Zvezdan Terzić o novom stadionu Crvene zvezde: Projekat će koštati oko 120 miliona evra, partnerstvo sa Nemcima, kapacitet 42.000 mesta 1foto Peđa Milosavljević /Starsport

Rezultati Crvene zvezde poslednjih godina nisu u dosluhu sa kvalitetom infrastrukture, pre svega, stadiona „Rajko Mitić“. Na gotovo istom mestu, aktuelna uprava kluba planira izgradnju novog stadiona kapaciteta 42.000 mesta.

Odgovarajući na pitanja studenata Ekonomskog fakulteta, koji je i sam završio i to dok je bio aktuelni fudbaler, Zvezdan Terzić, generalni direktor Crvene zvezde, potvrdio je da je izgradnja stadiona jedan od prioriteta uprave.

„Svedoci smo da su svi klubovi koji su napravili nove stadione, za tri ili četiri puta povećali broj prodatih sezonskih karata, a samim tim i izvor prihoda, koji su fiksni. Imamo primer AEK-a iz Atine, koji je klub manje veličine po svim parametrima od Crvene zvezde, ali koji je imao prodatih šest hiljada sezonskih karata. Ove godine su pustili novi stadion u rad i prodali su 22 hiljade sezonskih karata. Imaju godišnji prihod od 16 miliona evra, samo od godišnjih karata. To je fiksni, siguran prihod sa kojim ulaze u takmičenje i samo jedan od primera šta klubovi dobijaju izgradnjom novog stadiona. Crvena zvezda planira, radimo projekte, zatvaramo finansijsku konstrukciju i pravimo planove generalnog i detaljnog urbanizma kako bi izgledao taj novi stadion. Voleli bismo ako budemo u mogućnosti malo da ga dislociramo – oko 300-400 metara severnije, da se približimo Autokomandi. Zbog infrastrukture, čvorišta i izbegavanja gužve u saobraćaju, a sa druge strane, voleli bismo da ga dislociramo jer bi izgradnja trajala sigurno tri, četiri godine i postavlja se pitanje gde bi Crvena zvezda igrala dok gradi novi stadion, jer ako bi ga pravili na postojećem, morali bismo da srušimo ovaj, a onda se postavlja pitanje koja bi bila alternativa za odigravanje utakmica, jer nažalost nacionalni stadion još nije završen. To je četvrti stub našeg dugoročnog plana i ja se nadam da ćemo u naredne dve godine početi sa izgradnjom novog stadiona.“

Terzić je naznačio da novi stadion neće imati atletsku stazu, iako je po prvobitnom planu ona bila predviđena.

„Stadioni sa altetskom stazom se ne prave više nigde na svetu.  Ideja je bila da prvo ostane atletska staza, ali smo posle analize sa jednom nemačkom firmom došli do drugačijeg rešenja. Oni su nam rekli: „Nemojte to da radite, nemojte da bacate pare. To nema promil šanse za održivošću“. Novi stadion će imati maksimalan kapacitet od 42 hiljada sedećih mesta. Veći kapacitet zahteva novi prsten koji duplira cenu radova. Međutim, i dalje radimo neku studiju. Stadion treba da živi 365 dana u godini, a mi u sezoni imamo pet ili šest utakmica sa velikim interesovanjem. Dva derbija, tri utakmice u grupnoj fazi, one tamo godine ćemo igrati pelj-of. Da li nam je uopšte potreban stadion od 42 hiljade mesta? Trenutno imamo sedam hiljada godišnjih ulaznica, Olimpijakos je napravimo stadion za 32 hiljade gledalaca, iako imaju preko 20 hiljada godišnjih ulaznica. Moramo da napravimo održiv stadion. Projekcija je da će nas koštati između 100 i 120 miliona evra“, istakao je generalni direktor Zvezde.

Iskusni fudbalski operativac je naveo i da će klub biti u partnerstvu sa jednom nemačkom firmom.

„Najverovatnije će to biti strateško partnerstvo sa nemačkim investitorom. Na mesto sadašnjih pomoćnih terena sagradili bismo poslovni i stamebeni prostor.“

Terzić je ponovio i da je u planu da se pomoćni sportski objekti premeste na prostor oko Surčina.

„U fazi smo kupovine zemljišta u oblasti oko aerodroma, na potezu između završnice Bežanijskog groblja i piste na beogradskom aerodromu. To je 25 hektara zemljišta, gde planiramo da napravimo najmoderniji trening kamp koji će koštati oko 25 miliona evra. Tako bismo izmestili kompletan trenažni proces sa Marakane, jer ako hoćemo da napravimo održiv sistem od Crvene zvezde, moramo da budemo svesni da je previše skup kvadratni metar oko Marakane, gde imamo sedam pomoćnih terena, da bi se tamo šutirala lopta. To zemljište mora da se stavi u funkciju Crvene zvezde i nekih stabilnih prihoda, da bi Crvena zvezda mogla da odgovori rezultatima na velike zahteve Zvezdine publike. To je neki plan, koji se pravi i koji ćemo obnarodovati nadam se na proleće do 2030. godine, jer smo svesni da zvezdaškoj javnosti i Zvezdinoj publici nije više dovoljno samo da budemo šampioni u Srbiji i da igramo grupnu fazu Lige Evrope“, tvrdi Terzić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari