Yevgeny PrigozhinFoto: BETAPHOTO AP Photo

Informativna internetska stranica Vox komentarisala je vesti da je Američko ministarstvo finansija u utorak uvelo sankcije na aktivnosti iskopavanja zlata i dijamanata povezane s ruskom plaćeničkom grupom Vagner u Maliju i Centralnoafričkoj Republici, nakon što je osnivač grupe Jevgenij Prigožin pokušao pokrenuti pobunu u Rusiji pre nekoliko dana, prenosi Al Džazira.

U izveštaju tog američkog veb sajta navodi se da su kompanije koje se bave iskopavanjem zlata i dijamanata, kao i distributivna kompanija sa sedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i ruska kompanija za koju je Kancelarija za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija (OFAC) rekla da su uključene u šemu, služile da obogati neke članove Vagnera i njihove saradnike u Rusiji i afričkim zemljama u kojima imaju uporište.

Međutim, sajt dodaje da su sredstva koja grupa zarađuje od svojih nelegalnih rudarskih aktivnosti zanemarljiva u poređenju sa značajnim finansijskim sredstvima koje dobija od ruske vlade.

Iako ruska vlada nije jedini subjekt koji finansira Vagnera i njegove čelnike, sve ukazuje da je ona u velikoj meri primarni garant tog finansiranja.

Sve ostalo, bilo da se radi o dijamantima, zlatu, nafti, niklu ili gasu, samo je kap u čaši ili „džepari“, kaže Pavel Luzin, ruski vojni analitičar i viši nerezidentni saradnik u Programu demokratske otpornosti u Centru za Analiza evropske politike.

Portal ističe da Vagnerove koncesije za vađenje minerala u Maliju i Centralnoafričkoj Republici nisu sasvim jasne.
Neizvesna budućnost

Prema saopštenju OFAC-a od utorka, Sjedinjene Države su sankcionisale Midas Ressources SARLU, kompaniju sa sedištem u Centralnoafričkoj Republici (CAR) povezanu sa Prigožinom koja kontroliše „postojeće rudarske koncesije na teritoriji CAR i dozvole za vađenje minerala, dragocenih i polu- plemeniti metali i dragulji“.

Pored toga, kompanija „zajedno sa drugim kompanijama povezanim sa Prigožinom koje posluju u CAR, ključna je za finansiranje Vagnerovih operacija u CAR i šire“.

U izveštaju se dalje navodi da Diamville SAU, druga kompanija sa sedištem u CAR-u povezana sa Prigožinom, snabdeva sirovinama Industrial Resources General Trading u Dubaiju, kao i drugim kompanijama u Evropi i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, koje su, kako se navodi u saopštenju, predale prihod od nezakonito stečenog materijala Rusiji i Prigožinu.

Prema izveštaju koji je u junu objavio The Sentri, grupa za istraživanje i politiku koja radi na ometanju mreža koje profitiraju od sukoba, Vagner je zaplenio nekoliko najproduktivnijih rudnika CAR-a, uključujući rudnik zlata Ndasima, što je dovelo do terorisanja civila u osvojenim oblastima.

Izveštaj Vox-a zaključuje da u CAR posluju i druge kompanije povezane sa Prigožinom, ali da su ti subjekti daleko korisniji za projekat zauzimanja države nego što su izvori finansiranja.

On ističe da je Vagnerova budućnost neizvesna, ali da spoljnopolitički ciljevi Rusije ostaju isti. Bilo da se radi o Vagneru ili nekom drugom, Moskva će verovatno nastaviti da koristi posredničke snage za postizanje svojih ciljeva u Africi, navodi Vox.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari