Prostrana vila na Floridi trenutno je najskuplja nekretnina koja se nalazi na prodaji u SAD i to za skromnih 295 miliona. Međutim, nalazi se na jednom od najugroženijih mesta na planeti od prirodnih nepogoda prouzrokovanih klimatskim promenama.
Ova devet hektara velika, ograđena rezidencija u Nejpelsu predstavlja ekstravagantan simbol sukoba između želje za idiličnim floridskim stilom života i klimatske krize, navodi Gardijan.
Vila je okarakterisana kao „najekskluzivniji kompleks na Floridi“ i obuhvata dve ogromne gostinjske kuće, pristanište, vez za jahtu i okružena je vodom sa tri strane
Džeremi Porter, istraživač klimatskog rizika u First Street Foundation, neprofitnoj organizaciji koja se bavi analizom poplava, rekao je da je gotovo sigurno da će se vila naći na meti ove nepogode. Šanse za to jesu 68 odsto u narednih 15 godina i 95 odsto u naredne tri decenije.
Skupoceni kompleks Gordon Point nalazi se na vrhu Port Rojala, ekskluzivnog kvarta Nejpelsa, koji se sastoji od niskih, uskih komadića zemlje izrezanih kanalima, a koji vise sa južnog kraja grada.
Mangrovi, močvare i peščane dine su odstranjene kako bi luksuzni razvojni projekti mogli da se smeste što bliže moru.
Nivo mora je sada viši za 15 cm u odnosu na devedesete godine prošlog veka i nastavlja da raste zbog sagorevanja fosilnih goriva.
Samo u poslednje dve godine zapadnu obalu Floride je pogodilo pet uragana, od kojih je najdestruktivniji bio uragan Ian iz 2022.
Nejpels su zadesile poplave na ulicama, uništeni domovi i porušeni lučki gatovi – a sve je to posledica pregrejavanja Meksičkog zaliva.
„Gradilo se direktno uz obalu, mi smo na vrlo niskom terenu, nemamo dobre zaštitne dine sada i niko zapravo nije razmišljao o porastu nivoa mora dok se Ian nije desio“, rekao je Majkl Savarese, stručnjak za geologiju i klimu sa Univerziteta Florida Gulf Coast.
Još uvek možda ima kupaca za luksuzne nekretnine duž obale Floride, ali klimatska kriza sve više dolazi u sukob sa prevladavajućim trendom migracije velikog broja Amerikanaca u ovu državu zbog obećanja o toplom vremenu i bez poreza na prihod.
Cene osiguranja domaćinstava na Floridi, već najviše u SAD-u, porasle su još za 42 odsto u proseku prošle godine.
Usled niza katastrofa, najmanje dvanaest osiguravajućih društava napustilo je Floridu, a državni sistem osiguravajuće zaštite sada je, prema rečima guvernera Rona DeSantisa, „nelikvidan“.
DeSantis je, u međuvremenu, uklonio pominjanje klimatskih promena u zakonima savezne države.
Ali, da li je ova ili bilo koja kuća zapravo vredna 295 miliona dolara?
Sagovornik Gardijana podsetio je da je nedavno banana zalepljena na platnu prodata za 6.2 miliona dolara, tako da je sve moguće.
Ipak, najveći deo Amerikana živi daleko skromnije i suočava se sa ozbiljnim poteškoćama pri oporavljanju od velikih prirodnih nepogoda.
Dok oluje pustoše obale gde žive siromašni, oni koji su dovoljno bogati da se sklone mogli bi biti poslednji koji ostaju ovde, sve dok plime potpuno ne progutaju jugozapadnu Floridu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.