Nemačka rizikuje da se pretvori u meku narko-turizma poput Holandije ako nastavi sa planovima da dekriminalizuje prodaju kanabisa, upozorili su konzervativci u toj zemlji.
Odrasli stariji od 21 godine uskoro će moći da kupe do 30 grama marihuane za ličnu upotrebu u posebno ovlašćenim prodavnicama, prema planu koji je u sredu najavio ministar zdravlja Karl Lauterbah, prenosi Jutarnji.hr.
„Želimo da dekrsiminalizujemo kanabis kako bismo postigli veću zaštitu dece i bolju zdravstvenu zaštitu uopšte“, rekao je Lauterbah.
On je istakao da je poenta da se stvori „strogo regulisano tržište“ koje će ostaviti bez posla dilere droge i dodao da žele da „kontrolišu čitavo tržište“.
„Opasan signal za celu Evropu“
Ali plan je odmah kritikovan.
Konzervativna vlada najveće pokrajine u zemlji, Bavarske, nazvala je to „opasnim signalom za celu Evropu“.
„Savezna vlada mora da obezbedi da se ne stvore uslovi za razvoj narko-turizma u Nemačkoj“, rekao je Klaus Holeček, ministar zdravlja CSU.
Upotreba marihuane nosi „značajne i ponekad nepovratne zdravstvene i socijalne rizike“, dodao je on.
Nemačka je saopštila da ne želi da ponovi greške napravljene u Holandiji, gde su nejasni zakoni o dekriminalizaciji ostavili proizvodnju kanabisa u rukama kriminalaca.
Sav kanabis koji će se prodavati u Nemačkoj moraće da se uzgaja u zemlji uz strogu dozvolu. Ali, Nemačka će morati da sačeka zeleno svetlo iz Brisela pre nego što zakon bude usvojen.
Zagovornici dekriminalizacije u Nemačkoj tvrde da se tinejdžerima na ulici prodaje opasno jak ‘skank’ koji se često prska štetnim hemikalijama.
Prema planu, potrošači će moći da kupe proizvod u prodavnici ili da uzgajaju do tri biljke po odrasloj osobi kod kuće.
Plan za ograničavanje nivoa THC-a je otkazan
Prvobitni planovi za ograničavanje nivoa psihoaktivnog agensa THC-a u proizvodima odbačeni su zbog poteškoća u kontroli tih nivoa.
Prodaja će takođe biti oporezovana ne samo PDV-om, već i dodatnim ‘porezom na kanabis’.
Istraživači sa Instituta za ekonomiju tržišne konkurencije u Diseldorfu procenili su ranije ove godine da bi prihodi ostvareni dekriminalizacijom mogli da dostignu više od četiri milijarde evra.
Dve manje stranke u centrističkoj koaliciji Olafa Šolca, Zeleni i Slobodne demokrate (FDP), obe popularne među mlađim biračima, snažno se zalažu za liberalizaciju.
„Čisto represivna politika narkotika je propala, zato želimo da legalizujemo konzumaciju kanabisa na odgovoran način“, rekao je ministar pravde Marko Bušman (FDP) u sredu.
„To znači bolji kvalitet proizvoda, a samim tim i zdravstvenu zaštitu, kao i olakšanje za naše policajce kako bi se mogli koncentrisati na važnije stvari“, napisao je Bušman na Tviteru.
Plan je naišao na prepreke iz EU
Olaf Šolc je rekao da je u početku oklevao da podrži legalizaciju, ali se potom uverio da je to dobra ideja.
Međutim, plan još uvek mora da prevaziđe neke prepreke navedene u pravu EU.
Procena pravnog tima Bundestaga u septembru pokazala je da bi dekriminalizacija mogla biti u suprotnosti sa najmanje dva sporazuma EU koje je Nemačka potpisala.
Posebno problematičan će biti dogovor među članicama Šengena da nijedna od njih ne legalizuje prodaju narkotika koji bi potom mogli da se transportuju preko granica.
Lauterbah je rekao da će sada sačekati procene iz Brisela o tome da li je njegov plan održiv.
„Ako je zaključak Evropske komisije da ovaj plan nije održiv, onda nećemo ići napred sa njim“, priznao je Lauterbah.
Ali je dodao: „Međutim, mislim da će usaglašavanje zakona biti postignuto do 2024. godine.
Među evropskim susedima Nemačke, nekoliko zemalja je počelo da licencira proizvodnju proizvoda od kanabisa u medicinske svrhe.
U Češkoj, gde vlasti već zatvaraju oči na slučajeve posedovanja malih količina droge, vlada trenutno razmatra planove za dekriminalizaciju posedovanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.