Američki izbori, srpski softver 1Foto: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

I posle dve nedelje od izbora u SAD, bura oko pobednika se ne stišava, a optužbe pljušte na sve strane.

Iako je već sada izvesno da je kandidat demokrata DŽo Bajden pobedio (kao i kandidatkinja za potpredsenika, prva žena na ovoj funkciji, senatorka Kamala Haris), tim (još uvek) predsednika Donalda Trampa ne odustaje, pa je podneo na stotine tužbi lokalnim i federalnim sudovima za navodnu „masovnu krađu glasova“.

Tako je Tramp na Tviteru optužio kanadsku kompaniju „Dominion Voting Systems“ da je učestvovala u krađi glasova, te da su njene mašine „obrisale“ 2,7 miliona glasova.

Ovo je, naravno, naišlo na ogromnu podršku Republikanaca i Trampovih pristalica, pa su društvene mreže u SAD „zatrpane“ vestima o ovim mašinama.

U pitanju su relativno jednostavne mašine, koje su kombinacija skenera dokumenata, računara i modula za komunickaciju.

Rad mašine je baziran na OCR sistemu (Optical character recognition) koji prepoznaje štampani i pisani tekst. Nakon glasanja, birač u SAD ubacuje listić u mašinu, koja ga obrađuje. Postoji i najnovija verzija ovog sistema pod nazivom „Imagecast X“ sa unapređenim mogućnostima, gde je ceo proces glasanja digitalizovan, i ima tzv. „multi-factor“ sistem provere korisnika, kao i enkripciju podataka.

Sve ovo ne bi bilo toliko zanimljivo, da se softver za ove mašine ne pravi – u Beogradu. Srbija je već godinama jedan od softverskih centara u Evropi, pa ne čudi podatak da i ova kompanija ima svoje odeljenje u našoj zemlji. Po nekim tvrdnjama na internetu, same mašine se proizvode od delova iz Kine i sa Tajvana (što je i slučaj kod većine IT kompanija) a sam softver je „naše gore list“. Inače, o Dominion Voting Systems Srbija se pisalo još 2017, posle izbora na kojima je Tramp pobedio Hilari Klinton.

Ipak, male su šanse da Trampova strategija uspe – već sada je više federalnih sudija odobrilo nastavak brojanja glasova, a u mnogim saveznim država se nakon ponovnog brojanja prednost DŽoa Bajdena i demokrata samo uvećala. Trampu, izgleda, ostaje samo Tviter, a on je još 2018. godine nazvan „Twitter predsednikom“ zbog njegove navike da odluke njegove administracije prvo saopštava na ovoj društvenoj mreži.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari