Američke vlasti preduzele niz mera da zaštite depozite SVB i drugih banaka 1Foto: EPA-EFE/ ERIK S LESSER

Američke vlasti objavile su sinoć niz mera da bi uverili pojedince i kompanije u solidnosti amerićkog bankarskog sistema i rekli da će garantovati povlačenje ukupnih depozita Banke silikonske doline (SVB) posle njenog kolapsa.

Mere su preduzeli zajedno ministarka finansija Džanet Jelen, Federalne rezerve (Fed) i  Agencija za garanciju depozita (FDIC) posle konsultacija sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom, navodi se u saopštenju.

Pored banke SVB vlasti će, na opšte inzenađenje, dozvoliti pristup depozitima i banci Signačur bank (Signature Bank), koju je zatvorilo regulatorno telo, navodi se u saopštenju.

Američka centralna banka, Fed, takođe se obavezala da će pozajmiti potrebna sredstva drugim bankama kojima bude potrebno, kako bi odgovorile na zahteve svojih klijenata za povlačenjem sredstava.

Sve te mere ukazuje na turbulencije koje prete američkom bankarskom sistemu poremećenom zbog montearnog zatezanja centralne banke Feda. Povećanje kamata je izvršilo pritisak na banke koje često daju dugoročne zajmove ali same pozajmljuju kratkoročno, a kamate su sada mnogo više od onih na dugoročne kredite.

Usledio je talas povlačenja novca što je izazvalo krah tri banke ove nedelje, SVB banke, Signačur banke kao i Silvergejt banke (Silvergate), manje ali poznate po svojim vezama sa sredinom kriptovaluta.

Njujorška Signačur banka je 21. banka po veličini u SAD, sa aktivom procenjenom prema Fedu na 110 milijardi dolara krajem 2022. i 88 milijardi dolara depozita.

Njen krah je treći najveći u istoriji SAD, odmah iza SVB-a i banke Vašington Mjučual u 2008. godini.

„Danas preduzimamo odlučne mere da zaštitimo američku privredu i povećamo poverenje u naš bankarski sistem“, saopštili su u saopštenju, Fed, ministarstvo finansija i Agencija za zaštitu depozita.

„Ta inicijativa će omogućiti bankarskom sistemu da nastavi da igra svoju vitalnu ulogu zaštite depozita i pristup kreditima za domaćinstva i firme“, dodaje se u saopštenu.

Kada je FDIC objavio u petak da preuzima kontrolu nad bankom SVB, mnogi su se zabrinuli za depozite blokirane posle kraha banke. Oko 96 odsto depozita nisu bili pokriveni tradicionalnim pokrićem depozita kojim se osigurava do 250.000 dolara po klijentu i po banci.

Zvaničnik ministarstva finansija istakao je da je bankarski sistem mnogo otproniji i u boljem stanju nego pre finansijske krize, podvukavši da situacija nije ista kao 2008. godine.

„Akcije Feda ovog vikenda namenjene su da prekinu poremećaje u bankarskom sektoru i finansijskom sistemu koji se brzo razvijao poslednjih dana“, rekao je jedan zvaničnik američke centralne banke.

On je rekao da je skup mera koje su predstavljene juče bilo potrebno da bi se suočilo sa sistemskim rizikokm primećenim u finansijskim tržištima.

Vlasti su istovremeno stavili banku SVB na aukciju sa namerom da nađu kupca što je pre moguće.

Trka s vremenom u koju su ušle američke vlast podseća na vikend 13. i 14. septembra 2008. godine tada  vlasti nisu uspele da nađu kupca za banku Liman Braders (Lehman Brothers), koja je propala u ponedeljak sa dramatičnim posledicama na finansijski sektor i celu privredu.

Jučerašnje objave o merama date su nekoliko minuta pre otvaranja Tokijske berze.

Mnogi su izrazili zabrinutost da će krah banke SVB pogoditi ne samo bankarski sektor nego i tehnološki sektor i šire. Ta banka je govorila da su njeni klijenti gotovo polovina tehnoloških kompanija i kompanija sa preduzetničkim kapitalom.

Britanski ministar finansija Džeremi Hant ocenio je juče da pad Banke Silikonske doline (SVB) predstavlja ozbiljan rizik za tehnološki sektor njegove zelen.

Ministarka Jelen odbacila je juče mogućnost spasavanja SVB banke putem ubacivanja javnog novca. Rešenje objavljeno juče štiti osobe sa depozitima u banci ali akcionari dve propale banke SVB i Signačur banke će sve izgubiti, i njihovi šefovi će biti smenjeni, rekao je zvaničnik Feda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari