Aktivisti su od američke kompanije Tesla zatražili da zatvori svoj izložbeni prostor u kineskom regionu Sinđjijang, koji sprovodi drakonski nadzor muslimanske manjine Ujgura.
Sve su veći pritisci na multinacionalne i velike korporacije da zauzmu stav po pitanju Sinđijanga, Tibeta, Tajvana i drugih politički problematičnih teritorija. Kina vrši pritisak na kompanije da oglašavanje i sajtovi budu u saglasnosti sa njenim stavovima.
Takođe je osudila modne kuće koje su izrazile zabrinutost zbog navoda da u Sinđijangu ima prinudnog rada.
Kompanija Tesla je pre nekoliko dana objavila da je u glavnom gradu Sinđijanga, Urumćiju otvorila izložbeni prostor.
Aktivisti i strane vlade tvrde da se oko milion Ujgura u Sinđijangu nalazi u pritvornim centrima gde su izloženi zlostavljanju i prinudnom radu.
Kineska vladajuća Komunistička partija odbacila je te tvrdnje, nazivajući te centre kapovima za rehabilitaciju ekstremista.
Severozapadna oblast Sinđijang dugo je bila pogođena krvavim napadima koji su pripisivani separatistima ili ujgurskim islamističkim ekstremistima. Od tada je region pod drakonskim nadzorom centralnih vlasti.
Tesla je američka kompanija za proizvodnju električnih automobila čiji je vlasnik milijarder Ilon Mask, koji je prema oceni Blumberga prošle godine bio najbogatiji čovek na svetu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.