Katalonski lider Karles Pućdemon pozvao je Katalonce da pruže otpor merama koje je usvojio Madrid, a koja se tiču preuzimanja kontrole nad regionom.
Pućdemon je pozvao narod da se “nenasilno“ odbije kontrola Madrida. U prvom obraćanju nakon što je katalosnki parlament u petak izglasao nezavisnost tog regiona, Pućdemon je naveo da je odluka Madrida da suspenduje autonomiju Katalonije protiv volje naroda.
Španski list „Pais“ i agencija AP ističu da je Pudždemon tokom kratkog televizijskog obraćanja putem regionalne televizije TV3, koje je trajalo svega tri minuta, stajao iza zastava Katalonije i Evropske unije i da nije bilo zastave Španije.
Agencija navodi da je izgledalo da Pudždemon želi da poruči da odbija da prihvati jučerašnju odluku Madrida o njegovoj smeni.
„Nastavićemo da radimo na izgradnji slobodne države“, rekao je Pućdemon u prvom televizijskom obraćanju javnosti nakon što ga Vlada Španije smenila.
Njegov govor je izgleda snimljen unapred, jer je španska televizija „La seksta“ istovremeno uživo prikazala da Pućdemon ruča u jednom baru u rodnom gradu Đironi, gde su ga povremeno prekidali stanovnici tražeći da poziraju s njim za selfije.
Pućdemonovo obraćanje javnosti objavila je regionalna TV3. Na snimku je prikazan lider katalonskih separatista kako govori na podijumu sa obeležjima katalonske vlade, dok se iza njega vide zastave Katalonije i EU, ali ne i Španije.
Vlada Španije ukinula je u subotu ujutro autonomiju i preuzela upravljanje nad katalonskom vladom, javio je BBC. U španskom Službenom glasniku je objavljeno da je upravljanje povereno potpredsednici španske vlade Soraji Saens de Santamarija.
Premijer Španije Marijano Rahoj rekao je još juče da, pošto je parlament Katalonije tajnim glasanjem proglasio nezavisnost, da je Madrid raspustio katalonski parlament, smenio vladu i šefa policije.
Kako prenosi Vangvardija, španska vlada je smenila katalonskog lidera Karlesa Pudždemona, potpredsednika Oriola Žunkerasa i sve članove vlade. Rahoj je posle sastanka kabineta rekao da će biti zatvorena katalonska diplomatska predstavništva, koja su poslednjih godina otvorena u NJujorku, Londonu i Parizu, kao i da će biti otpušteni katalonski predstavnici u Briselu i Madridu.
„Nikada nismo želeli da dođemo do ove tačke – rekao je Rahoj i dodao da je cilj da se Katalonija vrati u normalno i legalno stanje što je pre moguće“, prenosi AP. On je najavio da će regionalni izbori biti održani 21. decembra
Španski senat je ranije danas odobrio vlastima u Madridu da pokrenu član 155 ustava. Katalonski parlament proglasio je danas ranije nezavisnost.
Kako prenose mediji, tajnim glasanjem 72 glasa izglasana je nezavisnost Katalonije, dvoje poslanika je ostavilo prazan papir, dok je 10 glasalo protiv nezavisnosti.
Mi, demokratski predstavnici naroda Katalonije, u slobodnom ostvarivanju prava na samoopredeljenje, a u skladu sa mandatom dobijenim od naroda Katalonije, konstituišemo
Republiku Kataloniju kao suverenu, nezavisnu državu, navodi se u deklaraciji koju je pre glasanja pročitala predsednica parlamenta Karme Forkadel.
Nakon čega je predsednica proglasila nezavisnost Katalonije. Glasanju nisu prisustvovali poslanici opozicije – Socijalističke partije i Građana.
Katalonska vladajuća koalicija ‘Zajedno za Da’ i njen partner Kandidatura narodnog jedinstva (CUP), koje u katalonskom parlamentu imaju 72 od 135 zastupnika, predložile su u petak proglašenje nezavisnosti Katalonije.
„Uspostavimo republiku Kataloniju, kao nezavisnu i suverenu državu, pravnu, demokratsku i socijalnu“, navedeno je u tekstu predloga.
Marijano Rahoj oglasio se na svom tviter profilu, gde je pozvao građane Španije da ostanu mirni, jer će Španija vratiti vladavinu prava, javljaju mediji.
The moment the Catalan parliament votes to declare independence from Spain https://t.co/SsFrYwEEtk pic.twitter.com/MFAr93UDau
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) October 27, 2017
Raprava u katalonskom parlamentu trajala je nekoliko sati, na kojoj su se postojale oštre podele po pitanju nezavisnosti. Portparol vodeće opozicione partije u katalonskom parlamentu pocepao je u paramparčad primerak predloga separatista o proglašenju nezavisnosti tog regiona,
Građani koji su se okupili ispred zgrade parlamenta ovacijama su pozdravili tu odluku.
Španski Senat trebalo bi danas u 15.30 po lokalnom vremenu (16.30) da glasa o članu 155 španskog Ustava, koji omogućava preuzimanje kontrole nad nadležnostima Katalonije, saopštio je španski El Pais. To je međutim zakazano pre nego što je katalonski parlament glasao, prenosi B92.
Kako se navodi, Narodna partija premijera Marjana Rahoja ima većinu, tako da se očekuje da njegov predlog za aktiviranje ovog člana Ustava bude prihvaćen.
Sednica je počela u 10 sati, a list prenosi da je premijer Rahoj u jednom trenutku napustio sednicu. Rahoj je ranije najavio da će prvi potez španske vlade da bude smena lidera Katalonije Karlesa Pućdemona.
Nemačka, Francuska, Velika Britanija i SAD ne priznaju nezavisnost
Nemačka, Francuska i Velika Britanija izrazile su podršku Španiji i njenom teritorijalnom integritetu, navodeći da ne priznaju nezavisnost Katalonije.
„Nemačka vlada posmatra sa zabrinutošću zaoštravanje situacije u Kataloniji. Suverenitet i teritorijalni integritet Španije jesu i ostaće nepovredivi“, ; prema tome nemačka vlada „ne priznaje takvo proglašenje nezavisnosti“, napisao je u Tviter poruci portparol vlade Štefen Zajbert.
Francuski predsednik Emanuel Makron je uputio Rahoju „jasnu podršku“ poštovanju pravne države u Španiji.
„Velika Britanija ne priznaje i neće priznati jednostrano proglašenje nezavisnosti u katalonskom parlamentu. Ta deklaracija je zasnovana na glasanju koje su španski sudovi proglasili nelegalnim. I dalje želimo da vidimo očuvanu pravnu državu, poštovanje španskog Ustava i očuvano jedinstvo“, naveo je portparol vlade u Londonu.
Vlada Sjedinjenih Američkih Država saopštila je da je „Katalonija integralni deo Španije“ i istakla da podržava sve napore španske Vlade da naciju zadrži „snažnom i ujedinjenom“.
Predstavnica za medije Stejt departmenta Heter Nojert rekla je da SAD i Španija kao NATO saveznici „blisko sarađuju kako bi unapredili zajedničke bezbednosne i ekonomske prioritete“, preneo je AP.
Na taj način američka Vlada je jasno stavila do znanja da se snažno protivi secesiji Katalonije, istakla je Nojert.
Sjedinjene Države podržavaju sve mere koje Vlada Španije preduzima u skladu sa ustavom kako bi Španija ostala snažna i ujedinjena, zaključila je Nojert. FoNet
Odobreno ukidanje autonomije
Španski Senat prihvatio je zahtev premijera Marijana Rahoja da se aktivira član 155 Ustava, koji Vladi omogućava da suspenduje autonomiju Katalonije i da preuzume upravljanje tom pokrajinom, preneo je AP. Senat je odluku doneo neposredno nakon što je Skupština Katalonije većinom glasova usvojila Deklaraciju o nezavisnosti i proglasila otcepljenje od Španije.
Tusk: Španija jedini sagovornik EU
Predsednik Evropskog saveta Dolad Tusk izjavio je, posle usvajanja deklaracije o nezavisnosti Katalonije, da se za Evropsku uniju ništa nije promenilo i da Španija ostaje njen jedini sagovornik. Nadam se da će španska vlada prednost dati snazi argumenata, a ne argumentu snage, napisao je Tusk na svom tviter nalogu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.