Japan je upozorio da Severnu Koreju ne čeka „sjajna budućnost“ i sazvao hitan sastanak Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija pošto je Pjongjang juče lansirao još jednu balističku raketu prema japanskoj teritoriji, drugi put za kratko vreme.
Projektil je dostigao visinu od oko 770 kilometara, prevalivši put od 3.700 kilometara pre nego što je pao u okean pored japanskog ostrva Hokaido, javlja Bi-Bi-Si. Raketa je letela više i duže nego ona koja je ispaljena krajem avgusta. Japanski premijer Šinzo Abe rekao je da njegova zemlja neće „nikad tolerisati“ takav „opasan provokativan postupak“.
Južna Koreja je veoma brzo odgovorila, ispalivši dve rakete u more, u simulaciji napada na Severnu Koreju. Raketa je lansirana iz okruga Sunan koji pripada Pjongjangu nešto pre sedam sati ujutro po lokalnom vremenu. U Sunanu se nalazi međunarodni aerodrom Pjongjanga, na 24 kilometara severno od centra grada. Kao i prilikom prošlog lansiranja, 29. avgusta, raketa je preletela Hokaido pre nego što je pala u vode Pacifika. Nije prijavljeno da je nanela štetu avionima i brodovima u blizini. Sirene za uzbunu su se oglasile u čitavom okrugu, a ljudi koji tamo žive su tekstualnim porukama upozoreni da pronađu sklonište. Kako piše Bi-Bi-Si, posmatrači kažu da je to verovatno bila balistička raketa srednjeg dometa (IRBM), iako japanski zvaničnici smatraju da je moguće da je to ipak bila interkontinentalna raketa (ICBM). U vezi sa najnovijim lansiranjem zabrinjava činjenica da je američko ostrvo Guam, kojem je Severna Koreja pretila, od Pjongjanga udaljena 3.400 kilometara, što znači da se nalazi u dometu koji je imao ovaj projektil.
Lansiranje predstavlja očigledno iskazivanje prkosa Severne Koreje samo nekoliko dana pošto su UN odobrile dodatne sankcije režimu ove zemlje. Sankcije su pooštrene u ponedeljak, kao odgovor na to što je Severna Koreja 3. septembra izvela još jedno testiranje za koje se smatra da je uključivalo i hidrogensku bombu koja je namontirana na raketu dalekog dometa. Zbog toga je Savet bezbednosti UN jednoglasno doneo odluku da se Severnoj Koreji ograniči uvoz nafte i zabrani izvoz tekstilnih proizvoda, u cilju da zemlja ostane bez goriva i da joj se smanje prihodi koje bi iskoristila za programe naoružanja.
Gardijan piše da je nakon poslednjeg lansiranja američki državni sekretar Reks Tilerson pozvao međunarodnu zajednicu da preduzme „nove mere“ protiv Severne Koreje, izdvojivši Rusiju i Kinu kao zemlje koje su u najboljem položaju da izvrše pritisak na režim. Kao najveći snabdevači naftom, Rusija i Kina „moraju da pokažu da ne tolerišu ovakva nesmotrena lansiranja raketa tako što će same preduzeti direktnu akciju“, rekao je Tilerson. Sekretar odbrane SAD Džejms Matis izjavio je da su lansiranjem ugroženi milioni Japanaca. Na pitanje o tome da li je moguće da će američka vojska odgovoriti, Matis je rekao: „Još ne želim da govorim o tome“, i dodao da je predsednik Donald Tramp obavešten o detaljima lansiranja.
Japanski premijer Šinzo Abe nazvao je ovo lansiranje „apsolutno neprihvatljivim“ i dodao da je odluka UN da se Severnoj Koreji uvedu dodatne sankcije „pokazala da međunarodna zajednica ima jedinstvenu i snažnu volju da se dođe do mirnog rešenja“. „Sada je vreme da se međunarodna zajednica ujedini protiv provokativnih dejstava Severne Koreje, koje ugrožavaju svetski mir. Moramo naterati Severnu Koreju da shvati da je ne čeka sjajna budućnost ukoliko nastavi tim putem“, rekao je Abe. Portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova Hua Čunjing rekla je da se Peking protivi akcijama Severne Koreje, ali da veruje da je diplomatija jedini način da se reši ovaj „komplikovan i osetljiv“ problem. „Sada je prioritet da sprečimo bilo kakve dodatne provokativne akcije“, rekla je Hua Čunjing i dodala da je Kina već podnela „velike žrtve“ i „platila visoku cenu“ u naporima da pomogne da se Pjongjang obuzda, zaključivši da „volja i pokušaji Kine da ispuni svoju važnu međunarodnu ulogu ne mogu da se dovode u pitanje“.
Ministarstvo spoljnih poslova Južne Koreje saopštilo je da poslednje lansiranje predstavlja „veoma ozbiljan i težak izazov“ za globalnu bezbednost i pozvalo Severnu Koreju da odustane od namere da razvije oružje za masovno uništenje. Portparol predsedništva rekao je da je zvaničnicima naloženo da se pripreme za mogućnost da će Severna Koreja izvesti hemijske, biološke i napade elektromagnetnim impulsima (EMP). Kako prenosi Gradijan, Severna Koreja tvrdi da poseduje bombe koje mogu da proizvedu elektromagnetne impulse koji bi izazvali prekid u snabdevanju električnom energijom, iako stručnjaci sumnjaju da je to tačno. Zemlja ima veliki hemijski arsenal a verovatno poseduje i biološko oružje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.