Američka vojska treba da bude spremna da odgovori na potencijalnu kinesku invaziju Tajvana ove godine, upozorio je jedan američki admiral u vreme rastuće zabrinutosti zbog namera Kine prema tom autonomnom ostrvu koje na smatra svojim.
Admiral Majkl Gildej, šef američkih pomorskih operacija, govorio je u Atlantskom savetu o mogućnosti da Peking zauzme Tajvan do 2027. godine.
Gildej je najpre rekao da se ne radi samo o tome šta kaže kineski predsednik Si Đinping, već se radi o načinu na koji se Kinezi ponašaju i šta rade, i istakao da su poslednjih dvadeset godina Kinezi sproveli svako obećanje.
„Tako da kada govorimo o 2027, po mom mišljenju to znači 2022. ili moguće 2023“, dodao je on.
„Ne mogu isključiti tu mogućnosti. Ne želim uopšte da dižem uzbunu ovim što kažem, kažem samo da to ne možmo da isključimo“, rekao je on.
U nedelju, na početku 20. kongresa Komunističke partije Kine gde bi trebal da Si dobije i treći mandat na čelu države, on je ponovio da namerava ponovo da ujedini Tajvan i Kinu, ako bude potrebno i silom.
Admiral Gildej je svoju upozoravajuću izjavu dao dan posle sličnog upozorenja državnog sekretara SAD Entonija Bllinkena.
Blinken je rekao da Peking želi da se domogne Tajvana mnogo brže nego što se ranije pretpostavljalo i dodao da se „vrlo drugačija Kina“ pojavila pod Sijem.
Vašington istorijski održava poliltiku „strateškog dvoumljenja“ prema mogućnosti američke vojne intervencije ako bi Kina napala Tajvan. Ta politika se sastoji u tome da se odvraća Kina od zauzimanja Tajvana, ali i da se sprečavaju vođe ostrvske vlasti da zvaničnim proglašenjem nezavisnosti izazovu Peking. U tom okviru SAD prodaju oružje Tajpeju za odbranu.
„Radićemo sa najvećom iskrenošću i najvećim naporima za mirno ponovno ujedinjenje (prisajedinjenje Tajvana), ali nećemo se nikad odreći pribegavanja sili i ostavljamo mogućnost da preduzmemo sve potrebne mere“, rekao je Si Đinping u nedelju na kongresu Komunističke partije Kine.
„Poonovno ujedinjenje domovine treba da bude ostvareno, i biće ostvareno“, rekao je on i osudio separatizam i međunarodno mešanje u pitanje Tajvana.
Tajvan koji je bio holandska kolonija, Kina je sebi pripojila 1683, a 1895. ga ustupila Japanu. Posle kapitulacije Japana u Drugom svetskom ratu 1945. kontrolu nad Tajvanom je ponovo preuzela Kina. Pošto su u Kineskom građanskom ratu pobedile komunističke snage, dotadašnje vlasti Kine su 1949. pobegle na Tajvan i proglasile svoju državu, te od tada traje spor kome pripada to ostrvo koje od 1960-ih godina ima brz ekonomski rast.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.