Sud u Moskvi saopštio danas je doneo odluku da se do kraja januara produži pritvor američkom novinari Evanu Gerškoviču, koji je uhapšen u Rusiji krajem marta pod optužbom za špijuniranje.
„Sud je odlučio da Gerškoviču, optuženom za krivično delo iz člana 276 Krivičnog zakonika Ruske Federacije, produži pritvor do 10 meseci, odnosno do 30. januara 2024. “, saopštio je Okružni sud u Moskvi Lefortovo, prenosi Rojters.
Reportera lista Volstrit džurnal privela je Federalna služba bezbednosti (FSB) 29. marta u gradu Jekaterinburgu na Uralu pod optužbom za špijunažu za koju je predviđena kazna do 20 godina zatvora.
On je prvi američki novinar koji je uhapšen u Rusiji po optužbi za špijunažu od Hladnog rata.
Rusija je saopštila da je Gerškovič uhvaćen „na delu“. FSB tvrdi da je novinar pokušao da dođe do vojnih tajni.
Bela kuća je optužbe nazvala „smešnim“, a predsednik Džozef Bajden je rekao da je Gerškovićev pritvor „potpuno nezakonit“. Volstrit džurnal odbacuje optužbe i traži njegovo momentalno puštanje na slobodu.
Rusija još nije objavila ikakve dokaze u ovom slučaju.
Evan Geršković, koji tečno govori ruski, bio je u Londonu u februaru kada je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu i spremao se da se vrati u Rusiju da bi počeo da izveštava za Volstrit džurnal, pošto je prethodno radio za AFP.
Nešto pre ručka tog dana krajem marta, kolega mu je napisao poruku: „Hej druže, srećno danas“.
„Hvala brate“, odgovorio je Geršković. „Javiću vam kako je prošlo“.
Nekoliko sati kasnije, redakcija WSJ se trudila da dođe do kontakata u Jekaterinburgu, Moskvi i Vašingtonu. Nejasan post na ruskom Telegramu im je upućivao da se nešto dogodilo.
U četvrtak ujutro u 10.35 sati po moskovskom vremenu, u članku ruske državne novinske agencije navodi se da je Gerškovič pritvoren i optužen za špijunažu od strane Federalnog biroa bezbednosti.
Slike na ruskoj državnoj televiziji prikazivale su Gerškovića u pratnji službenika FSB-a u civilu, u izbledelim farmerkama i patikama.
Diplomate i pravni stručnjaci vide malo nade da će Gerškovič, izveštač akreditovan od ruskog ministarstva spoljnih poslova, biti oslobođen, s obzirom da se suđenja za špijunažu u Rusiji vode u tajnosti i skoro uvek završavaju osudom.
Evan Gerškovič se pojavio u Rusiji kada su medijske slobode bledele
Pet i po godina ranije, Gerškovič se pojavio u Rusiji kada su medijske slobode bledele. Vikende je provodio ćaskajući o muzici, politici i novostima i uvek je bio spreman da pomogne konkurentskim novinarima. Njegovi ruski prijatelji nisu ga poznavali kao Evana, već Vanju, piše Wall Street Journal.
Kada su šumski požari zahvatili udaljeni sibirski region Jakutije 2021. on je spavao u šatoru u šumi četiri dana, dugo nakon što su se drugi novinari vratili u prestonicu.
„Samo želim da dođem do prave priče“, govorio bi prijateljima.
Gerškovič se sada, ocene su WSJ, nalazi u zamci geopolitičkih gambita: razmene za dogovor.
SAD su u decembru oslobodile osuđenog ruskog trgovca oružjem Viktora Buta u zamenu za američku žensku košarkašku zvezdu Britni Griner, koju su ruske vlasti uhapsile danima pre ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022.
Sredinom septembra Mihail Gerškovič, otac uhapšenog novinara pozvao je svetske lidere da se zauzmu za slobodu štampe i apeluju na Rusiju da ga oslobodi.
Mihail Gerškovič je došao u sedište UN sa suprugom i ćerkom na poziv ambasadorke SAD Linde Tomas-Grinfild da bi se založio za oslobađanje svog sina iz ruskog zatvora.
Njihovo pojavljivanje usledilo je dan nakon što su advokati lista zatražili od Radne grupe UN za proizvoljno pritvaranje da hitno izda mišljenje da je Evana samovoljno privela Rusija na osnovu lažnih optužbi.
U zahtevu se navodi da „Rusija nije uspela da pruži ni trunke dokaza u prilog svojim optužbama“ otkako je novinar uhapšen 29. marta u Jekaterinburg, skoro 2.000 kilometara istočno od Moskve.
Mihail Geršković je rekao da je Evan „snažan, ali poslednjih nekoliko meseci bili su noćna mora za našu porodicu“.
Njegova supruga, Ela Milman, Evanova mama, rekla je da su uspeli da šalju pisma Evanu i da je uteši kada vidi koliko je jak.
„Drago nam je što je zadržao smisao za humor – zadirkivao me je da ga zatvorska hrana podseća na moje kuvanje“, rekla je ona novinarima.
Daniele Gerškovič, Evanova sestra, rekla je da bi porodica trebalo da planira njegov rođendan sledećeg meseca. „Umesto toga, mi smo ovde da podsetimo svet da je Evan nevin i da novinarstvo nije zločin“, rekla je ona.
Gerškovića, koji je ostao u Rusiji nakon invazije na Ukrajinu, magazin Tajm je nakon hapšenja proglasio za jednog od 100 najuticajnijih ljudi na svetu.
Gerškovićevi roditelji, Ela i Mihail Geršković, odvojeno su pobegli iz Sovjetskog Saveza tokom perioda masovne emigracije u svetlu glasina da će Jevreji biti prognani u Sibir, da bi završili u Sjedinjenim Državama 1979. i na kraju u Njujorku.
Par se preselio u Prinston, Nju Džersi, gde su Gerškovič i njegova sestra odrasli govoreći ruski kod kuće. Uprkos tome Gerškovič je ocenio svoj nivo ruskog jezika pre nego što je postavljen u Moskvu kao „prilično osnovni nivo“, stekavši većinu tečnog znanja koji sada poseduje na terenu.
U razgovoru sa ruskim novinarima, Gerškovič se prisetio da je pravio razne jezičke greške na početku svog boravka u Moskvi.
Geršković je završio srednju školu Prinston, gde je bio kapiten fudbalskog tima, 2010. Na Bowdoin koledžu, diplomirao je filozofiju i engleski jezik. Pisao je za The Bowdoin Orient i The Bowdoin Rewiev. Diplomirao je 2014. godine.
Gerškovič je radio za The New York Times od 2016. do 2017, The Moscow Times od 2017. do 2020. i Agenciju France-Presse od 2020. do 2022. pre nego što je prešao u The Wall Street Journal u januaru 2022.
Živeo je u Rusiji šest godina pre hapšenja, u vreme kada je bio smešten u birou Žurnala u Moskvi i izveštavao o ratu u Ukrajini. U vreme hapšenja radio je u Jekaterinburgu, pokrivajući rusku plaćeničku vojnu organizaciju Vagner.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.