Desetine žena opisale su šokantne seksualne napade od strane etiopskih vojnika i saveznih snaga tokom sukoba u u Tigraju, navodi se u izveštaju Amnesti internešenela objavljenom danas.
Istražitelji su naveli da su počinioci izgledali kao da deluju bez straha od kažnjavanja od strane svojih nadređenih.
„Sve ove snage su od samog početka, svuda i vrlo dugo osećale da je savršeno uredu da čine ove zločine zato što su se jasno osećali da to mogu da rade bez kažnjavanja, i da ih ništa ne ograničava“, rekla je Donatela Rovera za AP.
Nije rekla da li je neki vođa dao signal da se siluju žene, što je prema izveštaju bilo namenjeno da se ponize žene i njihova tigrajska etnička grupa. Ona je rekla da je u svom radu istraživanja zločina širom sveta ovo jedan od najgorih koje je videla.
Više od 1.200 slučajeva seksualnog nasilja dokumentovano je u zdravstvenim centrima u Tigraju samo između februara i aprila, naveo je Amnesti. Niko ne zna pravi broj u tom devetomesečnom sukobu, pošto je najveći deo zdravstvenih ustanova u regionu od šest miliona ljudi opljačkan ili uništen.
Ovi brojevi su najverovatnije mali deo realnosti, naveo je Amnesti. Ta nevladina organizacija intervjuisala je 63 žene i neke zdravstvene radnike.
Amnesti nije dobila optužbe o silovanjima snaga Tigraja koje su povratili kontrolu nad velikim delom tog regiona krajem juna i od tada su prešle u regione Amhara i Afar u pokušaju da prekinu blokadu svoje zemlje i izvrše pritisak na premijera Etiopije Abijha Ahmeda da se povuče.
Iako su se etiopske i njihove savezničke snage povukle iz većeg dela Tigraja u junu, neki su ostali u zapadnom Tigraju, i vlada Etiopije juče je kako izgleda odustala od jednostranog primirja a premijer Abij je pozvao sve sposobne građane na borbu.
Amnesti u izveštaju poziva na odgovornost za seksualno nasilje tokom sukoba, navodeći da silovanje i seksualno ropstvo predstavljaju ratne zločine.
U saopštenju u odgovoru na izveštaj Amnestija vlada Etiopije navela je da je ranije priznala da su neki pripadnici oružanih snaga delovali na način koji je suprotan jasnim pravilima angažovanja i uputstava koja su im data. U saopštenju se takođe optužuje ta nevladina organizacija za senzacionalne napade i kampanje blaćenja vlade.
Ranije ove godine vlada je saopštila da su tri vojnkika osuđena, a 25 optuženo za silovanje i druge činove seksualnog nasilja. Amnesti je navela da nisu date informacije o tim suđenjima ni o merama da se počinioci dovedu pred sud.
Vlada Etiopije nije dozvolila istražiteljima iz oblasti ljudskih prava ulazak u region Tigraja mada je zajednička istraga o navodnim zločinima u toku i sprovodi je kancelarija UN za ljudska prava i vladina Etiopska komisija za ljudska prava.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.