Vodeći afrički zdravstveni zvaničnici ukazali su danas da će biti izuzetno strašno da se gleda kako bogate zemlje dobijaju vakcine protiv kovida 19 dok ih nema za afričke zemlje, posebno u trenutku kada se javlja novi porast broja slučajeva na tom kontinentu sa 1,3 milijarde ljudi.
Direktor Afričkog centra za kontrolu i prevenciju bolesti Džon Nkengasong upozorio je da u Afriku možda neće stići vakcine pre drugog kvartala 2021. godine.
On je to nazvao „moralnim pitanjem“ i pozvao UN da sazovu specijalnu sednicu za raspravu o etičkoj i fer raspodeli vakcina da bi se izbeglo nepoverenje severa i juga oko vakcina koje su javno dobro.
Kovid-19 neće biti poražen samo na Zapadu, rekao je on i osudio „današnji dijalog sumnje“ kada bogate zemlje kupuju vakcine u većim količinama nego što su im potrebne dok se Afrika i dalje bori sa programom Kovaks (COVAX), multinacionalnom inicijativom da budu isporučene bar neke vakcine manje razvijenim zemljama.
Afrika neće dobiti ni blizu dovoljno vakcina preko Kovaksa da dostigne cilj vakcinisanja 60 odsto stanovništva da se postigne imunitet, rekao je Nkengasong i apelovao na zemlje sa viškom doza da ih daju Kovaksu ili zemljama gde su one potrebne.
„Treba da pokažemo globalnu saradnju, globalnu solidarnost. Vreme da se te snažne reči pretoče u dela je sada“, rekao je on.
On je upozorio da bi korona virus mogao da postane endemski u Africi ako vakcinisanje bude suviše dugo trajalo.
Zaraza korona virusom potvrđena je kod više od 2,3 miliona ljudi u 54 afričke zemlje, uključujući 100.000 zaraženih u prošloj nedelji.
„Jasno je da je drugi talas tu, nema sumnje“ rekao je Nkengasong i dodao da je ovo ključni trenutak u istoriji kontinenta, i da je razvoj Afrike u pitanju.
Dok je on govorio Svetska trgovinska organizacija sastaje se u Ženevi da razmatra zahtev Južne Afrike i Indije da se ukinu neki propisi vezani za intelektualnu svojinu da bi se omogućio brži i lakši pristup vakcinama protiv kovida-19 širom sveta.
Međutim tome se suprotstavila mala grupa bogatih zemalja i njihovih trgovinskih partnera, uključujući Brazil, EU, Kanada, SAD, Japan i Velika Britanija, navela je organizacija Hjuman rajts voč u zajedničkom saopštenju sa Amnesti internešenalom koje podržavaju odustajanje od odredjenih propisa.
Konsultant Rohit Malpani rekao je da će suprotstavljanje toj odluci dalje odložiti proizvodnju vakcina.
„Imamo situaciju gde zemlje donatori kažu da su spremne da daju sredstva Kovaksu da kupi vakcine ali nema raspoloživih vakcina zbog pitanja intelektualne svojine“, rekao je on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.