s mesta levog beka šest puta produžavao tananu nadu u neizvesnu završnicu, dok je drugi kao srednji bek povezao konce napada i, s pet hitaca u metu i ništa slabijim učinkom u odbrani, već viđenog utopljenika uporno gurao prema površini, sve dok mu junak remija Stanić (15 uspešnih intervencija) nije stavio pojas za spasavanje. I ubrizgao jaku dozu samopouzdanja pred sutrašnji meč s braniocem kontinentalne krune Danskom.

Sead Hasanefendić, selektor Srbije: Ušli smo u utakmicu jako loše, sporo smo igrali i previše respektovali Islanđane. Međutim, u drugom delu sam menjao igrače i ubacio brze Markovića, Vučkovića i Stankovića, što nam je uz dobre odbrane Stanića, donelo ovaj važan bod.

Darko Stanić, junak utakmice: Verovatno sam iznenadio Islanđane. Pretpostavio sam da će Gudjonson šutirati poluvisoko ili visoko u taj ugao, na pravi način reagovao i uz malo sreće doneo remi protiv, ubeđen sam, slabijeg Islanda. Nadam se da ćemo protiv Danske pokazati svoje pravo lice.

Tubić i Stojković u publici

Desno krilo Dragan Tubić i pivotmen Rastko Stojković nisu prijavljeni za prvu fazu EP, ali ostali su uz ekipu, kako bi joj eventualno pomogli u drugom krugu turnira.