hubert ajvangerFoto: EPA-EFE/PHILIPP GUELLAND

Hubert Ajvanger ostaće ministar u bavarskoj Vladi u jeku afere kojom mu je pripisan jedan antisemitski pamflet iz gimnazijskih dana.

To će imati uticaja na formiranje naredne vlade u Minhenu, piše Dojče vele.

Premijer Bavarske Markus Zeder je presekao – njegov ministar i vicepremijer Hubert Ajvanger ostaje u vladi uprkos navodnim antisemitskim ispadima iz gimnazijskih dana.

Zeder, lider Hrišćansko-socijalne unije, tako je pred pokrajinske izbore početkom oktobra poštedeo Ajvangera, šefa koalicionih partnera „Slobodnih birača“.

Takođe, Zeder je najavio da će i posle tih izbora Bavarskom vladati „građanska koalicija“, odbacujući mogućnost da formira vlast sa Zelenima.

Prethodno je Ajvanger odgovorio na upitnik sa 25 pitanja koji mu je kao domaći zadatak postavio Zeder, a u subotu su odgovori i objavljeni.

Kako je ocenio Zeder, razrešenje ministarske funkcije „ne bi bilo srazmerno“ Ajvangerovim gresima od kojih je prošlo 35 godina. Takođe, premijer je naglasio da nema dokaza da je Ajvanger napisao ili delio antisemitski pamflet u svojoj nekadašnjoj gimnaziji.

Sam Ajvanger je u prvoj reakciji rekao da je ovime propala „prljava kampanja“ koja je navodno trebalo da oslabi njegovu stranku pred izbore.

Šta se desilo?

Zidojče cajtung je prošlog vikenda došao do papira koji se u školskoj 1987/88. godini pojavio u jednoj bavarskoj gimnaziji koju je pohađao tada 17-godišnji Ajvanger.

Kratki pamflet, otkucan na pisaćoj mašini i navodno istican po školskom toaletu, izrugivao se Holokaustu. Predlagao se konkurs za „najvećeg izdajnika otadžbine“ gde bi prva nagrada bila „slobodni let kroz dimnjak Aušvica“, a druge nagrade bi podrazumevale počivanje u masovnoj grobnici i boravak u konc-logoru Dahau.

Kako je javio Zidojče, upravo je Ajvanger završio pred disciplinskim odborom škole kao autor pamfleta. Kako je naveo list, Ajvanger tada nije poricao krivicu i bio je kažnjen.

No Hubert Ajvanger se u saopštenju distancirao od pamfleta nazivajući ga „odvratnim“.

Priznao je da je u njegovoj školskoj torbi nađen pokoji primerak, i da je tada pod pritiskom prihvatio krivicu. Pravi tvorac pisma mu je poznat, ali, kaže Ajvanger, ni kao gimnazijalac ni danas nije sklon tome da denuncira ljude.

Potom se javio i navodni „pravi tvorac“ pisma – Ajvangerov stariji brat. „Tada sam bio totalno besan jer sam ponavljao razred“, naveo je stariji Ajvanger u javnom saopštenju i izvinio se zbog sadržaja pisma.

Karijera već gotova?

Novinari, posebno Zidojče cajtunga, razleteli su se po Ajvangerovoj rodnoj varoši. Odande jedan neimenovani školski drug kaže da je Ajvanger po školi znao da nacistički salutira desnom rukom, da je pričao viceve o Aušvicu i crncima iz Bijafre. Drugi tvrde da se hvalio kako pred ogledalom vežba Hitlerove govore i čita „Majn kampf“.

Moguće, odgovara inkriminisani političar, da je kao tinejdžer govorio i radio nešto što se „može interpretirati ovako ili onako“, ali: „Otkako sam odrastao, poslednjih decenija – nisam antisemita, nisam ekstremista nego humanista“, rekao je Ajvanger za tabloid Bild.

Nije antisemita „otkako je odrastao“? A pre toga? Takvu izjavu mnogi su označili kao političko samoubistvo. Ajvangeru se zameralo i što se nije izvinio, pa je on to nadoknadio. Prekasno, misle mnogi.

Ali tako očigledno ne misli i premijer Zeder kojem će Ajvanger kroz mesec dana opet biti takmac na izborima, ali i ponovo verovatni koalicioni partner.

Iako iz medija mahom pljušte kritike na Ajvangerov račun, ima kritika i na izveštavanje Zidojče cajtunga. Tako konzervativni kolumnista Fokusa Jan Flašjhauer tekst naziva primerom „novinarstva sumnjičenja“ kojim se neomiljeni političar blati iako novinari nisu našli poslednji dokaz da je baš Ajvanger autor spornog pamfleta.

Hoće li ga birači kazniti?

Nejasno je još hoće li simpatizeri „Slobodnih birača“ sada kazniti tu stranku na izborima ili joj možda pritrčati jer dele Ajvangerov stav da je u pitanju podla kampanja, a to je možda i razlog Zederove odluke da ne raskida koaliciju.

Naime, sveža anketa za potrebe lista Bild pokazuje da se 39 odsto Nemaca protivi zahtevima za ostavkom, dok ih podržava 38 odsto.

Jasniju sliku je pre dva dana u jednoj anketi objavio bavarski list Augzburger algemajne. Prema njoj, 53 odsto Nemaca se protivi zahtevima za ostavkom, a trećina ih podržava. U samoj Bavarskoj čak 62 odsto birača misli da je preterano tražiti ostavku.

Kako god, stvar bi mogla da odluči izbore u Bavarskoj za nešto više od mesec dana. U toj pokrajini ima samo konzervativno i još konzervativnije. U Minhenu skoro sedam decenija stoluju političari Hrišćansko-socijalne unije (CSU), ali u poslednje vreme bez apsolutne većine, što je za njih katastrofa.

Upravo je ta matematika naterala stranačkog šefa i premijera Zedera da uopšte kuje koaliciju sa Ajvangerom čija mala stranka ne igra nikakvu ulogu ili čak ne postoji u drugim pokrajinama.

Poslednja anketa – načinjena pre objave skandala – prognozirala je 39 odsto za CSU, a 12 odsto za „Slobodne birače“. Krajnje desničarska Alternativa za Nemačku može da računa na 14 odsto – i da se nada da će takođe profitirati od afere.

Partije takozvane semafor-koalicije koja vlada u Berlinu – Socijaldemokrate, Zeleni i Liberali, u Bavarskoj imaju slabiju podršku. Zeleni doduše mogu računati na 14 odsto glasova.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari