Američka komanda i ove godine prati kretanje Deda Mraza koga kovid neće zaustaviti 1Foto: Sable Brown/NORAD via AP)

Deci je upućeno uveravanje da će Deda Mraz doći i ovog Božića i da ga druga godina božićnih praznika uz kovid-19 neće zaustaviti. 

To je poručila zajednička američko-kanadska vojna operacija koja unazad 66 godina prati Deda Mraza za Badnji dan na njegovoj misiji oko sveta. Ona je prvo svima javljala njegova kretanja preko fiksnog telefona zatim preko ajfona, androida, Fejsbuka, Jutjuba i drugih platformi dajući uveravanja da je Deda Mraz na putu sa svojim saonicama punim igračaka i dobrodošlom dozom radosti.

U svojevrsnoj sopstvenoj popularnoj tradiciji Severnoamerička komanda za vazdušnu bezbednost (NORAD) čije sedište je u američkoj državi Kolorado obezbeđuje praćenje napredovanja Deda Mraza u pravom vremenu od četiri sata ujutro 24. decembra do ponoći.

Porodice mogu da prate kretanje Deda Mraza u 3D dok prolazi južni Pacifik, Aziju, Afriku, Evropu i Ameriku.

Američka komanda i ove godine prati kretanje Deda Mraza koga kovid neće zaustaviti 2
Foto (AP Photo/David Zalubowski)

Iz sedišta NORAD-a desetine dobrovoljaca primaju i odgovaraju na bezbrojne telefonske pozive na broj 1-877-HI-NORAD (1-877-446-6723).

Portparol NORAD-a Preston Šlahter rekao je da će dobrovoljci odgovarati na pitanja kao što su kada će Deda Mraz doći u moju kuću, ili kakve kolačiće voli Deda Mraz.

Predsednik Džo Bajden i prva dama Džil Bajden takođe su učestvovali u tradiciji i odgovarali na servisu praćenja Deda Mraza.

Čak i pre nego što je Deda Mraz krenuo jutros veb stranica NORAD-a je posećena više od tri miliona puta, rekao je Šlahter.

„Svako domaćinstvo, svaka zemlja se suočava sa uticajem ove pandemije. Deda Mraz je ikona, on je izvor radosti za mnoge ljude“, rekao je Šlahter.

Za one koji se brinu za bezbednost Deda Mraza ili za sopstvenu bezbednost,  on će verovatno nositi masku na svakoj stanici i naravno nosi rukavice, rekao je Šlahter.

Za one koji su više naklonjeni tehnici na veb stranici ima više podatka o putu kao kolika je težina poklona pri poletanju, 60.000 tona, snaga irvasa i drugo.

Kao svaka dobra božićna priča i početak ove tradicije prepričavan je generacijama. U 1955. godini pukovnik vazduhoplovstva Heri Šup, koji je jedne noći bio dežuran u organizaciji koja je prethodnica NORAD-a, odgovorio je na poziv deteta koje je okrenulo pogrešno odštampan broj u novinama misleći da zove Deda Mraza.

Šup je odgovorio na poziv misleći prvo da je to neka šala ali je onda shvatio šta se desilo i dao uveravanja devojčici da je on Deda Mraz, i tako je počela tradicija koja traje 66 godina, rekao je Šlahter.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari