Troje mrtvih na biračkom mestu na referendumu u Turskoj 1Foto: FoNet/AP

Broj poginulih u sukobu ispred biračkog mesta na jugoistoku Turske, u oblasti Dijarbakir, tokom današnjeg referenduma o povećanju ovlašćenja turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, porastao je na tri.

Prvobitno je javljeno da su dve osobe izgubile život u sukobu članova dve porodice u dvorištu škole u kojoj se nalazi biračko mesto. Još nije jasno da li je do sukoba došlo zbog „razlike u političkim mišljenjima“ ili spora oko vlasništva nad zemljom. Dve osobe su uhapšene, javlja AP.

Građani Turske će se danas na referendumu izjasniti o ustavnim promenama, kojima bi se proširila ovlašćenja predsednika Redžepa Tajipa Erdogana.

Turska Izborna komisija je saopštila da će prilikom brojanja glasova sa današnjeg referenduma biti smatrani za važeće i glasački listići bez zvaničnog pečata. Izborna komisija je takvu odluku obrazložila tvrdnjom da su se mnogi birači žalili da su dobili glasačke listiće bez zvaničnog pečata, javlja AP.

Na prethodnim izborima listići bez zvaničnog pečata nisu bili važeći prilikom brojanja glasova. Izborna komisija je saopštila da će listići biti nevažeći samo ukoliko se dokaže da se radi o prevari.

Kako javlja Sputnik, ishod referenduma mogao da ima širi uticaj na sve aspekte budućnosti Turske i da Erdoganu obezbedi još 12 godina na vlasti. Erdogan očekuje pobedu na referendumu, tvrdeći da istraživanja pokazuju da ustavne reforme podržava između 55 i 60 odsto glasača. „U nedelju mislim da će biti veoma jasan ishod u korist onih koji su ’za‘“, rekao je on u intervjuu za tursku televiziju. Ukoliko pobedi na referendumu, Erdogan će imati ovlašćenje da postavlja ministre, a čitava birokratija biće centralizovana u njegovoj predsedničkoj palati. Protivnici su zabrinuti da će novom sistemu nedostajati „balansa i provere“, koji su specifični za sistem u SAD, sa ciljem da se predsedništvo odvrati od vladavine jednog čoveka.

Troje mrtvih na biračkom mestu na referendumu u Turskoj 2

Foto: FoNet/AP

Lider glavne opozicione Republikanske narodne partije Kemal Kiličdarglu upozorio je da Turska bira da li želi da i dalje ima demokratski parlamentarni sistem ili vladavinu jednog čoveka. On je novi sistem opisao kao „autobus bez kočnica, čija je destinacija nepoznata“. Referendum se održava 94 godine nakon što je Kemal Ataturk osnovao modernu Tursku, a mogao bi da promeni odnose Ankare sa Zapadom, mirovne pregovore sa Kurdima i procese unutar društva.

Novi sistem bio bi na snazi od novembra 2019. godine, kada bi predsednički i parlamentarni izbori bili održani u isto vreme. S obzirom na to, Erdogan bi u novom sistemu mogao da ostane na vlasti do 2029. umesto do 2024. godine. Negativan ishod, međutim, bio bi veliki udarac za njegov status svemogućeg vladara u Turskoj, navode agencije. U slučaju lake pobede, Erdogan bi mogao samopouzdano i odlučno da se udalji od evropskih integracija i pokaže da Turska može da stvori alternativna strateška partnerstva, uključujući i ono sa Rusijom.

Erdogan je prvi turski predsednik koji je započeo mirovne pregovore sa zakonom zabranjenom Kurdskom radničkom partijom (PKK), što je dovelo do obustave vatre. Njegova pobeda značila bi da nije isključena opcija ponovnog otvaranja dijaloga sa Kurdima.

Erdogan: Ovo nije obično glasanje

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je danas, pošto je glasao na referendumu o proširenju ovlašćenja šefa države, ocenio da se „ne radi o običnom glasanju“.

„I ranije smo imali referendume, ali ovaj je o novom administrativnom sistemu Turske. To je izbor za promene i transformacije“, rekao je Erdogan novinarima.

Erdogan je izrazio nadu da će narod doneti „očekivanu“ odluku. „Verujem u demokratski razum naroda“, izjavio je Erdogan, javlja AP.

Čavušoglu: Pokušavaju da utiču na rezultate referenduma

Šef turske diplomatije Mevlut Čavušoglu je optužio strane zemlje da pokušavaju da utiču na rezultate današnjeg referenduma o proširenju ovlašćenja predsednika Turske Redžepa Tejipa Ardogana. „Neki iz inostranstva su pokušali da kažu turskom narodu šta da radi. Danas odluka pripada našem narodu“, izjavio je Čavušoglu. On nije precizirao na koje zemlje misli, ali su nedavno porasle napetosti između Turske i nekih evropskih zemalja, posebno Nemačke i Holandije. Te dve države nisu dozvolile turskim ministrima da na njihovoj teritoriji organizuju kampanju vezanu za referendum, zbog čega ih je Erdogan optužio da su nacističke, navodi AP.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari