Jedan američki podoficir priznao je da je strancu u Hong Kongu prodao osetljive vojne informacije, uključujući desetine dokumenata o temama u rasponu od raketnih sistema SAD, do kineske vojne taktike.
Narednik Korbein Šulc (Korbein Schultz) koji je bio obaveštajni analitičar, izjasnio se u sredu o svojoj krivici na federalnom sudu u Nešvilu. On se ranije izjasnio da nije kriv, a zatim je prošlog meseca tražio da promeni iskaz.
Šulc je za informacije ukupno primio 42.000 dolara u 14 isplata, rekli su tužioci.
Šulc je optužen u šest tačaka optužnice, uključujući zaveru radi pribavljanja i obelodanjivanja informacija o vojnoj odbrani i podmićivanje javnog zvaničnika. Uhapšen je u martu i biće osuđen 23. januara 2025.
„Neka ovaj slučaj posluži kao upozorenje. Ako se od nekog pripadnika vojske, bivšeg ili sadašnjeg, zatraži poverljiva ili osetljiva informacija, treba da to prijavi nadležnim organima u roku od 24 sata ili da bude u potpunosti odgovoran za svoje nečinjenje“, rekao je general Ret R. Kok (Rhett R. Cok), čelnik Komande za kontraobaveštajnu službu.
U optužnici se navodi da je Šulc koji je prošao strogo poverljivu bezbednosnu proveru, u zaveri sa osobom identifikovanom samo kao „zaverenik A“ otkrio razna dokumenta, fotografije i drug‚i materijal odbrane od juna 2022. U optužnici se navodi da je Šulca regrutovao pojedinac ne samo zbog jer je prošao bezbednosnu proveru, već i zato što je radio na prikupljanju osetljivih vojnih informacija SAD.
Neke od informacija koje je Šulc navodno dao „zavereniku A“ su o sistemima raketnog i artiljerijskog naoružanja, uključujući raketni sistem visoke pokretljivosti, o hipersoničnoj opremi, studije o budućem razvoju vojnih snaga SAD i studije o vojnim vežbama i operacijama u velikim zemljama kao što je Kina.
U optužnici se navodi da je od Šulca prvobitno bilo traženo da dostavi dokumente sa detaljima o zaključcima analiza rata Rusije protiv Ukrajine i kako se to može primeniti na pomoći SAD Tajvanu u slučaju napada. Šulcu je plaćeno 200 dolara za tu informaciju, što je onda navelo „zaverenika A“ da zatraži „dugoročno partnerstvo“.
„Zaverenik A“, koji je u optužnici opisan kao strani državljanin koji navodno boravi u Hong Kongu, kasnije je sugerisao da bi Šulc mogao zaraditi više novca ako bi predao „samo interni“ materijal, umesto neklasifikovanih dokumenata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.