Ambasadorka SAD za globalno krivično pravosuđe uporedila Putina sa Miloševićem: Kolike su šanse da se predsednik Rusije nađe na sudu? 1Foto: EPA-EFE/PAVEL BEDNYAKOV

Međunarodni krivični sud u Hagu raspisao je nalog za hapšenje Vladimira Putina, međutim, postavlja se pitanje kolika je verovatnoća da će se on ikada pojaviti na sudu?

Skaj njuz je razgovarao sa Bet Van Šak, američkom pravnicom koja služi kao američki ambasador za globalno krivično pravosuđe.

Van Šak Putina upoređuje sa Miloševićem

Na pitanje koliko je važno postići pravdu, ma koliko to malo verovatno, Van Šak je odgovorila:

„Augusto Pinoče, Slobodan Milošević, Hisen Habre? Mislim da niko od njih nije mislio da će se ikada suočiti sa sopstvenim suđenjem, ali svi su bili optuženi. Moramo da igramo dugu utakmicu, nikad se ne zna kako će se situacija promeniti“.

Ona je nastavila: „I sve dok prikupljate dokaze, gradite spise o odgovornim pojedincima, možete biti spremni sve dok sud negde u svetu iznenada ne bude u stanju da potvrdi nadležnost, a onda će tužioci da se pokrenu“.

„Videli smo satelitske i druge slike koje su snimile čak i obične kamere a prikazuju tela koja leže sa vezanim rukama na leđima. Ovo je jasan dokaz ili mučenja ili ubistava po kratkom postupku. Tu su i napadi pozorište, železničku stanicu, obične konvoje civila, ljudi koji samo idu na posao…“, rekla je Van Šak, prenosi Index.hr.

Osumnjičena i bliska Putinova saradnica

Pored Putina, Međunarodni krivični sud je izdao i nalog za hapšenje njegove poverenice za prava deteta Marije Aleksejevne Lvove-Belove po istoj optužbi za nezakonitu deportaciju ukrajinske dece.

Predraspravne sudije MKS-a ocenile su da postoje opravdani razlozi da se veruje da oboje osumnjičenih snose odgovornost za ratni zločin nezakonite deportacije stanovništva i nezakonitog premeštanja stanovništva sa okupiranih teritorija Ukrajine u Rusiju, na štetu ukrajinske dece.

Sudije su razmatrale mogućnost izdavanja tajnih naloga za hapšenje, ali su zaključile da bi njihovo objavljivanje moglo pomoći u sprečavanju daljih zločina.

Rusija je više puta negirala da njene snage čine zločine u Ukrajini.

Komisija UN: Postoje dokazi o premeštanju stotina ukrajinske dece u Rusiju

Prisilna ruska deportacija ukrajinske dece na teritoriju pod njenom kontrolom je ratni zločin, saopštili su istražitelji UN.

Istražna komisija je saopštila da postoje dokazi o ilegalnom transferu stotina ukrajinske dece u Rusiju.

Prema podacima ukrajinske vlade, broj dece koja su nasilno odvedena u Rusiju je 16.221.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari