Aktivista za ljudska prava koji je u vezi sa vojnim režimom u Nijameju, izjavio je da je priznavanje tog režima jedini način da se izbegne sukob pobunjenih vojnika i zemalja u regionu koje prete vojnom intervencijom.
Insa Garba Saidou, lokalni aktivista koji kaže da je u direktnom kontaktu sa novim vojnim vlastima u Nigeru, rekao je da neće biti dijaloga sa zemljama u regionu dok ne priznaju novog šefa države.
„Postoji samo jedna opcija, prihvatanje režima ili rat“, rekao je aktivista u prvom intervjuu zapadnim medijima u petak.
On je rekao da je gubljenje vremena pokušaj da se svrgnuti i prozapadni nigerski predsednik Mohamed Bazum vrati na vlast.
Po njegovim rečima, „s Bazumom je gotovo“.
Na samitu Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (EKOWAS) u četvrtak dato je zeleno svetlo za moguću vojnu intervenciju u Nigeru i vraćanje na vlast svrgnutog nigerskog predsednika Bazuma.
Hiljade pristalica vojnog režima u Nigeru okupile su se sinoć kod francuske vojne baze u Nijameju uzvikujući protiv Francuske i EKOWAS-a.
Pristalice vojnog režima mahale su ruskim i nigerskim zastavama i uzvikivali podršku vojnicima koji su preuzeli vlast, posebno njihovom vođi generalu Abdurahamanu Tijaniju.
Sve zapadnoafričke zemlje nisu neprijateljski raspoložene prema novoj vlasti u Nijameju. Susedni Mali i Burkina Faso, gde su vojni režimi na vlasti, pokazali su solidarnost sa Nigerom.
Rusija je saopštila da je protiv oružane intervencije u Nigeru.
Moskva je ocenila da bi takva intervencija mogla da dovede do produženog sukoba u toj afričkoj zemlji, jednoj od najsiromašnijih na svetu, i do destabilizacije regiona Sahare i Sahela, oblasti južno od pustinje.
Niger je važna zemlja u Sahelu, s kojom zapadne zemlje sarađuju u borbi protiv džihadističkog nasilja povezanog sa Al Kaidom i grupom Islamska država.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.