Vlada SAD poslala je na Haiti specijalni tim koji sarađuje sa američkom ambasadom i lokalnim vlastima kako bi bila pronađena grupa od 17 misionara koji su kidnapovani, saopšteno je iz Bele kuće.
“Predsednik redovno dobija obaveštenja o koracima koje Stejt department i Federalni istražni biro (FBI) preduzimaju da bezbedno vrate ove ljude kući. Američka ambasada u Port-o-Prensu koordinirano sarađuje sa lokalnim vlastima u pružanju pomoći porodicama kidnapovanih”, rekla je sekretarka za odnose sa javnošću Bele kuće Džen Psaki, prenosi Njujork tajms.
Ovaj napad, u kojem je kidnapovano 16 američkih i jedan kanadski državljanin, je najnoviji slučaj koji ukazuje na sve lošiju bezbednosnu situaciju na Haitiju, gde su nasilje i zločini izmakli kontroli.
Zahtevajući da se ovo zaustavi, Haićani su u ponedeljak izašli na ulice protestujući, a neki od njih su stupili i u štrajk. Manji, uglavnom mirni protesti održani su širom zemlje, a građani su zahtevali odgovor vlade na rastuće nasilje. Neki od učesnika protesta su spaljivali gume i blokirali puteve postavljajući barikade.
Mnoge prodavnice i benzinske pumpe u glavnom gradu Port-o-Prensu bile su zatvorene, u okviru štrajka čiji je cilj da se vlada primora da se obračuna sa sve moćnijim bandama.
Iza kidnapovanja 17 osoba, među kojima je 12 odraslih i petoro dece, stoji jedna od najmoćnijih haićanskih bandi, poznata pod imenom 400 Mavozo. Vol strit džornal navodi, citirajući reči jednog neimenovanog visokog haićanskog zvaničnika, da je ova banda zatražila otkupninu od milion dolara po otetoj osobi, odnosno 17 miliona ukupno.
Grupa misionara je oteta kada su iz jednog sirotišta krenuli ka aerodromu da tamo ostave neke od svojih članova. Jedan od otetih misionara, američki građanin, je u VotsAp grupi postavio poziv za pomoć dok se kidnapovanje odvijalo, preneo je Vašington post, citirajući reči jedne osobe koja je upoznata sa situacijom i govorila je pod uslovom anonimnosti.
“Molim vas molite se za nas. Drže nas kao taoce, kidnapovali su našeg vozača. Ne znamo gde nas vode”, navodi se u poruci na VotsApu.
Tokom protekle tri godine, banda 400 Mavozo, koja ima oko 150 članova, postala je sve snažnija i brojnija, a najpoznatija je po kidnapovanjima povezanim sa traženjem otkupnine. Veruje se da su samo ove godine oteli desetine ljudi, među kojima i strane državljane.
Nekada poznata po krađama automobila, banda je sada usmerena na “kolektivna” kidnapovanja velikih grupa žrtava iz autobusa i automobila i odgovorna je za porast broja kidnapovanja na Haitiju, navode u Centru za analizu i istraživanje ljudskih prava (CARDH), neprofitnu organizaciju iz Port-o-Prensa, prenosi Si-En-En.
Banda 400 Mavozo, čije ime znači “400 neiskusnih muškaraca”, do sada je uglavnom tržila otkupninu od 20.000 dolara po kidnapovanoj osobi.
Članovi bandi se gotovo svakodnevno sukobljavaju sa haićanskom policijom i reketiraju lokalne firme. Na Haitiju je zabeležen nagli porast broja kidnapovanja nakon ubistva predsednika Žovenela Moiza u julu, a naoružane bande iskorišćavaju prednosti koje im donose sve lošija bezbednosna situacija u zemlji, nestašice hrane, kao i ekonomska i politička kriza, kako bi učvrstile svoje položaje.
Prema podacima CARDH, broj kidnapovanja je porastao za vrtoglavih 300 odsto od jula, a od januara je zabeleženo najmanje 628 slučajeva otmica, uključujući i 29 stranih državljana.
Aktivnosti bandi na Haitiju su postale toliko rasprostranjene da je čak i premijer Arijel Anri bio primoran da odustane od planiranog polaganja venca na grob haićanskog revolucionarnog lidera Žan-Žaka Desalina u nedelju, kada se u zemlji obeležava dan njegove smrti, pošto su u toj oblasti kontrolu preuzele udružene bande poznate pod imenom G9.
“Želeli smo da odemo tamo, ali da bismo izbegli krvoproliće morali smo da se vratimo”, rekao je za Si-En-En jedan izvor blizak premijeru.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.