Američki birači zabrinuti zbog mogućeg postizbornog nasilja i pokušaja da se ponište rezultati 1Foto: EPA-EFE/DEMETRIUS FREEMAN / POOL

Američki glasači zabrinuti su zbog mogućnosti političkog nasilja, pokušaja da se ponište izborni rezultati i njegovih širih implikacija na demokratiju, pokazuje nova anketa.

Nalazi ankete, koju je sproveo Asošiejted Pres i Centar za istraživanje javnih pitanja, pokazuju da četiri od deset birača kaže da je „izuzetno“ ili „veoma“ zabrinuto zbog nasilnih pokušaja da se ponište rezultati nakon izbora u novembru.

Sličan broj je zabrinut zbog pravnih napora da se to učini. Otprilike jedan od tri glasača kaže da je „izuzetno“ ili „veoma“ zabrinut zbog pokušaja lokalnih ili državnih izbornih zvaničnika da zaustave finalizaciju rezultata.

Relativno mali broj birača, oko jedne trećine ili manje, „nisu mnogo“ ili „nisu uopšte“ zabrinuti zbog bilo čega od toga.

Od 10 glasača devet je reklo da je gubitnik na predsedničkim izborima obavezan da prizna poraz kada svaka država završi sa prebrojavanjem glasova i kad se reše pravni izazovi, uključujući osam od deset republikanaca.

Ali samo oko jedne trećine glasača očekuje da će Tramp prihvatiti rezultate i priznati ako izgubi.

Demokrate i republikanci imaju veoma različite stavove o tom pitanju, oko dve trećine republikanskih glasača misli da bi Tramp priznao poraz, u poređenju sa demokratama među kojima isto smatra samo jedan od deset.

Ista briga se ne odnosi na Kamalu Haris. Od deset glasača, osam je reklo da će Haris prihvatiti rezultate i priznati ako izgubi izbore, uključujući solidnu većinu republikanskih glasača.

Članovi obe stranke gaje široku zabrinutost oko toga kako bi američka demokratija mogla proći u zavisnosti od ishoda novembarskih izbora.

Sve u svemu, oko polovine glasača veruje da bi Tramp oslabio demokratiju u SAD „mnogo“ ili „donekle“ ako pobedi, dok je četiri od deset reklo isto za Haris.

Nije iznenađujuće što su Amerikanci bili duboko podeljeni po ideološkim linijama. Od deset republikanaca, osam je reklo da bi još jedan Trampov mandat ojačao demokratiju „mnogo“ ili „donekle“, dok je sličan deo demokrata rekao isto za Haris.

Od deset birača iz svake stranke, devet je reklo da će kandidat protivničke stranke verovatno oslabiti demokratiju barem „donekle“ ako bude izabran.

Ovogodišnja predsednička kampanja pokazala je jedan aspekt američkog političkog sistema za koji neki veruju da je nedemokratski, a to je značaj elektorskih glasova za izbor predsednika, a ne broj glasača.

Tramp i Haris su koncentrisali svoje predizborne aktivnosti u sedam država koje predstavljaju samo 18 odsto stanovništva cele zemlje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari