finska premijerka sana marinFoto: EPA-EFE/Rafal Guz

Da li je ona još uvek “naj kul” premijerka na svetu, da li je pokazala nepoštovanje prema premijerskoj kancelariji, da li je nepouzdana u vreme krize, ili je možda žrtva ruskog sajber napada?

Ovo su samo neka od pitanja koja su se pojavila u medijima i na društvenim mrežama od kada je na internet dospeo video snimak jedne žurke na kojoj se premijerka Finske Sana Marin zabavljala sa prijateljima, pevajući i igrajući uz finsku pop muziku.

Mišljenja su različita ali u svakom slučaju, kako piše Euronjuz, pomažu da se stekne slika o finskoj politici i društvu i da se cela priča postavi u kontekst.

Pre svega, važno je znati da Finska ima veoma nizak prag za ono što se smatra “političkim skandalom”.

O tome koliko je ovaj prag nizak svedoči i podatak da je ovaj “partigejt skandal” pre nekoliko dana naveliko ismevan u američkoj TV emisiji Dejli šou.

“Finska bi trebalo da bude zahvalna na tome kakve ‘skandale’ ima”, rekao je voditelj ove emisije Trevor Noa, poredeći medijsko izveštavanje o premijerkinom pevanju i plesanju na privatnoj žurci sa političkim skandalima u Sjedinjenim Državama gde je u rezidenciji bivšeg predsednika Donalda Trampa FBI nedavno izvršio pretres, tragajući za tajnim vladinim dokumentima koji bi mogli da sadrže informacije o nuklearnom naoružanju.

“Verujem da je ovaj video snimak izuzetno zbunjujuć za neke Amerikance, zato ću pokušati da objasnim: neke zemlje imaju lidere koji nemaju osteoporozu i oni idu na žurke. Znam da to možda deluje drugačije ili čudno, ali trebalo bi da imamo poštovanja prema njihovim kulturama”, rekao je Noa u emisiji, propraćen smehom u studiju, dok su na ekranu bile prikazane fotografije četvoro vremešnih američkih političara, čije su godine u potpunoj suprotnosti sa mladom finskom premijerkom.

“Ne mislim da je liderka Finske uradila bilo šta što ne rade i drugi svetski lideri. Gotovo svaki drugi lider na svetu pije i ide na žurke. Jedina razlika je u tome što oni nemaju prijatelje koji su dovoljno mladi da znaju da koriste telefon i kameru na njemu”, nastavio je Noa da izaziva salve smeha i aplauza, opisujući ovaj “skandal”.

Postoji još primera koji ilustruju koliko je nizak prag u Finskog kada se radi o političkim “skandalima”.

Tako se proteklih godina događalo da su mediji i politički protivnici “pravili od buve slona” kada je na adresu jednog bivšeg premijera isporučena gomila drva za ogrev, ili kada je tadašnji lider Zelenih otišao u gej bar u Stokholmu tokom nedelje Prajda, ili kada su se pojavile fotografije na kojima je drugi bivši premijer “uhvaćen” da nosi šorc.

Marin je preživela čitav niz ovakvih “skandala” od kada je u decembru 2019. stupila na dužnost kao najmlađi premijer na svetu, i jasno je da se sa najvećim delom kritika suočava zahvaljujući činjenici da je mlada, uspešna i sposobna žena.

U finskim medijima i na društvenim mrežama pojavile su se najrazličitije spekulacije o tome kako je video snimak Sane Marin dospeo na internet.

Jedna od teorija koja se pojavila na društvenim mrežama, većinom od ljudi izvan Finske, je ta da su Rusi targetirali premijerku u kampanji za digitalnu špijunažu i postavili video onlajn.

Zagovornici ove teorije tvrde da je tajming skandala veoma sumnjiv pošto je Finska najavila da će drastično smanjiti broj viza za ruske turiste i bliži se kraju procesa pristupanja NATO-u.

Neki finski mediji su izvestili da je video snimak postavio neko iz grupe premijerkinih prijatelja koji su bili na žurci, dok drugi tvrde da je to bilo delo neimenovanog Finca koji nije fan Marinove i njene Socijaldemokratske stranke i koji je želeo da joj nanese političku štetu.

U delu javnosti koji je oštro kritikovao i osuđivao premijerku, najveći bes su izazvale tvrdnje da su ona i njeni prijatelji navodno koristili droge.

Ova teorija je potekla od toga što je jedan od njenih prijatelja rekao nešto što je zvučalo kao “jauhojengi”, što u bukvalnom prevodu znači “banda brašna”, a u Finskoj se koristi kao sleng za kokain.

Zbog toga su brojni politički protivnici zahtevali da se Marin podvrgne testu na droge i da rezultati budu javno objavljeni, što je ona i učinila, tako da je i ovaj mit razbijen.

Na kraju, ostaje otvoreno pitanje da li će Sana Marin platiti političku cenu zbog cele afere.

Snažnu podršku pružaju joj predsednik parlamentarne grupe u njenoj stranci i lider Stranke centra, druge najveće u koaliciji, kao i oni čija podrška joj je neophodna da održi vladu.

Ali, kako zaključuje Euronjuz, ponekad poruke političke podrške mogu da budu snažne jednog dana a da ispare narednog – naročito pošto su opšti izbori zakazani za proleće naredne godine i stranke su već počele borbu za pozicije moći.

Sana Marin uživa široku popularnost u javnosti zbog uspešnog obavljanja premijerske dužnosti, naročito u vreme pandemije kovida 19, a očekuje se da će finski mediji uskoro objaviti rezultate anketa koje će pokazati kakav je, i da li je uopšte, ovaj “partigejt skandal” imao uticaj na poverenje koje joj glasači ukazuju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari