Novak ĐokovićFoto: EPA-EFE/JUANJO MARTIN

Godinu za nama obeležili su brojni srpski i inostrani sportisti, ali je možda najveći uspeh u 2024. postigao Novak Đoković kada je osvojio zlato na Olimpijskim igrama u Parizu.

Odmah za njim su i naši zlatni vaterpolisti koji su trećim uzastopnim zlatom na Olimpijskim igrama postigli svojevrstan podvig koji verovatno dugo neće biti izjednačen, kao i strelci Zorana Arunović i Damir Mikec koji su se u miksu okitili najsjajnijim odličjem na Igrama u Parizu.

Nikola Jokić je briljirao u dresu Denvera, ali i u reprezentativnom dresu ovog leta, dok je Boston 18. put osvojio NBA prsten u istoriji svoje franšize.

Top 10 sportskih događaja za 2024 godinu

1. Novak Đoković i strelci zlato u Parizu

Srpski teniser Novak Đoković obeležio je godinu za nama, iako nije osvojio nijednu ATP titulu. On je osvojio zlatnu olimpijsku medalju, pošto je u finalu teniskog turnira u Parizu pobedio Španca Karlosa Alkaraza sa 7:6, 7:6.

Srpski teniser je do zlata na Igrama stigao bez izgubljenog seta, kao prvi igrač kojem je to pošlo za rukom u istoriji olimpijskih turnira.

Najbolji svetski teniser svih vremena je postao i najstariji olimpijski šampion u tenisu u pojedinačnoj konkurenciji.

To je bio i susret najstarijeg i najmlađeg finaliste od povratka tenisa u olimpijsku porodicu 1988. na Igrama u Seulu, prvi put zvanično u programu posle Pariza 1924.

To je bila jedina „slagalica“ koja mu je nedostajala u prebogatoj karijeri.

Đoković je pre olimpijskog zlata osvojio 24 grend slem pehara – 10 Australijan opena, tri Rolan Garosa, sedam Vimbldona i četiri Ju Es opena.

Srpski as je pobedom nad Alkarazom postane tek peti teniser koji je osvojio zlatni slem u karijeri – sva četiri grend slem turnira plus zlatna olimpijska medalja. Ovim dostignućem mogu da se pohvale samo Andre Agasi, Rafael Nadal, Serena Vilijams i Štefi Graf.

Zorana Arunović i Damir Mikec
Zorana Arunović i Damir Mikec, Foto: EPA-EFE/VASSIL DONEV

Damir Mikec i Zorana Arunović doneli su prvu medalju za Srbiju na Olimpijskim igrama u Parizu. Oni su u mešovitom paru, u disciplini vazdušni pištolj 10 metara, u finalu osvojili zlatnu medalju savladavši par iz Turske Tarhan – Dikec sa konačnih 16:14.

2. Vaterpolisti niz 3 olimpijska zlata

Vaterpolisti Srbije, sa sedmoricom koji su prvi put došli na Olimpijadu, posle odlaska sa scene nekoliko trofejnih junaka, sačuvali su olimpijski tron.

Trostruki su uzastopni olimpijski šampioni, što je pošlo za rukom samo Mađarima (2000-2008).

Oni su grupnu fazu završili na poslednjem mestu koje vodi u četvrtfinale, a zatim su na putu ka trećem uzastopnom olimpijskom slavlju pobeđivali Grčku, SAD i Hrvatsku.

U finalu je savladan ovogodišnji svetski prvak Hrvatska sa 13:11 (5:2, 3:3, 3:3, 2:3).

Pošto su vaterpolisti Srbije osvojili zlato treći put uzastopce, nacionalna olimpijska istorija je dobila svog najuspešnijeg olimpijca.

Dušan Mandić ne samo da je učestvovao u kovanju najsjajnijeg odličja i u Riju 2016. i Tokiju 2021. nego je s tek napunjenih 18 godina bio i u timu koji je u Londonu 2012. uzeo bronzu.

S tri zlata, a s četiri medalje zbirno, izdvojio se na vrhu među srpskim učesnicima na letnjim igrama.

Top 10 sportskih događaja u 2024. godini - Đoković, vaterpolisti i strelci za istoriju 1
Foto: EPA-EFE/Tibor Illyes HUNGARY OUT

Zastava Srbije na otvaranju 33. olimpijskih igara spektakularnim karnevalom brodova na Seni zasluženo je bila i u njegovoj ruci.

Treću zlatnu medalju su u svoju riznicu stavili i kapiten Nikola Jakšić i Sava Ranđelović, takođe među junacima u Riju i Tokiju.

