Amerika studentima manje privlačna 1Foto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Sjedinjene Američke Države i dalje privlače rekordan broj međunarodnih studenata, ali šokantne cene školarine i negativna politička retorika doprinose smanjenju broja prijava za koledž, koji je postojano rastao tokom poslednje decenije.

 Amerika ostaje vodeća destinacija na svetu za više od milion stranih studenata – što je više nego dvostruko od sledeće na zemlje na toj listi – Velike Britanije, javlja Glas Amerike.

Međutim, dok je prošle godine u SAD studiralo 1,5 odsto više studenata, stopa novih prijava – pre svega kada je reč o četvorogodišnjim studijama, ne postdiplomskim – opala je za 6,6 odsto. Taj trend je prvi put zabeležen u prethodnoj godini, navodi se u godišnjem izveštaju Instituta za međunarodno obrazovanje (IIE) pod nazivom „Otvorena vrata“. “Ti odnosi su ključni na svakom konkurentom tržištu”, kaže Mari Rojs, pomoćnica državnog sekretara za obrazovanje i kulturu u Stejt departmentu.

Američkoj ekonomiji strani studenti godišnje donose 42 milijarde dolara i 450 hiljada radnih mesta. Međutim, obrazovni radnici ističu da u situaciji kada se globalna konkurencija povećava, troškovi školarine – koji se kreću od 20 hiljada dolara godišnje za državne, do više od 70 hiljada za privatne univeritete – čine da SAD deluju manje atraktivno međunarodnim studentima. Gotovo dve trećine stranih studenata (65 odsto) oslanja se na “međunardne izvore finasiranja”, kaže portparolka IIE Ketrin Moris, dok više od polovine (59 odsto) zavisi od svog ličnog i porodičnog bogatstva.

Među studentima četvorogodišnjih studija, čak 82 odsto se oslanja na lične i porodične izvore finansiranja. Većina nema pravo na finansijsku pomoć u SAD. Tokom poslednjih 30 godina, kaže Radžika Bandari, viši savetnik za istraživanje i strategiju u IIE, troškovi studiranja povećali su se za 213 odsto na američkim državnim institucijama i 130 odsto na privatnim. Strane zemlje su to primetile i privlače studente zahvaljujući mnogo nižim školarinama i lakšim načinima za dobijanje stalnog boravka i državljanstva, navodi Glas Amerike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari