Adut Zorana Zaeva - svi građani 1Foto: FoNet AP

Ni u jednoj državi na Balkanu nisu građanska udruženja koja finansira DŽordž Soros predmet tako suprotstavljenih gledišta kao u Makedoniji.

Pristalice dugogodišnjeg makedonskog premijera Nikole Gruevskog zovu ih „sorosoidi“, a da lepe reči za njih nema ni on, Gruevski je izneo u jednom nedavnom intervjuu, na koji mu je odgovorio lično DŽordž Soros.

Glavni politički oponent Gruevskom i njegovoj političkoj stranci VMRO-DPMNE, lider Socijaldemokratskog saveza Makedonije Zoran Zaev odlučio je da na parlamentarnim izborima zakazanim za decembar, Gruevskom izađe na crtu kandidujući za poslanike upravo predstavnike civilnog sektora. Tom odlukom nije, čini se, zatekao samo političke protivnike koliko članove vlastite stranke, od kojih su i neki viđeni ispali sa kandidatske liste u korist građana, nezavisnih intelektualaca ili novih političkih saveznika, koji nisu po volji svim socijaldemokratama.

Tražeći podršku kongresa svoje stranke za ovu listu Zaev je tražio podršku za savez sa građanima, za istorijsku pobedu građanske Makedonije: „Na listi su lica iz svake pore našeg društvenog života“, rekao je Zaev i dodao da je to šansa za jedan žestok parlament.

Da je ovaj pokušaj da se zahvati i mobiliše praktično celo biračko telo – i protivnici i zagovornici abortusa, na primer – sa jedinim prioritetnim ciljem obaranja režima rizičan, pokazale su nekolike reakcije unutar novozamišljenog građanskog jedinstva. Najpre je ostavku na funkciju predsednika Gradske organizacije SDSM u Skoplju podnela Sofija Kunevska nezadovoljna što se visoko na kandidatskoj listi našla LJiljana Popovska, predsednica zelene Demokratske obnove Makedonije (DOM). Popovska, koja je na izborima 2014. godine bila u koaliciji sa VMRO-DPMNE, ekspresno se povukla sa spiska kandidata SDSM-a za poslanike. Zatim se „Studentski plenum“, organizator nedavnih studentskih protesta, ogradio od svoje istaknute članice Ivane Tufegdžić, koja se takođe našla na listi poslaničkih kandidata SDSM. Taj „Plenum“ je saopštio da nema kandidata na predstojećim izborima, a da „građani i građanke studenti koji dele principe Studentskog plenuma svoj doprinos mogu da daju jedino preko aktivnog uključenja u Studentski plenum“.

Makedonski mediji su se takođe fokusirali na stavljanje na listu univerzitetskog profesora Ferida Muhića uz posebno isticanje da je Muhić, za razliku od pristalica SDSM, protivnik abortusa. Prema navodima makedonskih medija, profesor Muhić je dosad bio najbliže institucionalizovanoj politici kad je jedno vreme bio savetnik bivšeg makedonskog predsednika i bivšeg lidera Branka Crvenkovskog. „Brankisti“, kako nazivaju članove SDSM bliske Crvenkovskom, dosta su skromno zastupljeni na kandidatskoj listi za izbore 11. decembra, pa kritičari veruju da iza te činjenice stoji namera Zaeva da učvrsti svoju poziciju u stranci i smanji još snažan uticaj Crvenkovskog. Lideru SDSM je takođe prigovoreno da je sam odlučio da se kandiduje ne u I izbornoj nego u IV izbornoj jedinici samo da bi izbegao dosad uobičajeno odmeravanje snaga među šefovima glavnih stranaka, dakle direktni izborni sudar sa Gruevskim.

Ferid Muhić je, pozvan od većeg broja medija, potvrdio da i dalje smatra da je abortus ubistvo i šta više „mogu da kažem da ti što misle suprotno, to su ubice dece“. Posle poziva da se uključi na poslaničku listu SDSM-a, Muhić je dobio uveravanja Zaeva da će moći da ostane nezavisan i tako se na listi našao. Iako je bio predsednik bošnjačke Akademije nauka i umetnosti, Muhić je demantovao da je kandidovan kao Bošnjak i s namerom da privuče Bošnjake u Makedoniji, pa je svoj najavljeni angažman opisao kao individualan. „Svako savremeno društvo je institucija u kojoj je pojedinac nadziran, proveravan, prisluškivan, špijuniran, upravljan, usmeravan, meren, prebrojavan, ocenjivan, cenzurisan, komandovan, kontrolisan, proterivan, kažnjavan, zatvaran, pritvaran od strane ljudi koji nemaju ni prava, ni kompetencije ni moralne vrline da to rade“, rekao je Muhić za Dojče vele i zapitao: „Zar niste primetili da odavno niko nigde ne učestvuje, nego se svako raduje ili ima čast što je deo ovoga ili onoga?“.

Čuli su se i glasovi nezadovoljstva nekih koji su građanskom društvu pripadali u vreme kad je SDSM bio na vlasti i koji ga se ne sećaju tako blagonaklonog prema širokom učešću građana u odlučivanju…

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari