Pentagonovo otkrivanje nuklearne gravitacione superbombe B61-13, 24 puta snažnije od one bačene na Hirošimu, postavlja pitanja o njenoj neophodnosti i korisnosti u savremenom svetu.
U nedavnom saopštenju, američki Pentagon je otkrio svoje planove za razvoj nove moćne nuklearne „gravitacione bombe“, poznate kao B61-13, koja je čak 24 puta razornija od bombe bačene na Hirošimu u Drugom svetskom ratu, piše Zimo, a prenosi zagrebački N1.
Oružje, koje je 13. iteracija u porodici takozvanih gravitacionih bombi B61, imaće istu eksplozivnu snagu kao i njegov prethodnik iz doba Hladnog rata, B61-7, procenjenu na 360.000 tona TNT-a, što će rezultirati radijusom eksploziva jednakoj površini dva Menhetna.
Srž projekta uključuje ugradnju postojeće bojeve glave iz B61-7 u novu bombu, uključujući moderne bezbednosne i kontrolne karakteristike, i nadogradnju repnog sklopa kako bi se povećala njegova preciznost u dostizanju cilja.
Za razliku od atomske bombe Little Boi na bazi uranijuma bačene na Hirošimu 1945. godine, bojeva glava B61-13 je u potpunosti zasnovana na plutonijumu.
Potencijalni broj žrtava – tri miliona?
Detonacija novog B61-13, sa njegovom ogromnom razornom snagom od 360 kilotona ekvivalenta TNT-a, stvorila bi ogromnu vatru, koja bi zahvatila područje širine preko šest kilometara i proizvela uraganske vjetrove i temperature veće od 105 stepeni Celzijusa.
Ovakva katastrofalna eksplozija mogla bi da proširi svoj smrtonosni efekat na ogromnu teritoriju, otprilike 10 do 15 puta veću od uništene oblasti u Hirošimi, navodi grupa za ljudska prava Vaging Peace.
„Ako ga bacite na Njujork, to će razneti Džersi Siti i ceo Menhetn i izazvati milion mrtvih i još dva miliona povređenih“, objasnio je Džefri Vilson, direktor Centra za odbrambene informacije, nestranačke organizacije u Vašingtonu.
Zamena za B61-7
Ovo strašno novo američko oružje takođe ima komplet za rep koji povećava njegovu preciznost, što ga čini pogodnim za ciljeve koji obično zahtevaju bombe veće snage.
Razvoj B61-13 motivisan je starenjem B61-7, koji je bio suočen sa degradacijom usled raspada radioaktivnog elementa, što je smanjilo njegove performanse.
Program B61-12 pokrenut je da bi se rešio ovaj problem, uprkos ogromnim procenama troškova, i od tada je postao jedan od najskupljih programa nuklearne bombe u istoriji SAD. B61-12 se može pohvaliti vođenim repnim kompletom, koji zamenjuje padobran, nudi poboljšanu sigurnost isporuke i ima mogućnost da detonira u vazduhu ili na zemlji.
Istovremeno, ima manji radioaktivni prinos, samo 0,3 tone, što smanjuje kolateralnu štetu i širenje radioaktivnog materijala.
Svrha bombe
Američki zvaničnici naglašavaju da razvoj B61-13 nije bio motivisan konkretnim pretnjama.
U nastojanju da poveća odvraćanje od protivnika i pruži dodatne opcije za američkog predsednika, Pentagon je predstavio B61-13, oružje sastavljeno od dve glavne komponente: sklopa bombe i kompleta za navođenje repa.
Komplet repa uključuje četiri pokretna peraja i izvlačenje repa, zajedno sa modernim karakteristikama bezbednosti i preciznosti prethodne verzije bombe, B61-12.
Hans Kristensen i Met Korda, stručnjaci iz Federacije američkih naučnika, spekulišu da je B61-13 namenjen da zameni masivnu bombu B83-1 većom bojevom glavom od B61-12.
Uprkos tome, ostaju pitanja o korisnosti i neophodnosti B61-13, a neki to oružje smatraju političkim kompromisom, kojem nedostaje jasna svrha.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.