U skladu sa dugogodišnjim zahtevom Turske, američki Stejt department je u četvrtak pristao da počne da koristi tursku verziju imena zemlje u svojim zvaničnim dokumentima.
Turska će se sada nazivati “Türkiye”, rekli su zvaničnici. I zaista, Stejt department je objavio svoje prvo saopštenje u kojem se kaže da su “Sjedinjene Države i Türkiye” prekinule finansijske mreže Islamske države koje deluju u Turskoj i Siriji.
Portparol Stejt departmenta Ned Prajs rekao je da je odluka o promeni pravopisa bila odgovor na zahtev turske ambasade u Vašingtonu.
Bio je to neobičan ustupak. Američka vlada je u zvaničnim dokumentima uvek koristila anglizovano pravopis naziva zemalja – na primer, koristila je „Španija“ umesto „Espana“ i „Nemačka“ umesto „Deutschland“.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan prošle godine je zatražio od sveta da se drži načina na koji se ime zemlje piše na turskom jer, kako je rekao, to preciznije odražava kako se ime zemlje izgovara na tom jeziku.
„Ime Turkiie predstavlja i izražava kulturu, civilizaciju i vrednosti turskog naroda na najbolji način“, naveo je Erdogan u dekretu izdatom u to vreme. To dolazi kada se Erdogan sve više angažuje u nacionalističkoj, populističkoj politici za koju kritičari kažu da ugrožava demokratiju.
Ujedinjene nacije i NATO, čiji je Turska članica, prihvatili su novi pravopis prošle godine.
Ali SAD je trebalo neko vreme. Prajs je rekao da je Odbor za geografska imena američke vlade odlučio da je i dalje dozvoljeno da zvaničnici i agencije koriste „konvencionalno pravopis“ Turske kada je to „u svrhu šireg razumevanja javnosti“.
U Stejt departmentu će se, međutim, turski pravopis pojavljivati u svim zvaničnim dokumentima, izveštajima, komunikacijama i tako dalje. Zvaničnici će verovatno nastaviti da nazivaju zemlju „Turska“.
Vlada i veliki deo američkih medija u određenim okolnostima menjaju pravopis ili nazive država i njihovih gradova. To je bio slučaj sa mnogim ukrajinskim gradovima – Kijev je sada Kijev, Odesa je sada Odesa, na primer – dok zemlja nastoji da odbaci ostatke ruske dominacije.
Vojska u Burmi promenila je ime zemlje u Mjanmar. SAD zvanično ne priznaju promenu, iako većina američkih novinskih kuća koristi „Mjanmar“ ili oba naziva koriste naizmenično.
Ali pisanje imena zemlje na njenom jeziku je druga stvar, iako je bilo univerzalno prihvaćeno kada je nekoliko afričkih zemalja promenilo imena nakon kolonijalne ere. Svazilend je postao poznat kao Esvatini 2018.
Turska je važan, iako problematičan, saveznik SAD. Vašington je zabrinut zbog dogovora Ankare sa Rusijom u prodaji oružja, kao i zbog represije protiv disidenata i manjina. Ali potrebna joj je pomoć Turske da ubedi ruskog predsednika Vladimira Putina da prekine rat u Ukrajini i da omogući Švedskoj i Finskoj da se pridruže NATO-u, borbi protiv Islamske države i drugim pitanjima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.