Karijera ruskog ministra spoljnih Sergeja Lavrova je na nizbrdici i kreće se ka svojoj najnižoj tački, kažu analitičari za Njuzvik.
Kako navode, postepena transformacija ovog 73-godišnjaka od „diplomatskog teškaša“ ka „megafonu Kremlja“ je ubrzana zbog katastrofalnog Putinovog rata u Ukrajini, sukoba koji je Lavrova – dugo smatranog za lukavog i efikasonog operatera – poslao na put ka sramotnom kraju diplomatske karijere duge 50 godina.
Kao osoba od poverenja, Lavrov je uvek bio unutar Putinovog užeg kruga saradnika.
Kao čovek koji je najduže vremena proveo na funkciji ministra spoljnih poslova posle pada Sovjetskog saveza, uživao je u raskoši života „novog plemstva“ u zemlji, isto kao i njegova supruga džetseterka, ćerka, navodna ljubavnica i njena ćerka.
Uprkos upornim glasinama da želi da izađe iz politike, Lavrov ostaje na svom položaju.
Dok se ruski vojnici bore i umiru na poljima Ukrajine, Lavrov vodi svoju gubitničku bitku da bude ozbiljno shvaćen u inostranstvu, piše Njuzvik.
„Na neki način, on bi sada mogao da se nazove zatočenikom sistema, iako je teško gajiti bilo kakvo saosećanje sa nekim na njegovoj poziciji“, rekao je za Njuzvik Mark Galeoti, autor knjige „Putinovi ratovi: Od Čečenije do Ukrajine“.
„S jedne strane, posao diplomate je da laže za svoju zemlju. Međutim, kako lažete i kada lažete je veoma važno, to utiče na vrstu cene koju ćete platiti. A Lavrov je platio užasnu cenu u smislu svog kredibiliteta“, dodaje on.
„Čovek koji je, u svoje vreme, bio apsolutni titan međunarodne diplomatije sada je postao, na neki način, predmet podsmeha. Ne za svakoga, ne bi trebalo da preterujemo. Lavrov je i dalje vešt i lukav i može da bude veoma šarmantan operater. Ali ipak, on je samo senka Lavrova koji je nekada bio“, kaže Galeoti.
Putinova opsesivna centralizacija moći je dovela do znatnog opadanja značaja Lavrova i ministarstva spoljnih poslova.
Spoljna politika je fragmentisana između brojnih frakcija u Kremlju, kaže Galeoti, a na pravac Moskve više utiče Putinov glavni spoljnopolitički savetnik Jurij Ušakov nego glavni ruski diplomata.
Smatra se da je Lavrov izostavljen iz procesa donošenja odluka koji je rezultirao invazijom Rusije na Ukrajinu u februaru 2022.
Aleks Kokčarov, analitičar rizika specijalizovan za Rusiju i Ukrajinu, rekao je za Njuzvik da je uloga Lavrova „kontrola štete za ono što je već odlučeno, čak i ako je odlučeno protiv njegovog saveta“.
Biti skrajnut na takav način nije novost za Lavrova.
On takođe nije učestvovao u planovima za aneksiju Krima 2014, kažu analitičari za Njuzvik.
Oleg Ignjatov, viši analitičar neprofitne organizacije Krizna grupa specijalizovan za Rusiju, smatra da je Lavrovljevo ministarstvo postalo „jedva nešto više od pres službe Kremlja“.
Ali, iako je njegova uloga umanjena, ovaj diplomata veteran i dalje ima svoju vrednost.
„Lavrov je još uvek veoma dobar u onome što radi, budimo pošteni, čak i ako se radi samo o tome da je u stanju da laže nepomičnog lica“, kaže Galeoti.
Uprkos tome što se priča da među pripadnicima ruske političke i biznis elite postoji protivljenje ratu, retki su dovoljno hrabri da raskrste sa Putinom.
Već godinama se šuška da Lavrov želi da podnese ostavku, a stručnjaci sugerišu da ga Putin stalno sprečava u tome.
„Lavrov nije mlad, ima 73 godine, i njegov posao nije nimalo lak; stalna putovanja, letovi, džet leg, brojni sastanci, mnogi dokumenti koje treba pregledati. To nije lak zadatak“, rekao je za Njuzvik Boris Gondarev, bivši ruski diplomatski zvaničnik u ruskoj misiji u Ujedinjenim nacijama u Ženevi, koji je podneo ostavku na svoju funkciju u maju 2022. u znak protesta zbog invazije Rusije na Ukrajinu.
Ipak, Lavrov ne pokazuje znake da će otići.
„Već mnogo godina slušam glasine da je on umoran i da hoće da podnese ostavku. Ali nikada se ništa od toga nije dogodilo. Tako da bih rekao da su sve te glasine samo glasine“, kaže Gondarev.
„Lavrov je veoma odan. Možda nije zadovoljan ratom, možda ga nije očekivao. Ali mislim da on ima mnogo toga zajedničkog sa Putinom. Imaju gotovo istu ciničnu viziju o spoljnoj politici i politici uopšte“, tvrdi Ignjatov.
Podnošenje ostavke bez dozvole bi „predstavljalo direktan izazov za ‘bosa’ (Putina). A to, u trenutnoj situaciji, nije mudro uraditi“, ukazuje Galeoti.
Osim toga, Lavrov bi (ako bi podneo ostavku) morao da se odrekne luksuznog načina života, kojim je bogato nagrađen za svoju nepokolebljivu javnu lojalnost Putinu.
„Ljudi se veoma brzo naviknu na sve prednosti i privilegije koje dolaze uz ministarske pozicije. Mislim da nije lako napustiti sve to“, kaže Bondarev.
„Kada ste ministar blizu 20 godina, naviknete se da mislite da ste najbolji čovek za taj posao, i smatrate da mu niko posle vas neće biti dorastao. Zato ne možete samo da odete, morate da nastavite napred“, dodaje.
Osim toga, Lavrovljeva sudbina je neraskidivo vezana za Putina.
„Jedini način da izađe iz svega je da se ozbiljno razboli i da mora da odstupi i penzioniše se“, kaže Kokčarov.
Ipak, ističe Galeoti, Putin i dalje ceni Lavrovljevu „sposobnost i kontinuitet“ i „mrska mu je ideja bilo kakvih većih promena u vrhu njegovog sistema“.
„To je jedan od glavnih razloga za sve gerontokratskiju prirodu ruskog sistema; Putin ne želi da u njega uvede novog čoveka“, dodaje on.
„Mislim da bi Lavrovu zapravo jedino kraj Putinovog režima doneo blagosloveno olakšanje i omogućio mu da napusti političku scenu“, zaključuje Galeoti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.