Najviše medalja, naravnio, ima Jasna Šekarić, petostruki osvajač u streljaštvu počev od zlata i bronze u Seulu 1988.

Po četiri ukupno (dva zlata i dve bronze) imaju ih i vaterpolisti Filip Filipović, Andrija Prlainović i Duško Pjetlović, osovina prethodnih podviga u bazenu.

Na kraju 12 zlatnih junaka sa Igara u Parizu su: Radoslav Filipović, Dušan Mandić, Nikola Dedović, Sava Ranđelović, Nemanja Vico, Nemanja Ubović, Strahinja Rašović, Radomir Drašović, Nikola Jakšić, Viktor Rašović, Petar Jakšić, Miloš Ćuk i Vladimir Mišović.

3. Nikola Jokić MVP NBA lige

Centar Denver Nagetsa Nikola Jokić izabran je u maju ove godine za najkorisnijeg igrača (MVP) NBA lige, treći put u poslednje četiri godine.

Dvadeset-devetogodišnji srpski košarkaš bio je MVP najbolje lige na svetu 2021. i 2022. godine.

Prošle sezone Jokić je u regularnom delu sezone prosečno beležio 26,4 poena, 12,4 skoka i devet asistencija po utakmici. U trci za priznanje iza njega ostali su asovi Oklahoma Siti Tandera Šej Gildžes-Aleksander i Dalas Maveriksa Luka Dončić.

Sa Jokićem iz Srbije, Gildžes-Aleksanderom iz Kanade i Dončićem iz Slovenije, to je bila treća uzastopna sezona da su prva tri igrača u MVP trci rođena van SAD.

Jokić je postao deveti igrač u istoriji NBA lige koji je ima bar tri MVP nagrade.

Karim Abdul-Džabar je osvojio priznanje šest puta, Bil Rasel i Majkl Džordan su po pet puta bili najkorisniji igrači lige. Vilt Čemberlen i Lebron Džejms imaju po četiri priznanja, a Mozes Meloun, Leri Bird i Medžik Džonson po tri.

4. Tadej Pogačar bez konkurencije

Slovenački 26-godišnji biciklista Tadej Pogačar obeležio je sezonu pobedama na čuvenim tronedeljnim trkama Tur d’ Fransu i Điro d’ Italija, uz zlato na Svetskom prvenstvu u drumskoj trci u Cirihu i postao prvi biciklista koji je posle 37 godina osvojio „triplu krunu“.

On je u sezoni zabeležio 25 pobeda u 57 trkačkih dana, tokom kojih je 32 puta bio na pobedničkom postolju.

Postao je treći biciklista u istoriji koji je u istoj sezoni slavio na dve tronedeljne i dve jednodnevne trke (Lijež-Bastonj-Lijež i Điro d’Lombardija), a taj uspeh ostvarili su još samo Italijan Fausto Kopi 1949. i legendarni Belgijanac Edi Merks 1972. i 1973. godine.

Ipak, tako naporna sezona koštala ga je učešća na Olimpijskim Igrama u Parizu.

On je nakon Igara rekao je da nije pogrešio što je odustao od učešća u Parizu, pošto je bio „potpuno uništen“ posle osvajanja titule na Tur d’Fransu.

U njegovom odsustvu Belgijanac Remko Evenepul osvojio je dve zlatne medalje na hronometar i u drumskoj trci u Parizu.

Pogačar je 21. jula pobedio na Turu, a takmičenja na Igrama počinjala su šest dana kasnije, zbog čega je odlučio da ne ide u Pariz, već da se odmori i oporavi.

– Nije mi se svidelo što su me mnogi ljudi terali da idem na Olimpijske igre, zvali su me i govorili da bi trebalo da budem tamo, da mogu lako da osvojim medalju. Ništa nije lako u biciklizmu, posebno Olimpijske igre na ovakvim stazama. Mislim da sam doneo pravu odluku, pošto sam dan posle Tur d’Fransa bio potpuno uništen – rekao je Pogačar novinarima u Kvebeku, preneo je Jurosport.

5. Boston osvojio prsten 18. put u istoriji franšize

Košarkaši Boston Seltiksa postali su šampioni NBA lige pobedom nad Dalas Maveriksima rezultatom 106:88 u petoj utakmici finalne serije.

Tako su osvojili 18. prsten u istoriji franšize i po tome su pretekli Lejkrese koji imaju 17 šampionskih titula, a sledeći na listi su Voriorsi sa 7 prstena.

Košarkaš Boston Seltiksa Džejlen Braun osvojio je trofej namenjen najkorisnijem igraču finalne serije NBA lige.

Braun je u proseku tokom finalne serije beležio nešto više od 20 poena i uspeo je da osvoji i trofej koji nosi ime po legendi Seltiksa Bilu Raselu.

6. Španija šampion Evrope u fudbalu

Španija je ovog leta četvrti put osvojila titulu šampiona Evrope. Ovoga puta su to učinili na „Olimpijskom stadionu“ u Berlinu pobedivši veliku Englesku sa 2:1. Tako su se posle dvanaestogodišnjeg posta ponovo popeli na evropski tron. Do sada su na „starom kontinentu“ bivali najbolji 1964., 2008., i 2012., a sada su dodali i četvrtu krunu pri čemu su postali najuspešnija nacija u ovom takmičenju.

Top 10 fudbalska reprezentacija Španije
Foto: EPA-EFE/RONALD WITTEK

„Crvena furija“ je na kontinetalnom prvenstvu u Nemačkoj pokazala ubedljivo najbolji fudbal. Na šampionatu su pobedili u svih sedam utakmica u kojima su igrali, a put do titule ih je vodio preko pet selekcija iz TOP 10 ranga: Hrvatske, Italije, Nemačke, Francuske, Engleske, dok su samo nešto lakši posao imali protiv Albanije u grupnoj fazi i Gruzije u osmini finala.

7. Maks Ferštapen osvojio četvrtu titulu zaredom

Maks Ferštapen osvojio je šampionsku titulu u Formuli 1 četvrti put i izjednačio se sa Sebastijanom Fetelom po tom učinku, a toliko ih ima i Alan Prost. Pet titula ima Huan Manuel Fanđo, a sedam Luis Hamilton i Mihael Šumaher. Sezonu je završio sa 437 boda naspram 374 poena drugoplasiranog Landa Norisa. Ferštapen je pobedio na 9 od od 24 nedeljnih trka u ovoj sezoni.

8. Košarka Olimpijske igre  – bronza Srbija, zlato SAD

Košarkaška reprezentacija Srbije osvojila je bronzanu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu. Izabranici Svetislava Pešića su u meču za medalju pobedili aktuelnog svetskog šampiona, selekciju Nemačke, rezultatom 93:83.

U finalu su košarkaši SAD rutinski savladali reprezentaciju Francuske 98:87. Ipak, čini se da je „utakmica nad utakmicama“ bila ona u polufinalu između selekcije SAD i Srbije koju je „drim tim“ dobio 95:91.

Top 10 sportskih događaja u 2024. godini - Đoković, vaterpolisti i strelci za istoriju 2
Nikola Jokić i Svetislav Pešić, Foto: Srdjan Stevanović/Starsport

Srbija je punih 37 minuta vodila i bila bolji protivnik na terenu, ali je serija trojki Stefa Karija prelomila meč i odredila pobednika. Ipak, „orlovi“ su Srbiju učinili ponosnom, a nema dileme da su igrali najbolju košarku u Parizu.

9. Fudbaleri Argentine osvojili Kopa Amerika

Fudbaleri Argentine odbranili su titulu na Kopa Amerika i sa 16. trofejem postali rekorder ovog takmičenja. U finalu su pobedili Kolumbiju nakon produžetaka zahvaljujući golu Lautara Martineza u 112. minutu.

Finale se igralo u Majamiju, a kasnilo je čak 82 minuta jer su navijači Kolumbije uništili kapije „Hard Rok“ stadiona pokušavajući da uđu na tribine bez karata. Procenjuje se da je čak 30.000 Kolumbijaca napravilo pravu invaziju na stadion u Majamiju, a policija je imala pune ruke posla da one sa kartama sprovede na tribine, a one bez istih ostavi van stadiona. Ipak kada je počelo finale, ostali smo bez daha. Kolumbija je bila bolja u prvom poluvremenu, a Argentina u drugom, da bi pobednika doneli produžeci.

Argentinci su tako objedinili titule pošto su prethodno osvojili Mundijal u Kataru 2021.godine.

10. Teniska smena generacija – Siner i Alkaraz osvojili po dve grend slem titule 

Kako je Novak Đoković glavni fokus stavio na Olimpijske igre u Parizu, tako su „klinci“ zagospodarili grednd slemovima i zaslužili mesto u Top 10 događaja za godinu na izmaku. Po dve grend slem titule osvojili su Karlos Alkaraz i Janik Siner. Alkaraz je osvojio Vimbldon i Rolan Garos, a Siner Australijan open i US open. Godinu je obeležila i doping afera Janika Sinera koja još nije dobila epilog.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari