Evropa je nespremna za rat s Rusijom ili rizik da bi Donald Tramp mogao iščlaniti SAD iz NATO-a, rekao je šef Airbusa, te naglasio da evropske zemlje moraju povećati potrošnju za naoružanje.
Gijom Fori, izvršni direktor najveće evropske kompanije za vazduhoplovstvo i odbranu, rekao je da je ruska invazija na Ukrajinu 2022. bila “definišući trenutak” za odbrambenu industriju starog kontinenta.
Evropske države su se previše oslanjale na SAD za svoju bezbednost i vojnu opremu i postale su kritično slabe u ključnim oblastima odbrane, rekao je on. Pozvao je Evropu i Veliku Britaniju da “udruže napore” i spoje rivalske programe borbenih aviona.
Kritike Forija, čija kompanija proizvodi vojnu opremu od Eurofighter Typhoon borbenih aviona do helikoptera i pravi polovinu svetskih komercijalnih aviona, dolaze usred rastućih pretnji Vladimira Putina. Ruski predsednik je nedavno rekao zemljama NATO-a da rizikuju da izazovu nuklearni rat ako pošalju trupe da se bore u Ukrajini, što je bio direktan odgovor francuskom predsedniku Emanuelu Makronu, koji je javno progovorio o toj mogućnosti.
“Dolazimo iz mirnodopskog perioda”, rekao je Fori za Guardian. “Mislim da Evropa još uvek nema nivo pripremljenosti koji bi vam bio potreban za sukob između Evrope i Rusije. Nazovimo stvari pravim imenom. I čini se da Rusija pojačava svoje odbrambene sposobnosti.”
Istakao je da je Evropa živela skoro 80 godina, nakon Drugog svetskog rata, s drugačijim sistemom koji je više bio dizajniran da odvrati druge od napada, ali se evropske zemlje nisu pripremale za potencijalni sukob.
“Ako želimo biti spremni za potencijalne različite nivoe angažmana i sukoba, onda se moramo ojačati,” rekao je Fori koji je služio kao probni pilot vojnog helikoptera pre nego je postao izvršni direktor Airbusa 2019.
Upozorio je da bi Trampova upozorenja o istupanju iz NATO-a trebala biti poziv na buđenje Evropi i po pitanju sigurnosti i dostupnosti opreme.
“Sve dok je NATO NATO i pruža nivo zaštite koji se očekuje od NATO-a, to je određena realnost”, rekao je Fori. “Ako počnemo verovati da bi stvarnost mogla biti drugačija… bolje bi nam bilo da predvidimo ovu potencijalnu situaciju. Imali smo prva upozorenja s Trampom 1. Ako je Tramp 2 iste prirode ili čak više u smislu da SAD očekuju da će se Evropa pobrinuti za sebe… bolje da to shvatimo ozbiljno.”
Naglasio je da ako zemlje žele da budu suverene, da kontrolišu svoju budućnost, ono što se dešava na granicama Evrope, onda moraju biti daleko nezavisnija i zaista suverene u svojim nabavkama za odbranu.
“Mnogo smo dali u ruke drugih. Mi smo ispod svakog nivoa za većinu različitih sistema u Evropi, ne sarađujemo dovoljno da bismo kreirali investicije u velikom obimu. Kupujemo uglavnom van Evrope, većinom iz SAD-a,” istakao je direktor ove evropske multinacionalne kompanije.
Zaključio je da evropske zemlje moraju sarađivati, uključujući Veliku Britaniju, jer su za to vrstu saradnje brojnost i obim važni, prenosi N1.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.