Demonstranti i opozicija u Belorusiji nisu ni antiruski, niti traže pomoć Zapada ili okretanje zemlje Evropskoj uniji, već traže demokratski preokret i kraj autoritarne vladavine Aleksandra Lukašenka u starom sovjetskom vidu, ocenjuju u sredu mediji i analitičari.
Kako se ukazuje, na višednevnim protestima u Minsku i drugim beloruskim gradovima se „ne vijore zastave EU, a stručnjaci ističu da Belorusija jeste Rusiji bliska zemlja i narod i to će ostati i bez Lukašenka“, pored ostalog i zato što Belorusija ekonomski veoma zavisi od Rusije i nabavki ruskog gasa po cenama znatno nižim od svetskih.
Vodeći čelnici Evropske unije su zatražili od ruskog predsednika Vladimira Putina da zajedno doprinesu dijalogu predstavnika pobunjenih građana i radnika Belorusije s režimom predsednika Lukašenka s ciljem da se organizuju novi pošteni izbori i kazne krivci za nasilje prema demonstrantima.
Kako javljaju portali Euobzerver, Politiko i Dojče vele, Putinu su predlog za posredovanje u mirnom dijalogu opozicije i uzdrmanog režima u Minsku u telefonskim razgovorima preneli Angela Merkel, kancelarka Nemačke, predsedavajućeg EU, francuski predsednik Emanuel Makron i predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel.
Juče uspostavljeno Koordinaciono veće vođa opozicije i građana nezadovoljnih režimom u Minsku je istovremeno u prvom saopštenju naglasilo da „predstavlja narod i želi da pregovorima iznedri mirnu promenu vlasti… bez političkih ciljeva i programa“.
Lukašenko je stvaranje Koordinacionog veća odmah proglasio „pokušajem puča“ protiv vlasti.
Šefovi država ili vlada EU danas putem video veze razmatraju kako Unija „može podržati zahteve naroda Belorusije“ i takođe će odlučiti da uvede sankcije najvišim predstavnicima vlasti u Minsku zbog nasilja prema mirnim demonstrantima i uverenja da su bili nepošteni nedavni izbori na kojima je dosadašnji predsednik Lukašenko osvojio preko 80 odsto glasova.
Lukašenko je pokušao da uspostavi bolje odnose s EU, primio je i američkog državnog sekretara Majka Pompea, a Rusiju je uoči predsedničkih izbora optužio da je spremala puč protiv njega, što je Moskva odlučno opovgla.
Francuski dnevnik Lezeko javlja da se „Evropa zalaže za dijalog s vođom opozicije Svetlanom Tihanovskom“, kandidatkinjom na spornim izborima, a čiji je muž, opozicioni prvak, uhapšen i još ga Lukašenkove vlasti drže u zatvoru.
Tihanovska je najavila da će se vrlo brzo vratiti u Minsk da bi „jamčila prenos vlasti kroz pregovore“.
Kremlj je u saopštenju posle razgovora Putina i Merkelove, Makrona i Mišela naglasio da je „Rusija istakla da je protiv bilo kakvog spoljnog uplitanja u unutrašnje poslove Belorusije, jer bi to izazvalo dalje zaoštravanje krize“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.